SpaceX uzsāk pirmo privātās apkalpes misiju kosmosā

SpaceX uzsāk pirmo privātās apkalpes misiju kosmosā

Šonakt uz SpaceX kuģa klāja kosmosā devās četras privātpersonas, uzsākot pirmo apkalpes misiju orbītā bez profesionāli apmācītiem astronautiem. Par Inspiration4 nosauktā misija iezīmē jaunāko privāto lidojumu, ar kuru tiek aizsākti tūristu lidojumi kosmosā.

SpaceX raķete Falcon 9 pacēlās laikā no pulksten 3:02 pēc Latvijas laika no uzņēmuma 39A palaišanas platformas NASA Kenedija kosmosa centrā. Kapsulas iekšpusē atrodas uzņēmējs miljardieris Džareds Īzakmans, apmācīts pilots un maksājumu apstrādes uzņēmuma Shift4 Payments dibinātājs, un trīs citi cilvēki, kurus viņš izvēlējās un apmaksāja viņu braucienus: Heilija Arsenava, 29 gadus jauna ārsta palīdze, kura ir izveseļojusies no vēža; Kristofers Sembroski, Lockheed Martin datu inženieris; un Šana Proktora, ģeozinātniece un bijusī NASA astronautu kandidāte.

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6aMZy3fus9vzbmmNv8i9vB.jpg
Inspiration4 misijas komanda

Apkalpe lidojumā dodas ar SpaceX Crew Dragon Resilience kapsulu, tādējādi kosmosa kuģis, kas gandrīz pirms gada nosūtīja četrus astronautus uz Starptautisko kosmosa staciju, tiek izmantots atkārtoti. Bet Inspiration4 gadījumā kapsula netiks piestiprināta pie kosmosa stacijas. Tā ir gatava trīs dienas riņķot aptuveni 580 km augstumā virs Zemes – tas ir vistālākais cilvēku lidojums kosmosā kopš pēdējās NASA kosmosa kuģa misijas Habla teleskopa labošanai 2009. gadā.

Aptuveni deviņas minūtes pēc pacelšanās Falcon 9 pirmā posma nesējraķete atgriezās uz Zemes, lai nolaistos Atlantijas okeānā. Pēc dažām minūtēm Crew Dragon kapsula atdalījās no raķetes otrā posma, kad tā atstāja Zemes atmosfēru, nosūtot Inspiration4 apkalpi tālāk orbītā. Nākamās pusotras stundas laikā kapsula pakāpeniski paaugstināja savu orbītu.

Dragon kapsula un apkalpe atrodas nominālajā orbītā,” sacīja SpaceX inženieris un tiešraides vadītājs Endijs Trans. Tiešraides kamera no kapsulas iekšpuses parādīja apkalpes dalībnieku mājienus un paceltus īkšķus.

SpaceX

Misija cēla mērķa vārdā

Misija kalpo kā vairāku miljonu dolāru vākšana St. Jude bērnu slimnīcas bezpeļņas pētījumu centram, kas arī nodrošina bezmaksas aprūpi bērniem ar vēzi. Īzakmans slimnīcai ziedoja 100 miljonus dolāru, un ar Inspiration4 misiju viņa mērķis ir savākt vēl 100 miljonus dolāru. No šīs summas līdz šim ir savākti aptuveni 30,8 miljoni ASV dolāru. Pats Īzakmans neatklāj, cik izmaksāja katra misijas dalībnieka sēdvieta Crew Dragon kosmosa kuģī, bet tipiski viena vieta maksātu aptuveni 55 miljonus ASV dolāru.

Tūristi kosmosā

Inspiration4 Crew Dragon kapsula tika pielāgota tūristiskākai pieredzei salīdzinot ar NASA astronautu ceļojumu uz SKS. Mēnešus pirms misijas SpaceX uzstādīja masīvu stikla kupolu vietā, kur parasti atrodas durvis, caur kurām astronauti pietauvojas kosmosa stacijai. Lai gan stikla kupols vēl nav pārbaudīts kosmosā, SpaceX apkalpes misijas vadības direktors Bendžijs Rīds sacīja, ka pirms tā apstiprināšanas lidojumam, tam tika veikta stingra pārbaude un kvalifikācijas process.

Saules izgaismotās izplūdes gāzes no SpaceX Falcon 9 tūlīt pēc pacelšanās, kas notika mazāk nekā stundu pēc saulrieta. Joey Roulette/The Verge

Apkalpei ir plānotas dažas aktivitātes, uzturoties orbītā – gaidāms, ka Sembroski spēlēs Martin Guitar izgatavoto ukuleli, kas atrodas uz kuģa. Šana Proktora, savukārt, paņēma līdzi dzeju un personīgos mākslas darbus.

Visa apkalpe piedalās pētījumā par mikrogravitācijas ietekmi uz cilvēka ķermeni. SpaceX, Baylor Medicīnas koledžas Kosmosa veselības translācijas pētījumu institūts (TRISH) un Weill Cornell Medicine pētnieki pirms misijas savāca pasažieru bioloģiskos paraugus un misijas laikā plāno ievākt dažādus biomedicīnas datus par pasažieriem.

Tas, kur un kad kapsula pēc trīs dienu misijas atgriezīsies Zemes atmosfērā, ir atkarīgs no laika apstākļiem Floridas piekrastē. Ja nepieciešams, kapsula orbītā var pavadīt līdz pat nedēļai.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us