Rudens sezonu raksturo ne tikai skaistās krāsas, bet arī lietains laiks. Lai gan lielākā daļa viedtālruņu un pulksteņu ir izturīgi pret mitrumu, lietus tos tāpat var sabojāt. Kā “glābt” samirkušo ierīci? Kā novērtēt Latvijā pieejamo ierīču ūdensizturību un kā rīkoties, ja tās samirkušas?
Ierīču ūdensizturība
Telefoniem un pulksteņiem ir IP novērtējuma sertifikāti, kas klasificē iekārtu aizsardzību pret apkārtējās vides iedarbību. Tos apzīmē ar 2 cipariem. Pirmais IP novērtējuma numurs no 1 līdz 6 tiek norādīts, pamatojoties uz daļiņu izmēru, piemēram, smiltis un citi svešķermeņi, kas var iekļūt ierīcē caur tās savienojumiem. Otrais IP reitinga numurs no 1 līdz 8 tiek norādīts, pamatojoties uz mitruma izturību. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka ražotāji šos testus veic saldūdenī ar pavisam jaunu aprīkojumu.
Turklāt ierīces, ko izmantojam ikdienā mēdz nokrist uz zemes vai citādi var tikt bojātas, un radušās plaisas var ietekmēt to ūdens caurlaidību. Bojājumi rodas arī dabiskā nolietojuma rezultātā – ar laiku sāk veidoties acij neredzamas plaisas. Šāda ierīce var tikt bojāta, ja tā ilgstoši atrodas mitrā vidē.
Kad beigsies garantijas termiņš?
Ja ierīce ir bojāta – tai ir radušās plaisas – un tā ir nokļuvusi saskarē ar ūdeni, remonta garantija tiek anulēta. (Pat tad, ja ierīcei ir augstākais IP punktu skaits). Ražotāji norāda, ka ierīces garantijas laikā netiks remontētas un netiks mainītas, ja tās sabojājušās nepareizas lietošanas dēļ. Šis jēdziens ietver arī viedtālruņa vai viedā pulksteņa lietošanu ūdenī brīdī, kad tā izturība vairs nav tāda pati kā jaunai ierīcei.
Tāpat lietus vai kaļķains ūdens satur cietas daļiņas, kas var ne tikai sabojāt ierīces iekšējos elementus, bet arī izraisīt rūsēšanu. Viedierīcēm kaitīgas ir arī ķimikālijas baseina ūdenī vai produkti, ko izmanto dušā. Garantija nesedz arī šo faktoru izraisītu defektu labošanu.
Kā izglābt tālruni?
Lai uzzinātu, vai ierīci nav sabojājis ūdens, ir jāpārbauda vairākas būtiskas pazīmes:
- Vispirms meklē redzamas ūdens pazīmes aiz ekrāna un pārbaudi, vai savienojumiem nav korozijas pazīmju. Pārbaudi arī šķidruma bojājumu indikatoru (LDI), kas parasti atrodas austiņu ligzdā, lādēšanas portā vai SIM kartes slotā. Ja mitrums būs sabojājis tālruni, LDI būs sarkans.
- Izslēdz ierīci. Ja viedtālrunis kļūst slapjš, nesteidzies pārbaudīt tā darbību – vispirms tas ir jāizslēdz, ja iespējams, jāizņem akumulators. Ūdens starp korpusu un tālruni var iekļūt lādēšanas un skaļruņu ligzdās, tāpēc ir svarīgi noņemt aizsargvāciņu, ja tāds tiek izmantots. Nemēģini uzlādēt samirkušu telefonu, kā arī nav vēlams pieslēgt tā ligzdai austiņas, jo šķidrums, kas nokļūst ierīces iekšpusē, var to vēl vairāk sabojāt.
- Nosusini to. Ja ierīce ir samirkusi, nosusini to ar tīru, mīkstu drāniņu. Pats galvenais – nežāvē ierīci ar fēnu vai uz radiatora, jo karstums bojā iekšējās mikroshēmas. Ieteicams arī izvairīties no ierīces žāvēšanas rīsos, jo šī metode nav efektīva, turklāt graudos esošās cietes dēļ tā var pat kaitēt.
- Sazinies ar speciālistiem. Var paiet vairākas dienas, līdz ierīce pilnībā izžūst. Ja pēc tam tālrunis vai pulkstenis joprojām nedarbojas vai nedarbojas kā iepriekš – sazinies ar ierīces apkopes servisu.
One Response
Mūsdienās reti kuram telefonam ir iespēja izņemt akumulatoru.
Man patiesībā ir jaunus ,ka augstāko IP var nepieņemt, ja rodas aizdomas, ka ir plaisas vai bojājumi.