Kā Ķīna grasās pārrakstīt Mēness vēsturi

Ķīna iekaro Mēnesi

Ķīnas Nacionālā kosmosa pārvalde (CNSA) otrdien veiksmīgi piezemējās uz Mēness. Misijā piedalās robots ar nosaukumu Chang’e-5 un tā mērķis ir līdz 2020. gada beigām nogādāt Mēness virsmas paraugu uz Zemes. Ja tas izdosies, tā būs pirmā reize vairāk nekā 40 gadu laikā, kad Mēness gabals tiks nogādāts uz Zemes.

Ķīna - Chang'e-5 koncepta piezemēšanās attēlojums
Māksliniecisks attēlojums ar Chang’e-5 piezemēšanos. (CNSA)

Ierīces robotizētā roka ir ieprogrammēta tā, lai Mēness virsmā ieurbtos apmēram 1,8 metru dziļumā, un savāktu 2 kilogramus Mēness iežu un putekļu no iepriekš neizpētīta reģiona – vulkāniska līdzenuma ar nosaukumu Mons Rümker. Materiāls varētu sniegt jaunu informāciju par senu vulkānisko darbību uz Mēness.

Ja viss izdosies, tad Ķīna savas misijas ietvaros decembra vidū veiks piezemēšanos Mongolijas videnē, atvedot sev līdzi daļiņu no Mēness.

“Mēs pārrakstīsim Mēness vēsturi”

Iepriekšējie ASV un Padomju Savienības savāktie Mēness klinšu paraugi ir ļāvuši zinātniekiem secināt, ka uz Mēness virsma pirms 3 miljardiem gadu ir atradušies aktīvi vulkāni. Bet zinātnieki lēš, ka, pamatojoties uz Mēness virsmas novērojumiem, tādos reģionos kā Mons Rümker līdzenums vulkāniskā aktivitāte bija novērojama vēl pirms 1,2 miljardiem gadu.

“Ja Mēness vulkāni patiešām bija aktīvi tik salīdzinoši nesen, mēs pārrakstīsim Mēness vēsturi”, izdevumam Nature sacīja Xiao Long, ģeologs no Uhaņas Ķīnas ģeozinātņu universitātes.

Mēness iežu analīze varētu palīdzēt zinātniekiem saprast, kā Mēness vairākus miljardus gadu spēja uzturēt vulkānisko aktivitāti.

“Mēness ir mazs, tāpēc tā siltummotoram jau sen vajadzēja beigties,” izdevumam Nature sacīja Indiānas Notrdamas universitātes ģeozinātnieks Klīvs Nīls.

Akmeņi varētu arī palīdzēt zinātniekiem noteikt citu planētu, piemēram, Marsa, apgabalu vecumu. Zinātnieki to pēta, analizējot Mēness iežu paraugu vecumu, pēc tam skaitot krāterus Mēness apgabalos, no kuriem šie paraugi tika savākti.

Līdz šim zinātniekiem ir izdevies izpētīt tikai Mēness iežu paraugus no Mēness apgabaliem, kuru vecums ir vismaz 3 miljardi gadu. Tā kā Mons Rümker līdzenums, šķiet, ir daudz jaunāks, šī reģiona paraugi varētu palīdzēt zinātniekiem precīzāk novērtēt reģiona vecumu.

Pēc tam zinātnieki var novērtēt citu planētu reģionu vecumu, salīdzinot, cik krāteru to virsmai ir salīdzinājumā ar Mēnesi.

Ķīna pret NASA

Misija Chang’e-5 sākās 24. novembrī no Ķīnas Wenchang satelītu palaišanas centra Hainanas salā.

Ķīnas lidojumi uz Mēnesi potenciāli varētu novest pie cilvēku apmetnes izveidošanas tur.

Šī ir trešā reize, kad CNSA nolaiž robotu uz Mēness virsmas. Pašreiz aģentūrai ir septiņi kosmosa kuģi, kas darbojas uz Mēness virsmas vai tā orbītā.

Aģentūrai NASA ir līdzīgas ambīcijas, izveidot pastāvīgu Mēness bāzi, taču tā vēl nav uzsākusi Mēness misijas, kas vajadzīgas šī mērķa sasniegšanai. Aģentūras kosmosa kuģi uz Mēness nav nolaidušies kopš 1972. gada.

An artist's concept of the Artemis Base Camp. (NASA)
Mākslinieks attēlojums ar Artemis bāzes nometni. (NASA)

Tomēr NASA un Īlana Maska kosmosa izpētes uzņēmums SpaceX šogad veiksmīgi nosūtīja divas astronautu brigādes uz Starptautisko kosmosa staciju. Misijas ir pavērušas ceļu cilvēku atkārtotai nolaišanai uz Mēness, ko NASA plāno paveikt 2024. gadā.

Aģentūra arī plāno 2023. gadā nosūtīt uz Mēness dienvidu polu savu pirmo visurgājēju, lai kartētu ledus rezerves.

Lai sagatavotos cilvēku dzīvošanai uz Mēness, NASA ir izstrādājusi Artemis vienošanos – virkni apņemšanos, lai kosmosa izpēte būtu mierīga, uz sadarbību vērsta un ilgtspējīga. Šogad vienošanos parakstīja deviņas valstis, taču Ķīna nebija to vidū.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us