Pēdējās nedēļās Latvijā novērota sociālo un citu kontu uzlaušana, kā arī pikšķerēšanas gadījumi, kuru mērķis ir nozagt personas informāciju, sūtot krāpnieciskas e-pasta vēstules. Iespējams, lielākā problēma ir tā, ka liela daļa cilvēku joprojām neizmanto daudzfaktoru autentifikāciju. Tas tikai izklausās sarežģīti, bet patiesībā tā ir vienkārša darbība, kas var pasargāt jūsu kontus un tajos esošo personīgo informāciju. Microsoft dati liecina, ka šāds solis var novērst 99,9 procentus incidentu.
Kiberuzbrukumu sekas parasti ir ļoti nopietnas – noziedznieki, kas nozog lietotāja pieteikšanās datus, var ne tikai izdzēst personas e-pastus, sociālo tīklu kontus, fotoattēlus un citu informāciju, bet var arī izmantot pārtvertos kontus ļaunprātīgiem nolūkiem. Piemēram, mēģināt izvilināt naudu no jums tuviem cilvēkiem vai nosūtīt ziņojumus citiem, izmantojot ļaunprātīgu programmatūru. Palielinoties kiberuzbrukumu draudiem, kontu drošība ir ļoti svarīga.
Daudzfaktoru autentifikācija
Parole jau sen vairs nav drošības garantija. Lai aizsargātu jūsu datus, ir nepieciešama daudzfaktoru autentifikācija (MFA). Šī funkcija ir papildu aizsardzības līmenis, kas prasa vairāk nekā vienu identifikācijas veidu, lai autentificētu lietotāju.
Šo metodi var viegli aktivizēt ikviens savā Google, Facebook, Instagram, LinkedIn un citās platformās.
Daudzfaktoru autentifikācija ir atrodama konta drošības iestatījumu sadaļā. Pierakstoties kontā, jums tiks lūgts izvēlēties veidu, kā verificēt savu identitāti: ievadot īpašu pieteikšanās kodu, kas tiks nosūtīts īsziņā; izmantojot autentifikācijas sīkrīku vai izmantojot biometriskos datus. Aktivizējot šo funkciju, jūs arī saņemsit paziņojumus par mēģinājumiem izveidot savienojumu no neatpazītas pārlūkprogrammas vai ierīces. Tas jūs brīdinās par iespējamu jūsu konta uzlaušanas mēģinājumu.
Kiberhigiēna – veids, kā pasargāt savus kontus
Tiesa, ar kiberincidentiem var sastapties arī e-pasta lietotāji. Noziedznieki var veikt tā saukto pikšķerēšanu – uzdodoties par uzticamu iestādi (banku, valsts organizāciju u.c.), sūtīt jums e-pastus ar nepatiesu informāciju, lai nozagtu personas datus, paroles, bankas karšu numurus vai piekļūtu elektroniskajai bankai.
Šādu uzbrukumu mērķis ir ne tikai nozagt jūsu informāciju, bet arī traucēt organizāciju darbību.
Padomi, kas palīdzēs izvairīties no kibernoziedzniekiem:
- Sāciet ar daudzfaktoru autentifikāciju (citreiz tiek dēvēta kā vairāku faktoru vai daudzpakāpju autentifikācija) — iespējojiet šo funkciju visos izmantotajos kontos.
- Dažādiem kontiem izmantojiet dažādas paroles. Izmantojot vienu un to pašu paroli vairākās vietās, uzlaušanas gadījumā varat zaudēt piekļuvi visiem saviem kontiem vienlaicīgi.
- Regulāri mainiet paroles.
- Ja saņemat saiti vai dokumentu no nepazīstama sūtītāja sociālajos tīklos vai pa e-pastu, nekādā gadījumā neatveriet tos.
- Pat ja ziņojumu saņēmāt no kāda, ko pazīstat, pirms noklikšķināšanas uz saites vai dokumenta pārbaudiet, vai tas nav vīruss.
- Izmantojiet pretvīrusu programmas.
- Piekļūstiet saviem Facebook, Instagram, LinkedIn un citiem kontiem tieši no vietnes vai sīkrīka, nevis izmantojot novirzīšanu no citas platformas.
- Izslēdziet automātisko savienojumu ar Wi-Fi tīklājiem. Manuāli izvēloties tīklu, ar kuru vēlaties izveidot Wi-Fi savienojumu, jūs samazināsiet iespēju, ka kibernoziedznieki piekļūs jūsu parolēm un citiem datiem.
Palielinoties kiberincidentu riskam valstī, ikvienam iedzīvotājam šīs drošības darbības jāveic nekavējoties, tādējādi pasargājot ne tikai sevi, bet arī apkārtējos.