Noderīgi padomi par parolēm: kā izveidot drošu paroli?

Droša parole

Paroles nepatīk nevienam – tās aizmirstas, ir neērtas un ir biežs kiberuzbrukumu mērķis. Tai pašā laikā tās ir galvenais drošības elements mūsu digitālajā dzīvē — no e-pasta līdz piekļuvei bankas kontiem, no internetveikala iepirkumu groza līdz tiešsaistes videospēlēm. Drošu paroli nereti ir grūti atcerēties, savukārt viegli iegaumējama parole parasti nav gana droša. Cenšoties izvairīties no paroles aizmiršanas un nepieciešamības to mainīt, cilvēki bieži to sastādīšanā izmanto personisku informāciju, taču tas savukārt ļauj hakeriem tās vieglāk uzminēt. Šeit ir tikai daži piemēri:

15% cilvēku atzīst, ka paroles iedvesmai izmanto savu mājdzīvnieku vārdus;

• 1 no 10 lietotājiem atzīst, ka vienas un tās pašas paroles izmanto vairākās vietnēs;

• 40% lietotāju brīdī, kad tiek prasīta paroles atjaunošana, paļaujas uz viegli atminamām formulām (piemēram, Pavasaris 2022, Vasara 2022 utt.).

Nesen veiktais “Microsoft” pētījums atklāja, ka ik sekundi notiek vidēji 921 kiberuzbrukumi parolēm, tas nozīmē, ka vienas dienas laikā ir  79,5 miljoni šādu uzbrukumu – šāda veida kiberuzbrukumu skaits pēdējā gada laikā ir gandrīz dubultojies.

Pasaules paroļu diena – 5.maijs ir īstais brīdis, lai atgādinātu cilvēkiem par nepieciešamību parūpēties par drošu un netraucētu piekļuvi viņu vissvarīgākajai un privātajai informācijai.

Paradoksāli, bet visdrošākā parole šobrīd ir nekāda parole. “Microsoft” jaunākie izstrādātie risinājumi nodrošina bezparoles pierakstīšanos, ļaujot cilvēkiem atbrīvoties no parolēm savā Microsoft kontā, lai piekļūtu tādām programmām kā Outlook un OneDrive. Tā vietā drošai un ērtai autentifikācijai var izmantot lietotni Microsoft Authenticator, Windows Hello, drošības atslēgu vai verifikācijas kodus.

Vairāk noderīgu padomu par bez-paroles iespēju izmantošanu var atrast šajā video.  

@microsoft

In honor of WorldPasswordDay: if your coworkers can guess your password, it’s time to change it. #microsoft #fyp #password #computersecurity #passwordcheck #20questions

♬ original sound – Microsoft

Taču tiem, kas vēl nav gatavi pilnībā atteikties no savām parolēm, noderēs šie paroles izveides paraugprakses ieteikumi.

Drošāka parole būs tāda, kas:

• ir vismaz 12 rakstzīmes gara (vēl labāk, ja tā ir 14 vai vairāk zīmes gara);

• satur lielo un mazo burtu, ciparu un simbolu kombināciju;

• nav vārds, ko var atrast vārdnīcā; nav personas, produkta vai organizācijas nosaukums;

• pilnīgi atšķiras no jūsu iepriekšējām parolēm;

• tiks nekavējoties mainīta, ja radušās aizdomas, ka tā ir apdraudēta.

Ja vēlaties pārbaudīt savu paroles drošumu, skatiet pievienoto attēlu, kurā apkopotas izplatītākās kļūdas paroles izveidē:

Noderīgi padomi par parolēm - kā izveidot drošu paroli? Datuve.lv

Vairāk noderīgas informācijas var atrast Microsoft jaunākajā blogā.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

2 Responses

  1. Ja lieto paroļu saglabātāju, tad var izpildīt visus to kretīniskos nosacījumus un veidot šāda veida paroles KHo8hp*3r(ys%daf9T3hR
    Ja vajag paroli paturēt galvā, tad šādas paroles ir pilnīgs vājprāts un tieši tāpēc cilvēki izvēlas vienkāršas paroles, citādi tās visas neatcerēties.

    Kāpēc gan neizmantot paroles ar zināmiem vārdiem, bet absurdā teikumā, piem., zossirtrakagovs, zilonisedciedruriekstus?
    Pietiekami gara, sarežģītībai var kādu burtu nomainīt uz lielo, bet ar to arī var viegli iekrist.
    Var izmantot kādas dziesmas n-tās rindiņas tekstu: Vai zemu kritīs, vai tālu ripos. Saliek visus vārdus kopā bez garumzīmēm un mīkstinājumiem un kārtībā.

    1. Es par to pašu. “Drošās” paroles vienkārši NAV iespējams atcerēties.
      Ja izmanto vairākus kopā sarakstītus vārdus (tikai mazos burtus), tad, lai tā būtu droša, vajag izmantot vismaz 14 burtus.
      Ja piemet klāt kādu lielo burtu, tad vismaz 12 burti būs ok. Pagara jau sanāk, bet galvenais, lai var atcerēties.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us