Kā apturēt savas personīgās informācijas nopludināšanu tiešsaistē

Kādā brīdī jūs tiešsaistē, iespējams, esat ievietojis pārāk daudz personīgās informācijas. Apskatīsim, kā pārliecināties, ka jūsu tiešsaistes privātums nav apdraudēts. Kā atgūt zināmu daļu privātuma un pārliecināties, vai jūsu Facebook, Twitter un LinkedIn profili neizplata pārāk daudz privātas informācijas.

Internets var būt nepatīkama vieta, un sociālo mediju koplietošanas kultūra bieži ir pretrunā ar drošības un privātuma paraugpraksi. Lielākā daļa no mums kādā brīdī ir kopīgojuši savas dzimšanas dienas vai tuvinieku fotoattēlus, informāciju par to, kur mēs dzīvojam un no kurienes esam.

Sliktākajā gadījumā informāciju, kuru kopīgojat tiešsaistē, kāds varētu izmantot, lai radītu draudus jūsu sociālajai vai pat fiziskajai drošībai. Tiešsaistes privātums un tā pamatu nodrošināšana ir vienādi svarīga neatkarīgi no tā, kādus tiešsaistes pakalpojumus izmantojat.

Tiešsaistes privātums un tā pamatnoteikumi

Pirms ķerties pie konkrētām darbībām saistībā ar Twitter, Facebook un LinkedIn, lūk, kas jums būtu jāzina, ja vēlaties pasargāt sevi tiešsaistē un pārliecināties, ka jūsu informācijai ir mazāka iespēja tikt ļaunprātīgi izmantotai.

Kopumā jums jānodrošina, ka savstarpējie draugi/sekotāji, kuriem ir pieeja ierobežotam saturam, ir cilvēki, kuriem uzticaties. Savā publicēto ziņu vēsturē meklējiet personisko informāciju, kas varētu tikt izmantota identitātes zādzībai, piekļuvei kontiem vai fiziskās adreses piekļuvei. Ja nepieciešams, veiciet pasākumus, lai tos masveidā noņemtu. Turklāt jūs varat pārbaudīt, vai jums nav fotoattēlu, kurus ir kopīgojušas citas personas, un noņemt visus tagus, ja tie nav nepieciešami.

Personas fizisko adresi var atklāt vairākos veidos. Ja esat eBay pārdevējs un esat kopīgojis saites, izmantojot personiskos kontus, ņemiet vērā, ka jūsu adrese parasti tiek publicēta līdzās jūsu izsolēm. Tas pats var attiekties uz citiem biznesa ierakstiem, kā arī dažādiem akadēmiskiem ierakstiem.

Draudēšana sociālajā vidē

Ja jums kāds aktīvi draud, ieteicams nekavējoties ierobežot piekļuvi, iestatīt privātu vai, ja nepieciešams, apturēt, dzēst vai atsaukt savu kontu publicēšanu. Pirms to darāt, vēlams uzņemt ekrānattēlus un paziņot attiecīgajām iestādēm par visiem jums nosūtītajiem draudiem.

Citas veicamās darbības ir šādas: automātiskās atrašanās vietas kopīgošanas atspējošana; divu pakāpju autentifikācijas iespējošana; vecu ziņu dublēšana un izdzēšana. Apsveriet arī iespēju slēgt nebūtiskus sociālo kontus, kurus vairs neizmantojat, jo īpaši tos, kas saistīti ar jūsu īsto vārdu un identitāti.

Tagad par dažām specifikācijām.

Twitter

Nesen tika pamatīgi iedragāta Twitter drošība, kad kāds ļaunprātīgi piekļuva vietnes administratora panelim, un veica kriptovalūtas izkrāpšanu caur dažiem vietnes lielākajiem verificētajiem kontiem. Neviens no tālāk norādītajiem pasākumiem nevar jūs aizsargāt, ja tiek apdraudēts pats sociālais tīkls, taču tie var palīdzēt aizsargāt jūs no raksturīgākajiem draudu izplatītājiem.

Pašā Twitter vietnē pārliecinieties, vai Settings > Privacy  and safety > Location information sadaļā ir izslēgta tvītu atrašanās vietas pietagošana. Tā var tikt nejauši ieslēgta atpakaļ, ja, piemēram, atkārtoti tiek instalēta mobilā lietotne, tāpēc ir vērts to ik pa laikam pārbaudīt .

Sadaļā Discoverability and contacts atspējojiet e-pasta adreses un tālruņa numura atrašanu. Tas neļaus cilvēkiem meklēt jūsu kontu, izmantojot citu personisko informāciju. Tas ir svarīgi gadījumā, ja vēlaties rakstīt anonīmi.

Ja galvenajā  Privacy and safety ekrānā atzīmējiet Protect your tweets, tikai cilvēki, kuri jums seko, varēs redzēt jūsu tagadējo, pagātnes vai pašreizējo konta informāciju. Tādā veidā šie tvīti arī nebūs atrodami publiskajos meklētājos. Direct messages sadaļā var arī atspējot ziņojumu saņemšanu no jebkuras personas, kā arī atspējot fotoattēlu atzīmēšanu jeb photo tagging.

Twitter vietnē ir ārkārtīgi grūti ir izdzēst daudzus tvītus vai atsekot daudz cilvēkiem reizē. Twitter oficiālais ieteikums šajā ziņā ir izveidot pilnīgi jaunu kontu un nomainīt lietotājvārdu.

Tomēr vairāki trešo pušu rīki, piemēram, TweetDelete un Tweepi, ļauj jums vieglāk atsekot vairākiem lietotājiem un vienlaikus izdzēst lielu skaitu tvītu. Ņemiet vērā, ka Twitter API ierobežojumi nozīmē, ka var paiet daudz laika, lai atsekotu simtiem cilvēku vai pilnībā izdzēstu ilgstoša konta publicēšanas vēsturi.

Tvītu dublēšana

Dublējiet savas ziņas pirms šādu rīku izmantošanas, lejupielādējot savus Twitter datus, caur konta iestatījumu sadaļu, un atcerieties atsaukt visu šādu rīku piekļuvi jūsu kontam, kad esat pabeidzis strādāt ar tiem.

Pastāv arī dažādi rīki, kas ļauj savus sekotājus eksportēt. Twlets ir ļoti vienkārša opcija, taču jums būs jāreģistrējas un, ja vēlaties lejupielādēt sīkāku informāciju par vairāk nekā 1000 sekotājiem, nepieciešams šo pakalpojumu abonēt. Martina Hakseja Twitter-exporting Google Sheet ir bez maksas, taču tajā ir jāiestata izstrādātāja konts un jāizveido API atslēga.

Kā alternatīvu var izveidot jaunu kontu un pirms dzēšanas vai bloķēšanas vienkārši iziet cauri un ‘izšķirot’ visus profilus, kuriem sekojat savā vecajā kontā.

Facebook

Facebook galvenos privātuma iestatījumus atradīsit Settings sadaļā. Cilnē Security and Login būtu vēlams iespējot divpakāpju autentifikāciju un pārbaudīt, caur kurām ierīcēm esat ielogojies. Turpat var arī iespējot brīdinājumus par neatļautiem pieteikumiem, ja jums ir aizdomas, ka kāds mēģina ielauzties jūsu kontā.

Cilnē Privacy varat iestatīt, kurš var redzēt jūsu ziņas, (ieskaitot vecās ziņas) un iestatīt, ka tās redz tikai draugi vai arī ka tās ir privātas. Jums vajadzētu arī iestatīt savu draugu saraksta redzamību uz Only me vai Friends, atspējot e-pasta adreses un tālruņa numura meklēšanu un, iespējams, ierobežot draugu pieprasījumus tikai tiem cilvēkiem, kuri ir jūsu draugu draugi.

Šajos iestatījumos ir iekļauta arī iespēja pārskatīt iepriekšējās ziņas. Tas jūs aizvedīs uz Activity log sadaļu, kurā varēsit redzēt visu, ko esat ievietojis, kā arī visus postus, kur citi jūs ir atzīmējuši jeb ietagojuši. Activity log sadaļā varat arī nokļūt, noklikšķinot uz lejup vērstās bultiņas labajā augšējā malā, tad klikšķinot uz Settings & privacy un Activity log.

Activity log sadaļā noklikšķiniet uz Timeline review, tad uz Posts. Jūs varat tos atlasīt pēc datuma, kas redzams kreisajā pusē esošajā navigācijas joslā. Izmantojiet ikonu “” katras ziņas augšējā labajā stūrī, lai tās izdzēstu pa vienai. Tomēr, ja tālrunī izmantojat Facebook vai Facebook Lite, iespējams, esat saņēmis piekļuvi Manage Activity plūsmai, kas ļauj nosūtīt vairākas ziņas uz miskasti, no kuras tās var atgūt 30 dienas pirms pilnīgas izdzēšanas.

Mobilās lietotnes Activity Log loga augšā pieskarieties Manage Activity. Pēc tam varat filtrēt iepriekšējās ziņas pēc datuma un satura un izmantot atzīmējamās izvēles rūtiņas, lai atlasītu vairākus ierakstus, kurus izdzēst vai privāti arhivēt. Ja jūsu konts pastāv jau ilgu laiku, pilnīga dzēšana var prasīt daudz laika.

Mobilajā ierīcē atspējojiet arī atrašanās vietas noteikšanas pakalpojumus, lai nejauši nereklamētu savu atrašanās vietu.

Facebook informācijas dzēšana

Ja vēlaties atbrīvoties no pilnīgi visas publicētās informācijas, jūs joprojām varat izmantot ērtus trešo pušu rīkus, piemēram, Delete All Messages for Facebook un Chrome Social Book Post Manager. Jāapzinās, ka šādu rīku efektivitāte ir atkarīga no dažādiem faktoriem, ieskaitot to, ka Facebook nav mainījis savu API, un jūsu interneta savienojuma ātruma. Kā vienmēr, pirms dzēšanas izveidojiet dublējumkopiju un pēc pabeigšanas noņemiet rīkus no sava pārlūka.

Ja plānojat slēgt vai uz laiku deaktivizēt kontu, šīs iespējas atradīsit Your Facebook information cilnē. Turpat iespējams arī lejupielādēt pilnu arhīva saturu un visas platformas aktivitātes, (šo  vajadzētu izmantot arī pirms lielapjoma ziņu dzēšanas).

Lai apskatītu savu draugu sarakstu un dzēstu draudzības, jādara sekojošais: savā galvenajā profila lapā noklikšķiniet uz cilnes Friends. Šeit var pārlūkot draugu sarakstu, un, noklikšķinot uz drauga ikonas, parādīsies nolaižamā izvēlne, kurā var noklikšķināt uz Unfriend lai to noņemtu.

LinkedIn

Pēc savas būtības jūsu LinkedIn CV vai jebkurš cits tiešsaistes CV var atklāt milzīgu daudzumu informācijas par to, kur jūs strādājat, kur dzīvojat un kā sazināties ar jums vai jūsu darba devēju.

Tā ir ļoti laba ideja, noņemt nevajadzīgas e-pasta adreses vai tālruņu numurus, jo īpaši tos, kurus jūs galvenokārt izmantojat personiskām lietām. Izmantojiet LinkedIn Privacy Settings, lai iestatītu savu profilu privātu; izvēlētos, vai cilvēki ārpus jūsu kontaktu tīkla var redzēt jūsu vārdu; noņemtu visus saistītos sociālo mediju kontus un mainītu savus ģeogrāfiskās atrašanās vietas datus. Ieteicams arī iestatīt tādu informāciju kā dzimšanas datums, redzamu tikai sev (Only Me), izmantojot galvenā profila rediģēšanas (zīmuļa ikona) opciju.

LinkedIn konta deaktivizēšana un ziņu dzēšana

Varat arī slēgt vai īslaicīgi deaktivizēt savu kontu. Kad esat bloķējis dažus drošības pamata iestatījumus, piemēram, ierobežojis to, kas var redzēt jūsu e-pasta adresi, galvenais ir pārbaudīt, kādu personisko informāciju var atklāt jūsu CV.

Ja esat to izmantojis un vēlaties izdzēst savas ziņas, atveriet sadaļu Me > Posts & Activity, lai skatītu visu darbību plūsmu. Diemžēl jums būs jādzēš ziņas pa vienai, jo šeit nav masveida dzēšanas iespēju.

Informācija savā vaļā

Masveida datu pārkāpumi ir nemainīgs tiešsaistes dzīves fakts. Apmeklējiet vietni  Have I Been Pwned, lai pārbaudītu, vai jūsu e-pasta adreses, paroles vai citi personīgie dati nav tikuši nelikumīgi nopludināti.

Ja tā ir gadījies, pirmkārt, pārliecinieties, vai esat nomainījis paroli pārkāptajiem pakalpojumiem un vai nelietojat to pašu paroli arī kaut kur citur. 

Ja jūs gribat pārliecināties, vai kāds nelietīgi neizmanto jūsu īsto vārdu, tālruņa numuru vai adresi , kas piesaistītas jūsu sociālajiem kontiem, ievadiet šo informāciju pāris meklētājprogrammās. Ja jūs uztrauc, ka šī informācija varētu tikt publicēta tiešsaistē, varat izveidot Google Alert, lai tas jums nosūta e-pastu, ja tāda informācija parādās.

Pārbaudiet savas, jūsu darba devēja un visu akadēmisko institūciju, klubu vai labdarības vietņu, ar kurām strādājat, mājaslapas, lai pārliecinātos, ka tās neizplata pārāk daudz privātas informācijas par jums. Visbeidzot, jebkur tiešsaistē, kur jums nav jābūt personiski identificējamam, izmantojiet pseidonīmu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us