Tagad ar zinātnieku palīdzību sakropļotas vardes spēs dzīvot pilnvērtīgāku dzīvi. Tehnoloģijas sola tuvā nākotnē ārstēt tādas kaites, kā paralīze un aklums. Taču jautājums ir vai neredzīgajiem varētu palīdzēt elektroniskas ierīces vai dabisks, ar pirmšūnām saistīts risinājums.
Pirmšūnu pieejas atbalstītāji var priecāties – pētnieks Maikls Zūbers (Michael Zuber) ar kolēģiem SUNY Medicīnas universitātē Ņujorkā ir paziņojuši par savu jauno atklājumu. Viņi ir spējuši izaudzēt acis kurkuļiem no pirmšūnām, kuras tika izņemtas no varžu olām (ikriem).
[img]/images/upload/071030-leaf-frog-04.jpg[/img]
Lai no šūnām izveidotos acis, zinātnieki tās ģenētiski modificēja, ievietojot proteīnus, kas regulē acu augšanu un attīstību. Tad šīs šūnas tika implantētas kurkulim, kuram bija tikai viena acs. Šūnas attīstījās un pārveidojās visos septiņos tīklenes šūnas posmos, arī tās uzbūve bija normāla. Arī peldēšanas testos acis pierādīja savu funkcionalitāti – kurkuļi ar implantētajām acīm peldēja uz gaišo tvertnes pusi (kā tam normāli būtu jābūt), savukārt tie, kam acu nebija, peldēja arī uz tumšo pusi.
[img]/images/upload/9697_large_frogeyes.JPG[/img]
Vai šī metode būtu iespējama arī zīdītājiem? Atbilde pagaidām nav pilnīgi apstiprinoša. Vardēm ir vieglāk ataudzējami audi, tām pat var ataugt kājas, savukārt daudzi abinieki var „atgūt” zaudētās astes. Lai vai kā, profesors M.Zūbers ir izteicis cerību, ka šī pētījuma rezultātā varēt tikt atklātas ķimikālijas, kas būtu līdzvērtīgas izmantotajiem proteīniem, taču palīdzētu cilvēkiem. Varbūt ne gluži pilnīgi izaudzēt aci, taču vismaz palīdzēt cilvēkiem, kam ir kādas problēmas ar acs radzeni.