Viedtālrunis nav rotaļlieta: 5 padomi, kā to pareizi sagatavot bērnam

Viedtālrunis nav rotaļlieta: 5 padomi, kā to pareizi sagatavot bērnam

Saskaņā ar ģimeņu aizstāvības grupas “Common Sense Media” datiem pēdējos gados sākumskolas vecuma bērnu ekrāna laiks ir pieaudzis līdz sešarpus stundām dienā jeb gandrīz trim mēnešiem gadā. Taču, pieaugot bērnu ikdienas apmeklējumiem digitālajā pasaulē, vecāki joprojām aizmirst veikt kaut minimālus aizsardzības pasākumus. Tuvojoties septembrim, piedāvājam 5 padomus, kā pareizi jāsagatavo viedtālrunis, lai to varētu dot bērnam.

Mēs kā atbildīgi vecāki droši vien neļautu savam bērnam naktī vienam staigāt pa pilsētas ielām, taču reizēm pat neiedomājamies, ka ne mazākas briesmas slēpjas arī viņa telefonā. Izmantojot to, nepilngadīgais var ļaunprātīgi izmantot savu laiku, kaitējot savai veselībai, lejupielādēt kaitīgas lietotnes un netraucēti doties uz pieaugušajiem paredzētām vietnēm. Labā ziņa ir tā, ka, lai pasargātu bērnu no visiem šiem riskiem, pietiks tikai dažas minūtes veltīt bērna telefona sagatavošanai, un tad ik pa laikam ieskatīties viņa darbībās kibertelpā.

Aizsargā savu mājas bezvadu tīklu

Pēc tam, kad bērnam ir iegādāts viedtālrunis, būtu vēlams mājās izveidot atsevišķu bezvadu tīklu. Daudziem Wi-Fi piekļuves punktiem ir iespēja izveidot papildu tīklus, piemēram, ‘Viesu tīkls‘. Tam ir iespējams iestatīt atsevišķu piekļuves paroli un ērti redzēt, vai bērna tālrunis ir pieslēgts internetam. Turklāt, ja bērns pieredzes trūkuma dēļ savā viedtālrunī instalēs vīrusu, kas uzdodas par spēli vai citu aplikāciju, tas nevarēs uzbrukt citām digitālajām ierīcēm, kas pieslēgtas galvenajam mājas tīklam.

Neizmanto savus piekļuves datus

Dažkārt vecākiem rodas kārdinājums pievienot savus konta datus, kad tiek lūgts ievadīt Google vai Apple konta datus bērna tālruņa pirmās iestatīšanas laikā. Tomēr dažas šādi ietaupītās minūtes var izvilkt kontroles sviras no vecāku rokām un būt finansiāli bīstamas. Lietojumprogrammu veikalos glabātie pieaugušo maksājumu karšu dati var ļaut nepilngadīgajam slepus iegādāties maksas spēles un to spraudņus, kas mēneša beigās var izvērsties par galvassāpes raisošu bankas rēķinu.

Pareizais veids būtu izmantot ‘Google Family Link‘ un ‘Family Sharing‘ funkcijas attiecīgi Android un Apple tālruņiem, kas ļaus jums izveidot bērna kontu, kas ir pilnībā saistīts ar vecāku kontiem. Tas ļaus jums pielāgot bērna tālruņa iestatījumus, nezaudējot ierīču lietošanas ērtības.

Bloķē kaitīgu saturu un novērs ļaunprātīgu izmantošanu

Nav noslēpums, ka skolas vecuma bērni ir ļoti zinātkāri, tāpēc pēc pirmā telefona iegūšanas un ieniršanas interneta plašumos ir ļoti vienkārši ‘aizpeldēt’ nepareizajā virzienā. Vēl jo vairāk, ja mūsdienās saturs, kas veicina seksuālo dabu, vardarbību, azartspēles, aizliegto vielu lietošanu un citu kaitīgu ieradumu veidošanos, ir ārkārtīgi viegli pieejams. Par laimi, to var viegli novērst.

Izmantojot jau iepriekš pieminētos ‘Google Family Link‘ un ‘Family Sharing‘, vecāki var iespējot satura filtrēšanu. Apple ierīču lietotājiem bērna telefonā jādodas uz “Screen Time” iestatījumiem, jāaktivizē funkcija ‘Content & Privacy Restrictions‘ un tās opcijās jāiestata, ko bloķēt. Android ierīču īpašnieki to var izdarīt, iespējojot ‘SafeSearch‘ funkciju, kas atrodas lietotnē ‘Google Family Link.’ Turklāt šie abu operētājsistēmu rīku komplekti ļaus vecākiem ērti ievadīt lietošanas laika limitus dažādām aplikācijām un nepieciešamības gadījumā tos pagarināt.

Testē lietotnes un izglīto bērnus par to lietošanu

Dažkārt nepietiek tikai ierobežot ekrāna laiku, jo briesmas var slēpties arī bērna izmantotajās lietotnēs. Lai izvairītos no ļaunprātīgām aplikācijām, bērniem jāmāca aplikācijas lejupielādēt tikai no oficiālajiem “Play Store” un “App Store” veikaliem un, sērfojot internetā, neklikšķināt uz dažādām aplikāciju reklāmām. Turklāt pirms katras jaunas programmas vai spēles lejupielādes vecākiem vajadzētu pārbaudīt tās izstrādātāju un lietotāju atsauksmju noteiktos vecuma ierobežojumus un pēc lietojumprogrammas instalēšanas – pārskatīt atļaujas, kuras tā pieprasa.

Viens no galvenajiem ‘sarkanajiem karodziņiem’ ir, ja spēle vai jebkura lietotne pieprasa piekļuvi jūsu kamerai vai kontaktpersonu sarakstam, lai gan tā nenodrošina nekādu saistītu funkcionalitāti. Tādā gadījumā jums vajadzētu liegt šīs atļaujas un pat apsvērt, vai ir vērts riskēt, lai izmantotu šo lietotni. Turklāt vecākiem ieteicams pārbaudīt lietotnes privātuma iestatījumus – kāda informācija tiek pieprasīta, lai izveidotu kontu, vai ir iespējams ierobežot profila redzamību un kādu informāciju par bērnu var redzēt citi lietotāji. Tāpat vajadzētu mudināt bērnu jebkurā brīdī sazināties ar vecākiem, ja kaut kas šajā lietotnē liek justies neērti vai nedroši.

Instalē atrašanās vietas izsekošanas lietotni

Šajā jautājumā uzskati var krasi atšķirties, jo dažiem vecākiem bērna atrašanās vietas izsekošana var šķist kā neuzticēšanās savai atvasei, taču uz šo varam paskatīties no nedaudz cita skatu punkta. Lai arī cik ļoti mēs savam bērnam uzticētos, mums kā vecākiem ir pienākums regulāri pārbaudīt, vai bērns, (it īpaši jaunāko klašu audzēkņi), neatrodas potenciāli bīstamā situācijā.

Šobrīd viena no populārākajām atrašanās vietas izsekošanas lietotnēm ir “Life360“, kas pieejama gan Android, gan iOS platformās. Pēc “Life360” instalēšanas gan bērna, gan savos telefonos vecāki var kartē atzīmēt populārākās vietas un saņemt paziņojumus, kad bērns šķērso skolas slieksni vai atgriežas mājās.

Viedpulkstenis bērnam – kā izvēlēties īsto?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us