Brave pārlūkprogramma – decentralizēts internets un IPFS protokols

brave pārlūkprogramma IPFS protokols

Pārlūkprogrammas Brave izstrādātāji tikko ir spēruši soli tuvāk decentralizēta tīmekļa atbalstīšanai. Brave tagad ir pirmā pārlūkprogramma, kas piedāvā vietējo integrāciju ar vienādranga tīkla protokolu (angļu: native integration with a peer-to-peer networking protocol), kuras mērķis ir būtiski mainīt interneta darbību. Šo tehnoloģiju sauc par IPFS (InterPlanetary File System) protokolu, kas sola uzlabot dominējošo HTTP standartu, padarot piekļuvi saturam ātrāku un noturīgu pret kļūmēm un cenzūru. 

Šis TechCrunch avots piedāvā labu skaidrojumu par IPFS protokola darbību. Vienkāršojot, HTTP ļauj piekļūt informācijai centrālajos serveros. IPFS, savukārt, piekļūst informācijai sadalīto mezglu tīklā (angļu: nodes), tādējādi piekļūstot informācijai daudz ātrāk. Šajā avotā tas tiek pielīdzināts satura lejupielādei, izmantojot BitTorrent – tā vietā, lai lejupielādētu kādu lielu failu no viena centrālā servera, to var iegūt daudz ātrāk no daudziem tuvākiem informācijas glabātājiem jeb sīderiem (angļu: seeders).

IPFS protokola priekšrocības

Jaunās pieejas priekšrocības ietver lielāku ātrumu, jo datus var izplatīt un uzglabāt tuvāk cilvēkiem, kuri vēlas tiem piekļūt, kā arī zemākas servera izmaksas sākotnējā satura glabātājam. Bet, iespējams, vissvarīgākais ir tas, ka IPFS var padarīt tīmekļa saturu daudz izturīgāku pret kļūmēm un izturīgāku pret cenzūru. 

Pārlūkprogramma Brave, kas šobrīd lepojas ar 24 miljoniem aktīvo lietotāju mēnesī, jau kādu laiku ir aktīvs IPFS atbalstītājs, strādājot ar šo standartu kopš 2018. gada. Bet tagad, izlaižot pārlūka versiju 1.19, Brave lietotāji varēs tieši piekļūt IPFS saturam, izmantojot URI kas sākas ar ipfs://. Tagad ir iespējams arī izvēlēties “instalēt pilnu IPFS mezglu ar vienu klikšķi”, padarot savu pārlūkprogrammu par peer-to-peer tīkla mezglu.

Projekta vadītāja Mollija Makinlija atklāj, ka IPFS decentralizētā tīmekļa izmantošana var pārvarēt valdības un Big Tech “sistēmātisko datu cenzūru”. “Mūsdienās tīmekļa lietotāji visā pasaulē nevar piekļūt ierobežotam saturam, tostarp, piemēram, Taizemē ir pieejama tikai daļa Vikipēdijas,  Turcijā ir bloķētas vairāk nekā 100 000 vietnes un Ķīnā ir kritiska piekļuve COVID-19 informācijai,” saka Makinlija. “Tagad ikviens, kam ir interneta savienojums, var piekļūt šai kritiskajai informācijai, izmantojot IPFS pārlūkprogrammā Brave. ”

Šī iniciatīva, padarīt tīmekļa saturu elastīgāku un neierobežotāku, notiek laikā, kad pakalpojumu un platformu īpašnieki ir grūtas izvēles priekšā, kādam saturam vajadzētu palikt tiešsaistē. Kā piemēru var minēt Ameriku, kur pēc 6. janvāra Kapitolija nemieriem bijušais prezidents Tramps tika apklusināts gan Facebook, gan Twitter, pēc tam no Google un Apple lietotņu veikaliem tika izņemta lietotne Parler. Decentralizēts tīmeklis, kas izmanto IPFS protokolu, nākotnē šāda veida kontroli padarītu grūtāku.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us