Vienkārša asins analīzes pārbaude varētu glābt cilvēku dzīvības

grail

Iedomājieties, ja pavisam vienkārša asins analīze varētu atklāt tādas slimības kā vēzi, pirms vēl parādās simptomi – tas ļautu cilvēkiem glābt dzīvības un izvairīties no smagākajām saslimšanām. Lai radītu šādu iespēju, vairāki zināmi tehnoloģiju gigantu dibinātāji kā Bils Geitss (Bill Gate) un Džefs Bezos (Jeff Bezos) šā projekta īstenošanai veltījuši 100 miljonus ASV dolāru, tādējādi sniedzot iespēju jaunajai kompānijai “Grail” īstenot savus plānus.

“Grail” izstrādā tehnoloģiju, kas ar asins analīzes palīdzību spētu noteikt jebkāda veida vēzi – sākot no krūts, plaušu un prostatas vēzi. Taču vislielākais mērķis, ko kompānija cer sasniegt, ir atklāt pirmās slimības pazīmes, pirms vispār ir redzami simptomi vai vai attīstās audzēji, tādējādi radot iespēju tos sekmīgi izārstēt.

Lai arī cik tas izklausītos lieliski – visam pasākumam ir arī tumšā puse: ja pati vēža atklāšana var nebūt dzīvībai bīstama, tomēr tā ārstēšana var atstāt organismā toksiskas blakusparādības. Tomēr “Illumina” boss un “Grail” priekšsēdētājs Džejs Fletlijs (Jay Flatley) laikrakstam “New York Times” stāstīja, ka “Grail” cer atrisināt šo problēmu, izpētot 30,000 līdz 50,000 ar vēzi slimo cilvēku DNS, un novēros to attīstības posmu, lai noskaidrotu vēža nopietnību – vai tas ir ļaundabīgs vai labdabīgs. Šāda tehnika ļaus veikt precīzākas analīzes un drošāku ārstēšanu. Savukārt “Illumina” kompānija, atbalstot un vienlaikus sadarbojoties ar “Grail”, uzskata, ka tās DNS sekvencēšanas tehnoloģija ir daudz precīzāka nekā gēnu sekvencēšana, kas varētu nodrošināt labākus rezultātus.

“Mēs ceram, ka šī diena ir pagrieziena punkts karā pret vēzi”, sacīja Džejs Fletlijs laikrakstam “New York Times”. “Iespēja laikus atklāt vēzi cilvēkam ar vienkāršu asins analīzi ir kaut kas neticams un lielisks. Mūsu mērķis ir ievērojami samazināt mirstību, ko izraisa vēzis, to atklājot jau sākumposmā un pilnībā izārstējot”

Pasaulē ik dienu cilvēki mirst no vēža, un 2012.gadā tika atklāti apmēram 14,1 miljonu jaunu vēža gadījumu. Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst ap 296 no katriem 100 000 iedzīvotāju un tas ir otrs biežākais nāves cēlonis pēc sirds un asinsvadu slimībām. Statistika gan Latvijā, gan ārzemēs ir visai šausminoša, un, ja patiesi “Grail” izdosies īstenot savus plānus – tas, manuprāt, būs viens no lielākajiem cilvēces sasniegumiem pēdējo gadu laikā.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us