Covid-19 pandēmija ir veicinājusi paradumu maiņu, attīstot tiešsaistes jeb online tirdzniecību. Uzņēmumi piedāvā interneta veikalos iegādāties dažādas preces un aktīvi mēģina piesaistīt pircēju uzmanību, izmantojot dažādus reklāmas paņēmienus, t.sk. arī sociālos tīklus. Diemžēl, starp krietnajiem, uzņēmīgajiem tirgotājiem ir arī krāpnieki, kuri izveido mājas lapas vai pat vizuāli pievilcīgus interneta veikalus, lai iekasētu potenciālo pircēju naudu, bet vēlāk nozustu ar to, preci nepiegādājot. Turklāt mūsdienās nav nepieciešams pirkt tieši latviešu radīto produkciju – pastāv iespēja pasūtīt apģērbu, kosmētiku un citas preces no jebkuras vietas pasaulē, un tas paaugstina risku “uzķerties” uz viltus interneta veikaliem. Kāds izskatās viltus interneta veikals un kā neiekrist šajās lamatās?
Kāds izskatās viltus interneta veikals?
- Veikala adrese ietver vairākus punktus, piemēram, con.su.club, tāpēc rūpīgi pievērs uzmanību tīmekļa adresei;
- Tiek piedāvātas milzīgas atlaides, kas izskatās “pārāk labi, lai būtu patiesība”;
- Vietne pārdod preces, bet nav to oficiālais izplatītājs;
- Interneta vietne strādā ar kļūdām – nevar atvērt citas lapas saites, nestrādā “pogas”;
- Trūkst kontaktu vai norādītie kontakti realitātē neeksistē;
- Saite ir bijusi saistīta ar kiberdrošības uzbrukumiem vai datorvīrusiem. To var noskaidrot dažādos reputācijas pārbaudes rīkos, piemēram, Talosintelligence.com;
- Interneta veikala saiti negaidīti atsūta kāds draugs vai paziņa ar tekstu, kas nav raksturīgi ikdienas sarakstei;
- Nav nekādas papildu informācijas par precēm, trūkst reālu klientu atsauksmju par veikalu citos avotos vai sociālajos tīklos, tas šķiet neuzticams;
- Nav atrunāti konkrēti interneta veikala noteikumi, piegādes, naudas atmaksas vai citi svarīgi nosacījumi.
Jāņem vērā, ka nepietiek pārliecināties tikai par vienu drošības aspektu, lai saprastu, ka veikals ir reāls. Krāpnieki ir iemācījušies pārliecinoši attēlot Verified by Visa un Mastercard SecureCode drošības sertifikātus un novērst citas acīmredzamas pazīmes, kas varētu liecināt par viltus mājaslapām.
Pirms iepirkšanās nezināmā interneta veikalā ir ļoti svarīgi pēc iespējas vairāk izpētīt pieejamo informāciju un kritiski izvērtēt, vai veikalam var uzticēties. Lai samazinātu iespējamos riskus, ieteicams izmantot Latvijas interneta veikalus, par kuru autentiskumu ir iespējams vieglāk pārliecināties. Tāpat būtu ieteicams gan datorā, gan viedtālrunī izmantot atjaunotas interneta pārlūkprogrammas, kurām uzstādīts antivīruss. Tas ātri norādīs uz viltotu interneta resursu.
- Īpaši noderīgs rīks: kā vadīt citu datoru, izmantojot Google Chrome?
- 5 noderīgi pārlūkprogrammas paplašinājumi, kas vienkāršo interneta darbības
- Kā aizsargāt bērnus tiešsaistē, kad jūs neesat blakus — gudri risinājumi piedāvā vecākiem atbildi
- Kā ātri uzzināt datora parametrus, neizmantojot citas programmas
- Ko par mums stāsta tiešsaistes meklējumu vēsture?