Skrinings.lv – digitālais tilts starp sabiedrību un pētniekiem

kūšu pārbaude skrinings.lv

Krūts vēzis ir visizplatītākais vēža veids sievietēm Latvijā. No tā cieš katra astotā sieviete vecumā no 20 līdz 80 gadiem. Visefektīvākais veids, kā cīnīties ar krūts vēzi, ir atpazīt to agrīni un nepieļaut tā attīstību. Mājaslapā Skrinings.lv ir pieejams tests, kas nosaka risku vēža attīstībai un sniedz rekomendācijas riska faktoru mazināšanai. Pieejams arī rīks, kas palīdz apgūt pašizmeklēšanas paņēmienus un agrīnos krūts vēža simptomus.

Sievietes, pārliecinoties par savu krūšu veselību, vienlaikus palīdz gan sev, gan pētniekiem, uzsver Latvijas Universitātes (LU) Datorikas fakultātes pētnieks Emīls Sjundjukovs. Viņš aicina apmeklēt vietni Skrinings.lv, kurā ar testa palīdzību katra sieviete var noteikt krūts vēža attīstības risku.

Krūts vēzis skar 1 no 8 sievietēm Latvijā un lielākoties tas tiek atklāts 3. stadijā, tāpēc tā agrīna atklāšana ir veids, kā pasargāt sevi un savus tuvākos. Latvijā sabiedrības līdzdalība pētījumos vēl ir attīstības stadijā, būtu jāsasniedz 70 % sabiedrības līdzdalība, lai to varētu uzskatīt par izdevušos, norāda Datorikas fakultātes pētnieks.

“Iedomājamies, ja mums būtu iespēja katras sievietes kabatā glabāt portatīvu rīku, kas būtu viņu gids vai palīgrīks uzsākt sarunu ar ārstu, kas palīdzētu izprast riskus, kā tos mazināt, kā kontrolēt, kā arī šis rīks būtu digitāls tilts, savienojot sievietes ar pētnieciskām grupām visā pasaulē. Tieši ar tādu nodomu mēs izveidojām Skrinings.lv,” uzsver E. Sjundjukovs.

Skrinings.lv katrai sievietei iespējams izpildīt aptauju, kuras rezultātā var noskaidrot krūts vēža riskus un kā tos mazināt. Saņemot personalizētu atskaiti, sievietes var tālāk vērsties pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa. Tiek piedāvātas arī atlaides no dažādām organizācijām, kas rūpējas par krūts vēža gadījumu mazināšanu, kā arī dzīves kvalitātes uzlabošanu.

Skrinings.lv piedāvā pildīt arī pašizmeklēšanas dienasgrāmatu. Tā ļauj sievietei ik mēnesi pašai veikt pārbaudes un atzīmēt sarkanos karodziņus dienasgrāmatā, ja tādi ir. Tas, savukārt, kalpo par pamatu tam, lai būtu nepieciešams apmeklēt ģimenes ārstu vai ginekologu.

Sievietes, ja vēlas, var arī proaktīvi piedalīties citu pasaules organizāciju sabiedrības veselības pētījumos. Izmantojot piekrišanas moduli sievietes tiek savienotas ar zinātniskām grupām visā pasaulē. Pašlaik skrinings.lv pētījumā ir iesaistījušās 5340 sievietes.

“Skrinings.lv programma ir par to, lai mēs varētu izķert gadījumus pirms vēzis ir iestājies, lai uzsāktu preventīvas darbības agrīnākās stadijās,” vēlreiz uzsver pētnieks.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us