Zvaigžņu kari: Pingvīns pret Logu

Vakar vakarā skatoties ekonomikas ziņas vienā no LTV kanāliem, mani piesaistīja ziņa, ka viena no ASV lielākajām kompānijām (pēc darbinieku skaita un nozīmības ekonomikā) taisās atteikties no Microsoft produktiem un pāriet uz Linux. Ekrānā tika parādīta produkta ‘Server 2000’ kastīte un man jau likās, ka netiek pateikts, ka nomainīs tikai serveru programmatūru. Šodien pārbaudot internetā ASV ziņas izrādījās, ka tas tā nebūt nav.

Kompānija ir AT&T tīkla pakalpojumu sniedzējs, kurai ir aptuveni 10000 datoru, kas aprīkoti ar Windows operētājsistēmu. Kompānijas vadība šobrīd ir nonākusi pie secinājuma, ka operētājsistēmu tirgū ir izvēle un savās testa laboratorijās izmēģina Windows, Linux un MacOS operētājsistēmu drošību, spēju ppaveikt uzdotos pienākumus un totālās izmaksas. Pētījuma rezultāti diemžēl būs pieejami vai nu nākamā (2005.) gada beigās vai 2006.gada sākumā, kad kompānijas vadība pieņems galveno lēmumu kuru operētājsistēmu lietot darbiniekiem. Tomēr kompānija vairāk sliecas uz Windows pusi, kamēr alternatīvās OS varēs tikt izmantotas kādām specifiskām vajadzībām.

Tomēr, pat ja AT&T ieviesīs citas operētājsistēmas blakus Windows darbstacijām, MS būs spiests ciest zaudējumus, jo licences pat daļai no 10000 datoru ir liela nauda (slashdot.com min ka Linux tiek lemts piemērot 7000 datoru). Turklāt AT&T paraugs iedrošinās citas kompānijas sekot piemēram un samazināt Windows tirgu. Tiesa, AT&T būs milzīgs zaudētājs, ja Linux zaudēs tiesā par tiem 260 patentu pārkāpumiem.

Tikmēr ko dara Microsoft pārstāvji? Stīvs Balmers, MS vadītājs, uzstājas ar runām, kurās aicina biznesmeņus ziņot viņam vai MS pārstāvjiem par gadījumiem, kuros Star Office dēļ ir ciesti finansiālie zaudējumi. Viņš arī paziņoja, ka Apple iPod tehnoloģija ir zagļu atbalsīšana (saistībā ar legālo mūzikas failu apmaiņas servisu). Pie tam viņš kā MS pārstāvis atļaujas pateikt, ka mūzikas pirātisms Windows operētājsistēmā nav iespējams, jo Windows jau sen ir aprīkots ar DRM (Digital Rights Managament) tehnoloģiju. Par šo izteikumu var uzrakstīt drošvien ne vienu vien atsevišķu rakstu.

Atgriežoties pie temata par ASV operētājsistēmu tirgu, jāpiezīmē, ka jau ideja vien, ka ASV teritorijā liela kompānija publiski ziņo par savām vēlmēm pārbaudīt Linux Windows vietā, nozīmē, ka MS armija uzsāks savas lielās kaujas par dominances saglabāšanu. Tas nozīmēs tiesas prāvas, kompāniju izputēšanas, patentēšanas steigu. Var arī nonākt līdz Eiropas Savienības lobēšanai un tad arī mums visi prieki būs klāt. Zvaigžņu kari ar Tux’u un Logu galvenājās lomās ir sākušies un nākamajos gados būs redzams, kura vārds tiks skandēts vēl gadu desmitus.

Raksts par AT&T nodomiem (news.com).
Raksts par Sun Office nodošanu (theregister.com).
Raksts par iPod zagļiem (theregister.com) un geeknews atbilde.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us