Bieži vien var būt diezgan grūti atrast tīmekļa pārlūkprogrammu, kas piedāvā lietotājiem privātumu. Runājot par privātumu, Google un citu lielo korporāciju izveidotajām pārlūkprogrammām šajā jomā nav labas reputācijas. Paskaidrosim sīkāk, kas ir Tor un kāpēc par to tiek runāts arvien vairāk.
Dzimis jau 90. gados
Tor jeb The Onion Router ir bezmaksas atvērtā pirmkoda tīmekļa pārlūkprogramma, kas sniedz lietotājam iespēju sērfot internetā nedaudz anonīmāk nekā citās pārlūkprogrammās. Katras sesijas beigās tas automātiski izdzēš pārlūkošanas vēsturi un arī maršrutē visu lietotāju tīkla trafiku.
Pārlūkprogrammu sākotnēji 90. gadu vidū izstrādāja ASV flote, lai nodrošinātu militārām organizācijām anonīmu tiešsaistes saziņu. 2006. gadā tomēr tika nolemts no projekta atteikties, pēc tam pie tā strādāja bezpeļņas organizācija.
Bēdīgi slavenajam “tumšajam tīmeklim” (angl. dark web) — slēptām un neindeksētām tīmekļa vietnēm internetā — arī var piekļūt ar Tor pārlūku. Tā kā tas nodrošina bezmaksas piekļuvi globālajam tīmeklim, dažas valstis ir pilnībā aizliegušas tā izmantošanu. Latvijā tā lietošana ir atļauta, bet Ķīnā, Krievijā, Irānā tas ir aizliegts.
Kā darbojas Tor pārlūkprogramma?
Pārlūkprogrammas mērķis ir uzlabot lietotāju privātumu un zināmā mērā drošību. Lai samazinātu risku saviem lietotājiem, pārlūkprogrammā ir atspējota ievērojama daļa funkcionalitātes. Turklāt visa trafika maršrutēšana caur tīklu — IP adreses slēpšana un šifrēšana — notiek, izmantojot Tor masīvo globālo serveru tīklu.
Toru īpašu padara pārklājuma tīkls, kas sastāv no vairāk nekā 7000 relejiem, caur kuriem lietotāju tīmekļa trafiks tiek maršrutēts jebkurā secībā. Katrā punktā no datiem tiek noņemts viens šifrēšanas slānis – katru brīdi serveris zina tikai iepriekšējo un nākamo darbību, bet ne trafika sākuma un beigu punktus.
Tas nozīmē, ka ikviens, kurš mēģina jūs identificēt, pamatojoties uz jūsu tīkla trafiku, vienkārši pakļaujas pēdējam serverim, caur kuru ir šķērsota jūsu datu plūsma. Citiem vārdiem sakot: pārlūks ļoti apgrūtina lietotāju identificēšanu.
Šai trīsslāņu šifrēšanai ir arī mīnuss – Tor parasti ir ievērojami lēnāks nekā citas pārlūkprogrammas. Tā kā tīkla trafiks tiek nosūtīta caur dažādiem mezgliem, interneta savienojumam ir jānoiet tāls ceļš, un tāpēc tas kļūst ievērojami lēnāks. Tas ne tikai dažkārt padara visu procesu lēnāku, bet dažas vietnes vispār neļauj Tor lietotājiem tām piekļūt, jo Tor bieži vien tiek izmantots ļaunprātīgos nolūkos.
Vai tas ir pilnīgi droši?
Šī pārlūkprogramma palīdz izveidot tiešsaistes vidi, kuras pamatā ir brīvība un privātums. Izmantojot pārlūkprogrammu, varat ērti sērfot tīmeklī tādā veidā, kas apgrūtina darbību izsekošanu. Taču, piesakoties, piemēram, Facebook caur Tor, šāds savienojums vairs nav anonīms. Tor projektu gadu gaitā ir vajājuši vairāki drošības robi, taču vājākais posms līdz šim ir bijuši paši lietotāji.
Vairākas lielas valdības aģentūras, tostarp CIP un FIB, tāpat ir spējušas atklāt lietotājus, kas atrodas aiz tā. Gadu gaitā ir pieķertas daudzas šādas personas, kuras ir bijušas iesaistītas noteiktās pretlikumīgās darbībās.
Turklāt 2017. gadā Tor sistēmas vājums ļāva atklāt Linux un macOS IP adreses, tādējādi novēršot pārlūkprogrammas galveno mērķi — anonimitāti.
Tajā pašā laikā jāatzīst, ka daudzi no šai pārlūkprogrammai pievienotajiem privātuma uzlabojumiem beidzot ir sasnieguši Firefox un citas pārlūkprogrammas, netieši padarot interneta lietošanu mazāk izspiegojamu.
Tor pārlūkprogramma pati par sevi nav brīnumlīdzeklis savas identitātes slēpšanai internetā, tāpat ir rūpīgi jāapsver anonimitāte. Kādus drošības ieteikumus ievērot, var atrast arī paša Tor projekta vietnē.
Vai man ir nepieciešama Tor pārlūkprogramma?
Ja esat vidusmēra interneta lietotājs, kurš galvenokārt apmeklē sociālos tīklus, lasa ziņas un skatās kaķu GIF, iespējams, jums nav jāuztraucas par to, ka jūsu aktivitātes tiek pastāvīgi uzraudzītas.
Lai gan pārlūks piedāvā labu aizsardzību pret aktīvo uzraudzību, lielākajai daļai cilvēku Tor vienkārši nav nepieciešams ikdienas lietošanai. Tomēr, izmantojot, piemēram, neuzticamu lidostas Wi-Fi, Tor var būt labs glābšanas riņķis. Taču, ja anonimitāte jums ir svarīga, jūs, protams, varat izmēģināt pārlūkprogrammu jebkurā laikā.
Brave pārlūkprogramma – decentralizēts internets un IPFS protokols
- Kā ierakstīt zvanus savā tālrunī?
- Kā parūpēties par viedierīci gada aukstajā laikā?
- Jo vairāk ierīču ir pievienots tīklam, jo vairāk drošības risku: ko darīt, lai tos mazinātu?
- Spiegošanas ierīces: kā vislabāk izspiegot kādu?
- Vai uztraucies par to, ka viedtālrunis izseko tavu atrašanās vietu? Vai to maz ir iespējams izslēgt?