Padomi vecākiem: kā padarīt videospēles par drošu nodarbi bērniem

Videospēles bērniem

Mūsdienās tehnoloģijas un to piedāvātā izklaide mūs ieskauj jau no mazotnes, un garajos, tumšajos ziemas vakaros bērni bieži vien pie datora ekrāniem un citām ierīcēm pavada vēl vairāk laika. Viena no iecienītākajām bērnu brīvā laika aktivitātēm bieži vien ir videospēles, taču to saturs ne vienmēr ir piemērots nepilngadīgajiem. Rezultātā vecākiem ir svarīgi interesēties par to, ko spēlē viņu bērni, pasargāt viņus no kaitīga satura un nodrošināt, ka datorspēles ir piemērotas viņu bērniem un veicina to attīstību.

Vai bērnudārzniekam ir vajadzīgs spēlēt videospēles?

Svarīgākie noteikumi, kas saistīti ar datorspēlēm, ir atkarīgi no bērnu vecuma. Tam jākļūst par galveno kritēriju, kas nosaka spēļu raksturu un to, cik daudz laika var pavadīt to spēlēšanai. Piemēram, jaunākajiem bērniem, kas vēl iet bērnudārzā, datorspēles ieteicams nespēlēt vispār vai tikai ar vecāku līdzdalību.

Ja šī vecuma bērni jau tiek iepazīstināti ar videospēlēm, svarīgi, lai spēle netiktu spēlēta vienatnē, bet gan kopā ar vecākiem. Turklāt speciālisti šī vecuma bērniem iesaka spēlēt spēles vai skatīties video ne vairāk kā 1,5 stundas dienā. Protams, svarīgs ir arī spēļu saturs. Ja nolemjat ļaut bērnudārzniekam spēlēt spēles, jums vajadzētu izvēlēties spēles, kas ir vērstas uz bērna izglītošanu, fokusa noturēšanu un pasaules izzināšanu.

Videospēles bērniem

Kā ir ar skolas vecuma bērniem?

Kad bērni sāk apmeklēt skolu, ir vērts dot viņiem lielāku patstāvību, tomēr jāseko līdzi, vai datorspēles neaizņem visu bērna laiku un netraucē mācībām un citiem pienākumiem. Ideālā gadījumā šāda vecuma bērniem pie ekrāna vajadzētu pavadīt ne vairāk kā 2 stundas dienā. Vecākiem jāpalīdz 8-12 gadus veciem bērniem izvēlēties spēles atbilstoši viņu interesēm. Lielāki bērni parasti vēlas pieņemt savus lēmumus, taču pat šeit vecākiem vajadzētu vismaz nedaudz painteresēties par to, kādas spēles tiek spēlētas.

Visos gadījumos ir svarīgi izvērtēt, vai konkrētā spēle atbilst bērna vecumam un vai tās saturs ir drošs. Ieteikumus, kas balstīti uz bērna vecumu, spēles saturu un iespējamiem riskiem, norāda PEGI reitings, ko var pārbaudīt www.pegi.info. Tomēr jāpatur prātā, ka tajā sniegtie vērtējumi ir tikai orientējoši un ne vienmēr nozīmē, ka konkrēta spēle noteikti ir nepiemērota gadu vai divus jaunākam spēlētājam. Lēmums ļaut spēlēt kādu konkrētu spēli ir jāpieņem pašiem vecākiem.

Vai Minecraft tik tiešām ir nekaitīga videospēle?

Kā piemēru paņemsim populāro spēli Minecraft. Spēlēt to Creative jeb radošajā režīmā vecāku uzraudzībā ir droši un tas pat var sniegt labumu bērna attīstībai. Taču cita runa ir par Online jeb tīkla režīmu, kurā spēlētāji veido komandas un var savā starpā sazināties. Neviens nekontrolē šādas komunikācijas saturu, tāpēc bērns var tikt negatīvi ietekmēts, saskarties ar virtuālu iebiedēšanu un tikt maldināts. Rezultātā nepietiek tikai ar spēles vērtējuma pārbaudi. Jāskatās dziļāk, ko bērns spēlē, vai tas viņam var būt noderīgi, vai varbūt, gluži pretēji, kaitīgi.

Šeit ir lietderīgi atcerēties pāris pamatnoteikumus. Pirmais ir komunikācija. Ar bērniem ir jārunā par to, ko viņi spēlē, kāpēc viņiem tas patīk un kādu lomu viņu dzīvē ieņem videospēles. Otra svarīga lieta ir atgādināt bērniem, ka vecāki vienmēr ir gatavi viņiem palīdzēt, ka pie viņiem var vērsties visos gadījumos, arī incidentos virtuālajā telpā – iebiedēšanas, apcelšanas, uzmākšanās gadījumos u.c.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us