Latvijā radīta inovācija, kas ļauj informāciju pārraidīt ātrāk, drošāk un tālāk

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta zinātnieki ar partneriem radījuši informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) inovāciju, kas ļaus informāciju pārraidīt ātrāk, drošāk un tālāk. 

«RTU Telekomunikāciju institūta Sakaru sistēmu Tehnoloģiju izpētes centra laboratorijā pirmo reizi pasaulē esam demonstrējuši, ka uz čukstošās galerijas modas mikrorezonatora ģenerēta optiskā frekvenču ķemme ir pielietojama šķiedru optiskajās sakaru sistēmās, veicot informācijas pārraidi 20 km attālumā ar datu pārraides ātrumu 10 Gigabiti sekundē,» norāda RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes dekāns Jurģis Poriņš. 

Čukstošās galerijas modas mikrorezonators ir stikla lodīte, kas uzkausēta uz optiskās šķiedras, kur tiek ierosināta frekvenču ķemmes ģenerēšana. Katrs frekvenču ķemmes uzģenerētais nesējsignāls ļauj aizstāt vienu lāzera gaismas avotu, radot zemu izmaksu energoefektīvs risinājums datu pārraidei. «Ar vienu lāzera starojumu ierosinām rezonansi mikrolodītē, iegūstot četras šauri spektrālas līnijas, ko varam izmantot kā datu nesēju. Ja mēs ar līdzšinējām tehnoloģijām gribētu iegūt četras līnijas, mums vajadzētu četrus lāzera avotus,» skaidro dekāns. 

Sadarbībā ar uzņēmumu «AFFOC Solutions» inovācija tiek aprobēta reālos apstākļos, testējot potenciālo komerciālo pielietojumu. Zinātnieki un uzņēmuma pārstāvji ir pārliecināti, ka risinājumu varētu integrēt reālās sakaru sistēmās jau tuvāko gadu laikā. Tas dotu iespēju nodrošināt informācijas pārraidi ar augstāku ātrumu, lielākā attālumā un lielākam lietotāju skaitam ar mazāku signāla aizturi un augstāku drošību.  

«Šis izstrādātais prototips telekomunikāciju pielietojumiem  ir uzskatāms par nozīmīgu sadarbības rezultātu starp akadēmisko pusi un nozari, kuru projektā pārstāv AFFOC Solutions.  Šāda sadarbība tiešā mērā veicina  jaunu zināšanu radīšanu un tehnoloģiju izstrādi, kā arī, protams, ceļ Latvijas konkurētspēju IKT nozarē,» uzsver «AFFOC Solutions» zinātnieks Toms Salgals. 

RTU partneri projektā ir «AFFOC Solutions» un Latvijas Universitātes Atomfizika un spektroskopijas institūts.

Pētniecības rezultāti ir publicēti nozares vadošajos zinātniskajos žurnālos «Optics Express», «MDPI Photonics», «Quantum Electronics», apliecinot Latvijas zinātnieku veikuma starptautisko novitāti. 

Projekts «Uz čukstošas galerijas modas mikrorezonatora bāzes veidota optisko frekvenču ķemmes rezonatora izstrāde un tā pielietojumi telekomunikācijas» (Nr. 1.1.1.1/18/A/155) tiek īstenots Eiropas Reģionālā attīstības fonda 1.1.1.1. pasākumā «Praktiskas ievirzes pētījumi» 2. kārtā. 

Attēls: RTU

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us