11 noderīgas vietnes, kurās pieejami bezmaksas fotoattēli

Vai tev ir gadījies, ka ir jāveido skolas vai darba projekts, kurā ir vajadzīgs ilustratīvs foto, kuru pašam nofotografēt nav iespējams? Risinājums, protams, ir vērsties pie interneta, kurš ir pilns ar attēliem, kurus ir viegli lejupielādēt, taču tiem ir autortiesības, un iedziļināšanās tajā prasa laiku, turklāt tas var izmaksāt dārgi. Bet vai zinājāt, ka internetā ir arī bezmaksas fotoattēli? Jums tikai jāprot tos atrast!

Meklējot bezmaksas fotomateriālu, nereti tiek atrastas fotogrāfijas ar Creative Commons (CC) licenci, kas nozīmē, ka bildes izmantošana ir bez maksas, taču atkarībā no licences veida parasti nākas norādīt autoru. Noteikti ir vērts iepazīties ar CC licenci un tās ierobežojumiem – labākā vieta, kur to izdarīt, ir https://creativecommons.org/about/cclicenses/, kas ļoti vienkāršā veidā izskaidro Creative Commons licences un to atšķirības. Tagad par to, kā šīs fotogrāfijas atrast internetā.

Izmanto Google meklētājprogrammu

Ne katrs Google atrodamais attēls ir brīvi lietojams, taču tas nenozīmē, ka Google neiekļauj šos attēlus, jums tie vienkārši ir jāfiltrē. Tātad, dodieties uz Google attēlu meklēšanu (images.google.com), ierakstiet meklētājā vajadzīgos atslēgas vārdus un noklikšķiniet uz «Tools». Sadaļā «Usage Rights» atlasiet «Creative Commons licenses». Tagad Google jums parādīs tikai tos attēlus, kas saskaņā ar CC licenci ir brīvi lietojami.

11 noderīgas vietnes, kurās pieejami bezmaksas fotoattēli lietošanai
Izmanto Google “Creative Commons Licenses” opciju

Fotoattēlu bankas

Papildu Google ir arī fotoattēlu bankas, kurās ir miljoniem fotoattēlu, kurus var izmantot bez maksas. Dažas no šīm krātuvēm ir: Pexels.com, Unsplash.com un Pixabay.com, kurās visās ir bezmaksas fotoattēli, kurus izmantojot pat nav jānorāda avots un autors (lai gan tas būtu vēlams).

Jūs varat brīvi mainīt un apstrādāt šos attēlus gan komerciālos, gan nekomerciālos nolūkos. Tomēr fotoattēlus nedrīkst pārdot tālāk.

Visām šīm vietnēm ir līdzīgs lietotāja interfeiss: ievadiet interesējošo meklēšanas vienumu angļu valodā, atrodiet piemērotu fotoattēlu un noklikšķiniet uz pogas «Download» (vai «Download free»), lai lejupielādētu fotoattēlu vajadzīgajā izšķirtspējā.

Izmanto fotoattēlus no Wikimedia Commons

Wikimedia Commons ir vietne, kas pieder tai pašai bezpeļņas organizācijai, kas pārvalda Wikipedia. Tajā ir daudz fotoattēlu, kurus varat izmantot pilnīgi bez maksas. Ar meklēšanas palīdzību jūs varat ļoti ātri atrast piemērotu fotoattēlu.

11 noderīgas vietnes, kurās pieejami bezmaksas fotoattēli lietošanai
National Gallery of Art krātuve

Citas vietas, kurās pieejami bezmaksas attēli:

  • Flickr (flickr.com) — šajā fotoattēlu bankā ir attēli, ko uzņēmuši individuāli mākslinieki. Meklējot ‘tagu’, noteikti atlasiet sev piemērotāko licenci un ņemiet vērā, vai, lietojot to, jums ir jāatzīmē autors.
  • The Smithsonian (si.edu/openaccess) — atrodiet miljoniem ar autortiesībām aizsargātu dabas, arhitektūras, mākslas, ainavu utt. fotoattēlu.
  • National Gallery of Art (nga.gov/open-access-images.html) — īpaši laba vieta, kur meklēt bezmaksas mākslu. Visi fotoattēli ir lietojami bez maksas, varat tos brīvi mainīt, rediģēt un kopīgot.
  • Čikāgas Mākslas institūts (artic.edu/open-access/open-access-images) — neiedomājami liels mākslas apjoms, ko varat izmantot bez maksas. Ja plānojat izmantot šo mākslu, meklēšanā noteikti ievietojiet ķeksīti pirms vārda «Public Domain».
  • New York Public Library (digitalcollections.nypl.org) — šeit varat atrast vēsturiskus attēlus un materiālus bezmaksas lietošanai. Veicot meklēšanu, ieslēdziet «Search only public domain materials», lai atrastu bezmaksas publiskai lietošanai piemērotas fotogrāfijas.
  • Creative Commons Openverse (wordpress.org/openverse) — Creative Commons, tā pati NVO, kas izveidoja CC licenci, uztur savu atvērtā koda meklētājprogrammu, lai palīdzētu jums atrast CC licencētus attēlus. Izvēloties attēlu, pārliecinieties, vai tam ir jūsu darbam atbilstošā licence!

Šādi atrastās fotogrāfijas varat droši izmantot gan skolā, gan darbā, gan privātajā dzīvē! Pirms fotoattēla izmantošanas noskaidrojiet, kāda licence uz to attiecas un kas nāk ar šo konkrēto licenci: vai fotoattēlu var rediģēt vai modificēt, vai ir jānorāda autors un vai fotoattēlu, ja nepieciešams, var izmantot komerciāliem mērķiem.

Kā viegli kopēt tekstu, izmantojot tālruni?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us