No 1. marta jauns iekārtu energomarķējums

jauns energomarķējums no 1. marta

Sākot ar šī gada 1. martu visās tirdzniecības vietās – veikalos un tiešsaistes tirdzniecības vietās – stāsies spēkā jauns elektroierīču energomarķējums. Kas mainīsies un kam pievērst uzmanību, iegādājoties jaunas elektroierīces?

Kādēļ nepieciešamas izmaiņas?

Elektroierīču ražotāji regulāri ievieš jaunas inovācija un tehnoloģiskos risinājumus. Tā rezultātā ir izveidojusies situācija, ka vairums ierīču atbilst augstākajām klasēm, proti, A ar vienu vai vairākiem plusiem (A+, A++, A+++), bet liela daļa citu klašu, piemēram B un C, nav aizpildītas, dažkārt pat A klase.

Jauno marķējumu paredzēts ieviest pakāpeniski – atkarībā no konkrētām Eiropas Savienības regulām, un – 2021. gadā fiziskajos un tiešsaistes veikalos tas tiek piemērots šīm iekārtām:

  • ledusskapjiem un saldētavām,
  • veļas mazgājamām mašīnām ar un bez iebūvēta veļas žāvētāja,
  • trauku mazgājamām mašīnām,
  • televizoriem un elektroniskajiem displejiem,
  • gaismekļiem un spuldzēm.

Kādas ir galvenās atšķirības starp veco un jauno marķējumu?

Eiropas Savienība ir nolēmusi atjaunot A līdz G energoefektivitātes klases koncepciju, ko pakāpeniski nākotnē pielāgos atbilstoši tehnoloģiju un tirgus attīstībai.

Tas nozīmē, ka energoefektivitātes skala atgriezīsies pie vēsturiskajām enerģijas patēriņa klasēm A līdz G skalā, kas ir vienkāršākas un daudz saprotamāka, un energoefektivitātes klases ar vienu vai vairākiem plusiem (A+, A++, A+++) vairs netiks lietotas. Piemēram, elektroierīce, kas patlaban marķēta kā A+++ energoefektivitātes klases prece, saskaņā ar jaunajiem energomarķējuma noteikumiem kļūs par B klases ierīci. Saprotams, tās elektrības patēriņš nemainīsies.

Tomēr ir nelielas izmaiņas metodikas aprēķinā, kas nosaka ierīču elektrības patēriņu. Veļas un trauku mazgājamām mašīnām gada elektrības patēriņš līdz šim energomarķējumā norādīts, pieņemot, ka veļu vai traukus mazgā konkrētas reizes gada laikā. Jaunajā energomarķējumā šo ierīču elektrības patēriņš būs norādīts 100 mazgāšanas cikliem, tādējādi jaunajā marķējumā norādītās kWh būs mazākas nekā vecajā.

Līdzīga situācija ir arī attiecībā uz televizoriem – ja vecajā marķējumā gada elektrības patēriņš, noteikts, pieņemot, ka televizoru skatās vidēji 4 stundas dienā, tad jaunajā marķējumā patēriņš ir norādīts 1000 lietošanas stundām.

Marķējumā parādīsies arī jauns elements – QR kods, kas attēlots marķējuma augšējā labajā stūrī. To noskenējot ar viedtālruni, iegūsiet ražotāja sniegtu papildinformāciju par konkrēto preci. Šo informāciju visi preču ražotāji iekļaus publiski pieejamā Eiropas Komisijas marķējumu datubāzē – EPREL EU.

Marķējuma apakšējā daļā ir izvietotas dažādas piktogrammas, kas informē par izvēlētās elektroierīces parametriem. Lielākā daļa no piktogrammām ir tādas pašas kā vecajā marķējumā, tikai ar uzlabotu dizainu, bet atsevišķas piktogrammas ir ieviestas no jauna. Katras ierīces energomarķējuma piktogrammu skaidrojums atrodams šeit.

Der zināt!

Laika periodā no 2021.gada 1. marta līdz 18. martam veikalos un tiešsaistes tirdzniecības vietās vēl būs iespējams atrast arī veco energomarķējumu, jo šajā laikā norisināsies pārejas periods. Pēc 2021.gada 18. marta tirdzniecības vietās jābūt izvietotiem tikai jaunajiem energomarķējumiem šīm elektroierīču grupām: ledusskapji un saldētavas, veļas mazgājamās mašīnas ar un bez iebūvēta veļas žāvētāja, trauku mazgājamās mašīnas, televizori un elektroniskie displeji.

Savukārt gaismekļu un spuldžu veco energomarķējumu tirdzniecības vietās varēsiet vēl sastapt līdz pat 2023. gada 1. martam.

Citām elektroierīču grupām, piemēram, gaisa kondicionieriem, atsevišķiem veļas žāvētājiem, ūdens sildītājiem u. c. jauno energomarķējumu ieviesīs pakāpeniski no 2022. gada, tiklīdz būs stājušās spēkā attiecīgās Eiropas Savienības regulas.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us