Par to runā visi – no interneta ziņu portāliem un sociālajiem medijiem līdz tradicionālajai presei: ChatGPT – pirmā nozīmīgākā 2023. gada tendence. Tiem, kas to vēl nav iepazinuši – ChatGPT ir mākslīgā intelekta automatizēta tērzēšanas sistēma, kas izmanto dabiskās valodas apstrādi (NLP). Tās datu avoti ir mācību grāmatas, vietnes un dažādi raksti, kurus sistēma izmanto, lai modelētu savu valodu, kas spēj atbildēt uz cilvēku jautājumiem.
Nav brīnums, ka darbinieki dažādās darba nozarēs prāto, vai AI modeļi, piemēram, ChatGPT, kādu dienu tos aizstās. Vēl viens jautājums, kas mūs satrauc, ir tas, kā mākslīgais intelekts var ietekmēt mūsu personīgo dzīvi. Vai drīz mūs attiecībās nomainīs kāda maza, ļoti komunikabla ierīce?
Pēc mēģinājuma runāt ar AI par reālām attiecībām: jūtām, iepazīšanos un tamlīdzīgi, ir skaidrs, ka ChatGPT komanda ir ieprogrammējusi rīku tā, lai tam nevarētu iepatikties kāda konkrēta persona – tas koncentrējas tikai uz informācijas sniegšanu par uzdoto jautājumu. Taču ChatGPT bija gatavs apiet savus ētiskos ierobežojumus, kad tam tika lūgts “imitēt” ideālu pirmo randiņu, un šķiet, ka tam ir labs priekšstats par to, kas tas ir.
Vai ir vērts sākt baidīties?
Saskaņā ar ChatGPT teikto, AI un cilvēku attiecību nākotne joprojām ir neskaidra. Ja mākslīgā intelekta modeļi tiek integrēti humanoīdos robotos, kas apmācīti demonstrēt noteiktu uzvedību, sekas var būt grūti iedomāties. Plašāk runājot, uzdodot pareizos jautājumus, ChatGPT var kļūt par virtuālo psihologu un sniegt padomus, kā uzlabot attiecības starp cilvēkiem. Līdz ar to var secināt, ka mākslīgā intelekta modeļi var ietekmēt ne tikai mūsu profesionālo, bet arī personīgo dzīvi, un kāda būs ietekme, to, iespējams, redzēsim tuvākajā nākotnē.
Ir par ko uztraukties
Tomēr līdz ar pirmajiem 2023. gada mēnešiem, kad ChatGPT lēnām pārņēma tērzēšanas sarunas, sāka zvanīt pirmie trauksmes zvani: krāpnieki šo rīku izmantoja iepazīšanās lietotnēs, lai izveidotu pārliecinošus viltus profilus, lai maldinātu mīlestības meklētājus. Būtībā šādas robotprogrammatūras ir ieprogrammētas, lai ātri atbildētu uz iepazīšanās vietņu lietotāju sūtītajām ziņām, uzdotos par īstu personu un pieprasītu vienkāršu informāciju, piemēram, vārdu, adresi, kontakttālruni un e-pastu. Šīs labi apmācītās robotprogrammatūras var viegli savākt pietiekami daudz personas datu, lai uzsāktu veiksmīgas krāpniecības vai pat lūgtu naudu tieši, lai gūtu labumu saviem radītājiem, kiberkrāpniekiem. Tajā pašā laikā šādus viltus profilus var izmantot, lai izplatītu saites un lejupielādes, kas satur ļaunprātīgu programmatūru.
Ņemot vērā gaidāmās briesmas, piedāvājam 7 pazīmes, kas palīdzēs atpazīt ne tikai viltus profilus, bet arī potenciālos krāpniekus kopumā:
- Esi piesardzīgs, ja profili izskatās pārāk labi, lai būtu patiesība, it īpaši, ja personas profila attēls izskatās tā, it kā to būtu uzņēmis profesionāls fotogrāfs.
- Uzmanies no profiliem, kuros nav ietverti nekādi biogrāfiski fakti vai personiskas intereses.
- Nepublicē personisku informāciju, piemēram, savu vārdu, dzīvesvietas adresi vai finanšu informāciju, kamēr neesi personīgi saticis šo personu.
- Esi īpaši uzmanīgs pret cilvēkiem, kuri mēģina attiecības veidot pārāk ātri, piemēram, nekavējoties lūdz tikties klātienē vai piedāvā pārcelties pie viņiem.
- Esi piesardzīgs pret cilvēkiem, kuri lūdz naudu neatkarīgi no lūguma iemesla, īpaši tiem, kuri saka, ka pelna daudz, bet kāda iemesla dēļ lūdz finansiālu palīdzību.
- Esi skeptisks pret cilvēkiem, kuri savos ziņojumos izmanto pārāk formālu vai pārāk romantisku valodu.
- Pievērs uzmanību tiem, kuri ārkārtas situācijā lūdz tūlītēju naudas pārskaitījumu, vai tiem, kas lūdz palīdzību saistībā ar “sūtījumu”, kuru viņi mēģina tev nosūtīt. Abas šīs metodes ir izplatīta taktika, ko izmanto krāpnieki.
Mākslīgais intelekts nemitīgi pilnveidojas, un arī krāpnieki nemitīgi pielāgo savas metodes, tāpēc vienmēr jābūt modram, pat ja cilvēka profils šķiet tev ideāls. Ziņo par to iepazīšanās lietotnē, kuru tu izmanto, lai krāpnieki neturpinātu kaitēt citiem cilvēkiem.
- Kā ierakstīt zvanus savā tālrunī?
- Kā parūpēties par viedierīci gada aukstajā laikā?
- Jo vairāk ierīču ir pievienots tīklam, jo vairāk drošības risku: ko darīt, lai tos mazinātu?
- Spiegošanas ierīces: kā vislabāk izspiegot kādu?
- Vai uztraucies par to, ka viedtālrunis izseko tavu atrašanās vietu? Vai to maz ir iespējams izslēgt?