Raspberry Pi – kur tos var izmantot?

Kad Ebens Aptons (Eben Upton), toreizējais Kembridžas universitātes students, nāca klajā ar ideju, izveidot vienkāršu, lētu un daudzpusīgu rīku, kas palīdzētu bērniem un jauniešiem apgūt datorzinātņu pamatus, viņam pat sapņos nerādījās, cik daudzpusīgu un unikālu rīku viņš sniegs pasaulei. Pagāja vairāki gadi, līdz ideja ieguva aprises, taču līdz šodienai ir pārdoti miljoniem Raspberry Pi mazo datoru, un cilvēki izgudro visneiedomājamākos veidus, kā tos izmantot.

Būtu grūti atrast cilvēkus, kuriem interesē datori un kuri nezina, kas ir Raspberry Pi. Daudzi jauni programmētāji sāk savu ceļojumu šajā jomā tieši ar to, atklājot tehnoloģiju neizmērojamo potenciālu. Raspberry Pi pat varētu nosaukt par lielāko un svarīgāko sasniegumu pēdējās desmitgades laikā.

Raspberry Pi

Mudinājums pievērsties datorzinātnēm

Raspberry Pi nebija biznesa ideja. E. Aptons vienkārši meklēja risinājumu problēmai, ar kuru viņš saskārās, proti, datorzinātnēs iestājušos studentu skaits bija sasniedzis rekordzemu līmeni. Viens no iemesliem bija tas, ka jauniešiem nebija instrumentu, lai interesētos par šo jomu.

Viņš ķērās klāt idejai, radīt tādu datoru, kādu izmantojis bērnībā, tikai krietni mazāku un lētu, lai jaunieši nebaidītos to visur nēsāt līdzi, radīt un eksperimentēt. Turklāt tai nebija jābūt slēgtai “melnai kastei” ar vairākiem savienotājiem, bet gan atvērtai platei, kurā visas sastāvdaļas ir redzamas un pieejamas.

Projekts, kuru Aptons veica savā brīvajā laikā, ilga piecus gadus, līdz 2011. gadā jaunais vīrietis un viņa kolēģi atrada beigu risinājumu: izmantot vienkāršu procesoru. Tā jauda nebija liela — aptuveni 300 MHz Intel Pentium 2 līmenī, taču tas ļāva izveidot minidatoru, ko varēja iegādāties par mazāk nekā 35$.

Paštaisīts stacionārais dators

Panākumi nāca kā pārsteigums

E. Aptons ar kolēģiem apsprieda, ka pieprasījums pēc minidatoriem nepārsniegs tūkstoš vienību, bet fakts vien, ka video ar topošo Raspberry Pi prototipu tiešsaistē īsā laikā sasniedza vairāk nekā 600 tūkstošus atsauksmju, bija nopietns signāls gaidāmajiem panākumiem. 2012. gada februāra beigās pirmie 10 tūkstoši Raspberry Pi Model B tika izķerti vienā mirklī, un pieprasījums turpināja augt, tādēļ bija steidzami jāmaina uzņēmējdarbības modelis, lai produkts tiktu licencēts.

Šobrīd Aptons pārvalda uzņēmumu, kas ir piegādājis desmitiem dažādu minidatoru versiju, un to pārdošanas apjoms pagājušajā gadā pārsniedza 40 miljonus vienību. Globālais pieprasījums ir īss Raspbery Pi panākumu apraksts – tā svarīgākais sasniegums ir tas, ka šie datori patiešām ir sasnieguši savu sākotnējo mērķi un ir mudinājuši miljoniem bērnu un jauniešu apgūt programmēšanu. Un tas nebija tikai vienreizējs projekts, tas joprojām turpinās, aug un sasniedz arvien vairāk cilvēku visā pasaulē

Raspberry Pi vada gan robotus, gan medicīnisko aprīkojumu

Tātad, kam tieši var izmantot Raspberry Pi? Viens no populārākajiem risinājumiem ir minidatora izmantošana, parasta stacionārā datora izveidei. Viss, kas tev nepieciešams, ir microSD karte, HDMI kabelis ar monitoru un tastatūra ar peli. Apvienojot visu un uzstādot atvērtā koda operētājsistēmu, tu vari darīt daudzas lietas, tāpat kā ar parastu, ne pārāk jaudīgu datoru.

Raspberry Pi bieži izmanto arī robotikā, tiem uzticot gan bērnu darinātu improvizētu robotu, gan industriālo mašīnu vadību. Pēc COVID-19 pandēmijas 2020. gadā lētākais 5$ vērtais Pi Zero kļuva ļoti pieprasīts pasaulē, jo tam bija pietiekami daudz jaudas, lai atbalstītu vienkāršas plaušu ventilatora funkcijas.

Radio stacija, kas izveidota, izmantojot Raspberri Pi
Radio stacija, kas izveidota, izmantojot Raspberri Pi

Visnegaidītākās idejas pārvēršas realitātē

Gadu gaitā cilvēki šai ierīcei ir atraduši apbrīnojamus pielietojumus. Piemēram, kāds 19 gadus vecs jaunietis, izmantojot Raspberry Pi 3 Model B, parastu ekrānu, videokameru, temperatūras sensoru un vēl dažas sīkas detaļas, izveidoja ierīci, kas automātiski pārbauda cilvēku ķermeņa temperatūru.

Kāds cits entuziasts izgatavoja paštaisītu viedo durvju zvanu, kas ļauj redzēt attēlu tieši aiz durvīm un aprunāties ar viesi, kas bija ļoti aktuāli pandēmijas uzliesmojuma laikā.

Protams, minidatorus var izmantot arī daudz vienkāršākiem darbiem – no automātiskās suņu vai kaķu barošanas stacijas un Wi-Fi pastiprinātāja, līdz ekrānam, kas reāllaikā parāda planētu izvietojumu Saules sistēmā.

Šie miniatūrie datori ļauj praktiski jebkuru ar tehnoloģijām saistītu ideju pārvērst realitātē – nepieciešama tikai iztēle, radošums un nelielas programmēšanas prasmes. Turklāt programmēšanas prasmes var viegli iemācīties tepat tiešsaistē, jo Raspberry Pi izstrādes kopiena vēlas dalīties savos atklājumos un padomos ar ikvienu interesentu, lai tehnoloģiju entuziastu pulciņš paplašinātos vēl straujāk.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us