Ziemeļos ledus varētu pazust jau šogad

Daži zinātnieki nonākuši pie secinājuma, ka Ziemeļpols jau šī gada laikā vai pat šovasar varētu palikt bez savas ierastās sniega un ledus kārtas. The Independent vēsta, ka visa biezā ledus kārta, kas līdz šim bijusi atrodama zemeslodes ziemeļos, nu ir vai nu izkususi, vai nu aizpūsta ar vēju un tas, kas ir palicis, varētu izzust viena gada laikā, izveidojot ceļu daudziem kuģošanas maršrutiem.

Tiek lēsts, ka šī reģiona sniegs un ledāji varētu izkust jau līdz šā gada septembrim, taču ziemā tas atkal kļūtu balts. „Neviens to tā īsti nezina. Ir liela iespējamība, ka viss Ziemeļpola ledus izkusīs, taču tas nav garantēts” žurnālam National Geographic atzīst Rons Lindsejs (Ron Lindsay) no Vašingtonas Universitātes un Sietlas (ASV) Polārās Zinātnes centra. Interesanti, ka zinātnieki paši atzīst – pirms pieciem gadiem viņi būtu paredzējuši šādu notikumu vismaz 100 gadus tālā nākotnē.

Kā vienu no idejām, neskaitot vēju un siltumu, eksperti min lielus zemūdens vulkānus, kas varētu būt vainīgi pie ledus kušanas Arktikā; šī hipotēze gan nav pārbaudīta un lielākoties tiek uzskatīts, ka karstums no zemes dzīlēm līdz okeāna augšdaļai jau būtu paspējis atdzist.

[img]/images/upload/arctic.jpg[/img]
Aktuāla ir arī ideja par cilvēka radīto oglekļa dioksīda daudzumu dabā – auto skaita pieaugums, meža ugunsgrēki un rūpnīcu izmeši varētu būt vismaz daļēji vaininieki šādam notikumam. Kalifornijas gubernators Arnolds Švarcnegers (Arnold Schwarzenegger) jau izteicis vēlmi tuvāko 12 gadu laikā samazināt siltumnīcas efektu radošo gāzu daudzumu līdz tādam līmenim, kāds tas bija 1990. gadā.

Par spīti dažādajiem pieņēmumiem un iespējamajiem iemesliem, lielākā daļa zinātnieku ir vienisprātis – ledus polos vasarās kūst, un tas ļoti labi atspoguļojas jūras ūdens līmenī, kas ik vasaru ir augstāks nekā ziemā. Jāpiezīmē, ka ledus izkušana vēl nav notikuma pēdējais atskaites punkts – kad baltā un gaismu atstarojošā kārta būs zudusi, saules enerģija tiks pievilkta vairāk un klimata izmaiņas varētu būt straujākas.

Ziemeļpolā uzstādīta tīmekļa kamera: [url=http://www.arctic.noaa.gov/latest/noaa1.jpg]NOAA mājas lapa[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us