Izvēlēties jaunu telefonu var būt mulsinoši, tāpēc esam sagatavojuši ceļvedi, kas palīdzēs izvēlēties labāko un piemērotāko tālruni savām vajadzībām.
Mūsdienās praktiski katram no mums kabatā ir viedtālrunis, un tas ir mūsu ikdienas neatņemama sastāvdaļa. No ikdienas aktivitāšu veikšanas līdz izklaidei – filmām, spēlēm utt. Šodien visus nepieciešamos darbus var paveikt ar telefona palīdzību. Līdz ar lielo pieprasījumu, nāk arī milzīgs piedāvājums, no kura izvēlēties piemērotāko variantu nav viegls uzdevums.
Viedtālruņa izvēli var noteikt daudzi dažādi faktori. Šodien mēs centīsimies tos visus pārskatīt. Aplūkosim, kāpēc dažas funkcijas ir ārkārtīgi svarīgas, un kas jums būtu jāzina par katru no tām.
Procesors un RAM
Viedtālruņa procesors, kas pazīstams arī kā mikroshēma vai SoC, ir komponents, kas ir atbildīgs par gandrīz visu, kas darbojas tālrunī. Procesors ir sistēmas smadzenes, un lielākā daļa procesoru ir aprīkoti ar AI (mākslīgā intelekta) iespējām, kas būtībā padara viedtālruni neatkārtojami gudru.
Jaudīgs procesors ne tikai ļauj ierīcei darboties nevainojami, bet arī var uzlabot citus faktorus, piemēram, attēlu apstrādi. Samsung tālruņiem ir pieejami divi varianti: viens ar Snapdragon mikročips un otrs Exynos procesors, ko pārsvarā izmanto Eiropas tirgum paredzētos modeļos. Daži lietotāji apgalvo, ka krass kontrasts ir redzams ne tikai abu procesoru apstrādes jaudā (Snapdragon esot daudz ātrāks), bet arī video apstrādes iespējās.
Tāpēc, izvēloties jaunu telefonu, ir svarīgi zināt, kāds ir ierīces procesors, jo no tā ir atkarīga ierīces veiktspēja. Populārākās ir Snapdragon 888, Apple A13 Bionic, Exynos 990 un Kirin 990. Apple procesori ir pazīstami ar savu skaitļošanas jaudu, kas ļauj tālrunī veikt vairākus uzdevumus vienlaicīgi, īpaši nemazinot tā veiktspējas ātrumu, un Snapdragon ir tuvākais atbilstības līdzeklis Android jomā. Ir pieejami arī procesori ar mazāku jaudu vidējām un budžeta ierīcēm, piemēram, Snapdragon 730, Snapdragon 730G, Snapdragon 675, MediaTek Helio G90T, MediaTek Helio G85 utt. Ja šobrīd vēlies ietaupīt, apsver iespēju iegādāties jaunu telefonu ar kādu no pēdējiem procesoriem, jo šo ierīču cenas būs zemākas.
RAM savukārt attiecas uz sistēmas atmiņu, ko viedtālruņi izmanto, lai saglabātu datus aktīvajām lietojumprogrammām. Daļa RAM vienmēr tiek izmantota, lai atbalstītu operētājsistēmas darbību. Ar pietiekamu operatīvo atmiņu ir iespējams vienlaikus izmantot vairākas programmas, t.i. veikt daudzfunkcionālas darbības. Tomēr daži viedtālruņi pārkāpj visus standartus un tiem ir integrēta milzīga 12-16 GB RAM. Tālruņiem tas noteikti ir par daudz, it īpaši, ja neplānojat vienlaikus darbināt 10–20 lietotnes. Cilvēkam, kurš viedtālruni izmanto tikai zvanīšanai, īsziņu sūtīšanai, WhatsApp un sērfošanai internetā, ar 3-4GB RAM pilnīgi pietiek. Intensīvākiem lietotājiem ieteicams izvēlēties 6-8 GB RAM.
Operētājsistēmas (OS) izvēle
Tirgū ir pieejamas divas iespējas — Android vai iOS. Izvēle patiesībā ir sarežģītāka, nekā šķiet, jo abām operētājsistēmām ir gan priekšrocības, gan trūkumi.
Ja vēlies pārvietoties tālruņa iestatījumos un personalizēt ierīci pēc saviem ieskatiem, Android būs piemērotāks. Ja tev patīk vienkārša, jaudīga operētājsistēma un programmatūra, kas tiek pastāvīgi atjaunināta un tiek atbalstīta ilgāk, izvēlies iOS. Tomēr Android ir gandrīz tikpat jaudīgs, un viegli lietojams.
iOS kā operētājsistēma dažos gadījumos ir diezgan ierobežota. Piemēram, tu nevari lejupielādēt lietotnes no interneta, ja tās nav App Store aplikāciju veikalā; netiek atbalstīts dalītā ekrāna režīms; nevar personalizēt sākuma ekrānu; nevar izmantot programmas, kas pilnībā maina tālruņa izskatu. Tomēr iOS ir arī daudz priekšrocību, piemēram, iMessage, FaceTime, regulāri programmatūras atjauninājumi, un pats galvenais, ievērojami mazāk vai vispār nav ļaunprātīgas programmatūras vai reklāmu.
Vēlamā lietotāja saskarne (UI)
Jāņem vērā, ka lielākajai daļai Android viedtālruņu ir dažādas lietotāja saskarnes. OnePlus viedtālruņos, vismaz pagaidām, ir iebūvēts OxygenOS, kas ir līdzīgs Android. Samsung ir ieviesis One UI.
Xiaomi tālruņiem ir MIUI, kurā ir daudz reklāmu, bet tas ir labi optimizēts. Visbeidzot, Oppo un Realme viedtālruņiem ir iOS iedvesmota lietotāja saskarne ar nosaukumu ColorOS. Pirms ierīces iegādes ieteicams izmēģināt tālruņa lietotāja interfeisu un izlemt, vai tas tev ir piemērots.
Labs ierīces ekrāns
Viedtālruņa ekrāna izmēri nepārtraukti pieaug un pārsniedz visas cerības diametra ziņā. Ekrāni sasniedz pat 6,9 collas, kas ir vidējais izmērs starp parastu viedtālruni un planšetdatoru!
Tomēr tas nav slikti, jo satura lietojums ierīcē strauji pieaug. Tiem, kam patīk gremdēties mobilajās spēlēs vai medijos, ieteicams izvēlēties ekrānus, kas lielāki par 5,7 collām.
Ir divu veidu ekrāni: LCD un AMOLED. Pēdējais izmanto OLED vai Super AMOLED, tāpat kā Samsung viedtālruņi, un tam ir ievērojami labāks kontrasts un tumšākas melnās krāsas. Šie ekrāni taupa akumulatora patēriņu, izslēdzot visus melnos pikseļus un rādot tikai melno krāsu.
Nākamais svarīgais aspekts ir izšķirtspēja, kas var būt Full HD, Full HD+, Quad HD. Lai gan Quad HD nodrošina asākus attēlus, atšķirību starp Full HD un Quad HD saskatīt ir grūti.
Tāpat pirms mobilā telefona iegādes ir nepieciešams pārbaudīt ekrāna aizsargu. Mūsdienu viedtālruņos bieži tiek izmantoti Gorilla 5 un Gorilla 6 stikli, jo tie nodrošina uzticamāku aizsardzību. Neskatoties uz to, ieteicams papildus izmantot viedtālruņa aizsargmaciņu.
Pietiekami daudz iekšējās atmiņas
Zemākās klases modeļos atmiņas apjoms ir standarta 64 GB, flagmaņos – no 128 GB līdz 512 GB. Mainot veco tālruni pret jaunu, mēs importējam gandrīz katru GB datu no iepriekšējā viedtālruņa, tāpēc pietiekami liels atmiņas apjoms ir būtisks. Ieteicams izvēlēties vismaz 128 GB. Tāpat jāpievērš uzmanība tālruņiem, kuriem var paplašināt atmiņas krātuvi.
Akumulatora darbības laiks
Tipisks viedtālruņa akumulatora darbības laiks ir vairāk nekā 6 stundas. Flagmaņi, tāpat kā daži vidējas klases tālruņi, var sasniegt 8–10 stundu lietošanas laiku, kas ir lieliski. Galvenais mērķis ir, lai būtu ierīce, kuru var intensīvi lietot vismaz vienu dienu. Tāpēc pirms pirkšanas noteikti apskati un izvērtē akumulatoru testus internetā vai arī pievērs uzmanību, vai viedtālrunī ir iebūvēts enerģijas taupīšanas režīms.
Kameras kvalitāte, kas attaisno cenu
Tālruņus, kas izlaisti 2021. vai 2022. gadā, ir ierasts redzēt ar vairākām kamerām, savukārt ierīces ar tikai vienu aizmugurējo kameru tagad ir ļoti reti sastopamas. Parasti viedtālrunim ir galvenais objektīvs ar vislielāko megapikseļu skaitu, kā arī portreta un platleņķa objektīvi.
Turklāt ražotāji pievieno vēl papildus opcijas, piemēram, “ToF” (angļu: time-of-flight) vai citādi zināmas kā dziļuma, sensoru, makro un krāsu filtru lēcas. Plašu ainu tveršana mūsdienās vairs nav problēma. Portreta objektīvs var radīt arī iespaidīgus “bokeh” efektus. Tomēr, ja šī tendence jums nav piemērota un jūs kaitina lielais kameru skaits, vislabāk ir iegādāties vecākus modeļus ar vienu galveno objektīvu vai jaunākus modeļus, piemēram, iPhone SE 2020. Vairāk megapikseļu ne vienmēr nozīmē labākus attēlus, jo sensora izmēram ir lielāka ietekme uz lielisku fotoattēlu tveršanu.
Viedtālruņos tiek izmantota arī Pixel Binning tehnoloģija, kas apvieno četrus vai vairāk pikseļus vienā, un šī procesa rezultātā tiek iegūts skaidrāks un detalizētāks fotoattēls. Tomēr mēs iesakām vēl pārāk neaizrauties ar 108MP sensoriem, jo tie izkropļo fotoattēlus un rada problēmas ar autofokusu.
Faktori, kas jāņem vērā
Protams, papildus dažām ļoti svarīgām funkcijām, viedtālrunim var būt arī dažādas papildfunkcijas. Iegādājoties jaunu telefonu, būtu lietderīgi tās apsvērt. Ja vēlies iegādāties jaunu telefonu, mēs iesakām izvērtēt šādas papildu funkcijas:
- Bezvadu uzlāde;
- Pirkstu nospiedumu sensors un sejas atpazīšanas funkcijas;
- Pēc iespējas jaunāka Bluetooth versija;
- Augstāks IP standarts (norāda, cik tālrunis būs izturīgs pret triecieniem, mitrumu, putekļiem);
- Divas SIM kartes;
- Reversā bezvadu uzlāde;
- Skaļruņu kvalitāte;
- NFC atbalsts.
Tālruņi, kuru laiks vēl nav pienācis
Kā jau minējām, viedtālruņu tirgū šobrīd ir daudz iespēju, no kurām izvēlēties. Tomēr ne visi no tiem būs uzmanības vērti. Ražotāji nemitīgi cenšas pārsteigt vai piedāvāt kaut ko tādu, kas izceļas no pārējā klāsta. Tomēr dažus variantus varētu saukt par eksperimentāliem un to laiks vēl nav pienācis.
Kā galvenos šajā kategorijā gribētos izcelt salokāmos viedtālruņus. To popularitāte nepārtraukti pieaug, un tehnoloģiskie risinājumi kļūst arvien labāki. Lai gan dizaina attīstība ir novatoriska un gudra, ir vienkārši pāragri pilnībā uzticēties salokāmajiem viedtālruņiem. Mūsu spriedums? Dažus gadus nepērciet lokāmos tālruņus. Pagājušā gada modeļi jau virzās uz patērētājiem draudzīgām cenām, taču to kvalitāte un izturība tomēr vēl nav tik laba, kā varētu vēlēties.
- Kā ierakstīt zvanus savā tālrunī?
- Kā parūpēties par viedierīci gada aukstajā laikā?
- Jo vairāk ierīču ir pievienots tīklam, jo vairāk drošības risku: ko darīt, lai tos mazinātu?
- Spiegošanas ierīces: kā vislabāk izspiegot kādu?
- Vai uztraucies par to, ka viedtālrunis izseko tavu atrašanās vietu? Vai to maz ir iespējams izslēgt?