Veic būtisku izrāvienu sprāgstvielu atklāšanā

Konsorcijs OPTIX ir izstrādājis un veicis pārbaudes mobilai ierīcei, kas spēj atklāt ļoti mazu sprāgstvielu daudzumu 20 metru attālumā, tādā veidā nodrošinot policiju un drošības spēkus ar nozīmīgu atbalstu sprāgstvielu aktīvā meklēšanā. Nevienai citai pētniecības organizācijai vai uzņēmumam līdz šim brīdim nav izdevies sasniegt līdzīgus rezultātus, kas Eiropas rūpniecībai rada vēl nebijušu situāciju šīs tehnoloģijas ieviešanai tirgū. OPTIX projekta izstrādei ir piešķirts Eiropas Komisijas finansējums 2,4 miljonu eiro apmērā. Projektu vada Spānijas konsultāciju un tehnoloģiju daudznacionālā organizācija INDRA.

“Sprāgstvielu klātbūtnes atklāšanas detektors veicinās drošību jebkurā scenārijā. Pateicoties šai neinvazīvai un dzīvībai drošai sprāgstvielu meklēšanas sistēmai, tiks uzlabota drošība un arī ievērojami samazinātas neērtības iedzīvotājiem, to darot,” skaidro Alberto Calvo, INDRA drošības direktors.

[b]Kā darbojas optiskā sprāgstvielu noteikšanas sistēma[/b]

Sistēma izmanto modernu optisko tehnoloģiju. Ar lāzera palīdzību, kas var precīzi identificēt sprāgstvielu atomu un molekulāro struktūru, ierīce var ātri un attālināti skenēt objektus, piemēram, transportlīdzekli, tā bagāžu, pat necaurspīdīgus konteinerus, atpazīstot sprāgstvielu atlikumus. Ir gandrīz neiespējami veikt darbības ar sprāgstvielām, neatstājot pēdas: vielu atliekas pielīp pie objektu virsmām, kas tos transportē, kā arī pie rokām cilvēkiem, kas darbojas ar tām, un visur, kur viņi pieskaras.

Lai sistēma būtu viegli pārvietojama, tā ir integrēta riteņu platformā, ko uz patrulēšanas vietu var nogādāt standarta izmēra transportlīdzeklī. Platforma var pārvietoties pa ielu vai auto stāvvietu, skenējot virsmas un meklējot sprāgstvielu pēdas, piemēram, uz stūres vai transportlīdzekļa durvīm. Tiesībsargājošā persona varēs kontrolēt platformu attālināti no īpaši izturīga portatīvā laboratorijas datora, tajā uzreiz saņemot OPTIX sistēmas savāktos datus.

[b]Pozitīvi testa rezultāti un dažādi iespējamie pieteikumi tirgū[/b]

OPTIX ierīce jau ir veiksmīgi pārbaudīta laboratorijā un reālā vidē, imitējot dažādas dzīves situācijas atšķirīgos laika apstākļos. Turpmāk ar pētījumiem tiek plānots palielināt sistēmas jutību, precizitāti un noturību, pirms ar tās pieejamību nodrošinās Eiropas valstu policijas un drošības spēkus. No izstrādātās sistēmas būtu divi galvenie komerciālie ieguvumi – uzlabot iedzīvotāju drošību un palielināt Eiropas rūpniecības konkurētspēju, padarot reģionu mazāk atkarīgu no importētajām tehnoloģijām.

Papildus spējām atklāt sprāgstvielas no attāluma, OPTIX izstrādātā lāzera tehnoloģija paver pielietošanas iespējas arī citās jomās, it īpaši kriminālistikas izmeklēšanā.

Lai nodrošinātu izcilus šīs programmas rezultātus, tās izstrādē aktīvi iesaistīti tiešie lietotāji, kas specializējušies atklāt un neitralizēt sprādzienbīstamus priekšmetus. Jaunā tehnoloģija un tā iespējas tika demonstrētas ekspertiem no Guardia Civil (Spānijas Valsts policija), Mossos de D’Esquadra (Katalonijas policija), Ertzaintza (Basku policija), kā arī Rumānijas, Polijas un Itālijas policijas pārstāvjiem.

OPTIX ir viens no daudziem drošības projektiem, kas saņem Eiropas Savienības pētniecības un attīstības programmu atbalstu.

[b]Par OPTIX konsorciju[/b]

OPTIX konsorcijā, ko vada INDRA, ietilpst partneri no Zviedrijas Aizsardzības pētījumu aģentūras (FOI), MVU Ekspla (Lietuva) un AVANTES (Holande), Klaustāles un Dortmundes tehniskajām universitātēm (Vācija) un tehniskās universitātes Vīnē (Austrija), universitātes Malagā (Spānija), kā arī Guardia Civil TEDAX vienība (Spānijas policijas sprāgstvielu likvidēšanas vienība, Valdemoro, Madride) kā pirmā līmeņa lietotājs un institucionāls partneris.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us