Latvijas zinātnieki izstrādā tehnoloģiju ūdens attīrīšanai Amazones reģionā

Latvijas zinātnieki palīdzēs attīrīt dzeramo ūdeni Dienvidamerikā

Lai palīdzētu attīrīt dzeramo ūdeni Dienvidamerikā, zinātnieki no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) izstrādājuši elektroķīmiskās dezinfekcijas tehnoloģiju, kas ļauj efektīvi likvidēt mikrobioloģisko piesārņojumu.

«Tīrs un drošs dzeramais ūdens no krāna mums ir brīvi pieejams, tāpēc mēs nereti to pat nenovērtējam. Daudzviet pasaulē tā ir grūti sasniedzama vērtība. Piemēram, Dienvidamerikā joprojām lielu daļu infekciju izraisa neattīrīts ūdens, kas tieši saistīts ar nepārtrauktām ūdens kvalitātes izmaiņām un lauku iedzīvotāju uztveri par potenciālajiem inficēšanās riskiem,» norāda Linda Mežule, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Ūdens inženierijas un tehnoloģijas katedras asociētā profesore.

Viņa min vienu piemēru – ikdienas lietošanai paredzētais ūdens tiek uzglabāts tvertnēs, kurās relatīvi augstās temperatūras dēļ attīstās patogēnie mikroorganismi.

Zinātnieku grupa attīsta efektīvu un pieejamu ūdens attīrīšanas tehnoloģiju mikrobioloģiskā piesārņojuma novēršanai. Izmantojot titāna oksīda keramikas elektrodus, tiek ierosināta hlora izdalīšanās no ūdenī dabīgi sastopamiem sāļiem. Elektrolīzes procesā ūdens tiek dezinficēts bez papildu ķimikāliju pievienošanas, stāsta L. Mežule. Process ir efektīvs – pietiek ar vienreizēju ūdens dezinfekciju. Tehnoloģija arī nerada lielu enerģijas patēriņu, kas nozīmē, ka to var izmantot dzeramā ūdens attīrīšanai pat attālos reģionos, kur nav pieejams patstāvīgs elektrības pieslēgums.

Metodi titāna oksīda keramikas elektrodu iegūšanai RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta un BIF Ūdens inženierijas un tehnoloģijas katedras zinātnieki sāka izstrādāt jau pirms vairākiem gadiem. Starptautiskā ERA-NET EU-LAC Health projektā «Efektīvas un pieejamas ūdens attīrīšanas tehnoloģijas mikrobioloģiskā piesārņojuma samazināšanai – Hi Water» (Nr. EULACH16/T02-0143) sadarbībā ar partneriem no Vācijas un Ekvadoras tika turpināta tehnoloģijas attīstība, izstrādājot ar speciālu pārklājumu pārklātas membrānas ar uzlabotu efektivitāti, titāna oksīdu saturošus elektrodus un jaunas hibrīdas UV-mikrofiltrācijas sistēmas. Tika pārbaudīta arī tehnoloģiju efektivitāte baktēriju, vīrusu un patogēno vienšūņu piesārņojuma likvidēšanā un rasts tai pielietojums lauku apvidos Dienvidamerikā.

Zinātnieki ar tehnoloģiju iepazīstināja sabiedrību starptautiskā projekta «Hi-Water» noslēguma pasākumā, kurā zinātnieki  no Latvijas, Vācijas un Ekvadoras iepazīstina interesentus ar pētniecības rezultātiem un inovatīvām tehnoloģijām ūdens attīrīšanai, lai palielinātu sabiedrības izpratni par drošu dzeramo ūdeni. Vairāk informācijas par pasākumu RTU Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas mājaslapā.

Projekta «Hi-Water» īstenošana tika uzsākta 2018. gadā. 

Par pētījumu ziņo TV3 raidījums «900 sekundes».

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us