„Zvaigžņu kari” iesaistās cīņā pret vēzi

Drīz ārsti cīņā pret vēzi izmantos „gaismas zobenus” – apmēram pēc pieciem gadiem medicīnas speciālisti varēs regulāri izmantot dažus milimetrus nelielu ierīci, kas spēj raidīt ļoti precīzu lāzera staru. Tādējādi būs iespējams vēža šūnās izveidot caurumus, lai tajās varētu iepludināt ārstnieciskās vielas.

Šādā veidā varētu iznīcināt atlikušās vēža šūnas, piemēram, vietā, kur izoperēts audzējs. Šāda ierīce it īpaši palīdzētu pret ļaundabīgajiem audzējiem, kuriem citādi būtu sarežģīti piekļūt.

Skotijas zinātniekiem ir izdevies šo ierīci izveidot no optiskās šķiedras. Nākamais mērķis ir to pielāgot lietošanai kopā ar endoskopu (caurulīte, kuru izmanto ķirurgi, lai ķermenī ievadītu miniatūras kameras).

Viens no ierīces izstrādātājiem – bioloģijas universitātes profesors Frenks Ganns-Mūrs (Frank Gunn-Moore) saka: „Tie būs kā mazi gaismas zobeni cilvēku ķermeņos. Mēs ar tiem varam precīzi izveidot nelielus caurumiņus tieši tur, kur tas ir nepieciešams. Tas patiešām izklausās pēc zinātniskās fantastikas.”

[img]/images/upload/starwarslightsaberwiigame.jpg[/img]
Jaunā ierīce izmantos metodi, kas ļaus tai ar gaismas palīdzību atsevišķās šūnās ievadīt gēnus un medikamentus. Zinātnieki cer, ka šī ierīce palīdzēs arī medikamentu izstrādē, jo būs vieglāk testēt zāļu iedarbību uz šūnām. It īpaši tas varētu palīdzēt Alcheimera slimības ārstēšanā.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us