Vai Microsoft pakļaujas spiedienam?

“[i]Uzņemoties formātu savietojamības saistības, kas orientētas uz lietotāju ērtībām, Microsoft Korporācija paziņo par Open XML Translator projekta uzsākšanu. Šis projekts, kas tiks veidots sadarbībā ar partneriem, radīs tiltu starp Microsoft Office failu formātiem un [url=http://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument]OpenDocument Format[/url] (ODF). Tas tiks darīts, lai apmierinātu valdību prasības nodrošināt savietojamību ar ODF.[/i]” Tas ir fragments no [url=http://www.microsoft.com/presspass/press/2006/jul06/07-06OpenSourceProjectPR.mspx]paziņojuma[/url], ar kuru Microsoft nāca klajā pagājušajā nedēļā.

Joprojām turpinās diskusijas un strīdi par to, ko tas varētu nozīmēt. Daži mediji apgalvoja, ka programmatūras gigants iekļaus ODF atbalstu savos produktos. Tomēr, kā noskaidrojās vēlāk, Microsoft neplāno to darīt, kā arī viņi paši nepiedalīsies koda izstrādē.

Projekts ir pieejams [url=http://sourceforge.net/projects/odf-converter]sourceforge.net[/url], tas ir [i]open source[/i] projekts, kas tiks izplatīts ar BSD licenci un būs pieejams kā spraudnis(plugin), vispirms Office 2007, vēlāk arī citām versijām.

Jāpiebilst, ka sākotnēji (2005. gada septembrī) Microsoft ģenerālmenedžeris Alan Yates [url=http://www.mass.gov/Aitd/docs/policies_standards/etrm3dot5/responses/microsoft.pdf]mēģināja pasludināt[/url] ODF formātu par “pretlikumīgu”.

Microsoft un valstu valdību attiecībām ir interesanta priekšvēsture.
Piemēram, Dienvidkorejas Tirdzniecības Komisija pieprasīja Microsoft pielāgot savu produkciju Korejas tirgum, respektīvi – nodrošināt atbilstību pretmonopolu likumiem, kas nozīmē aizvākt Windows Media Player un Instant Messaging programmas, lai neradītu negodīgu konkurenci. Microsoft atteicās to darīt, un tā pati komisija [url=http://ftc.go.kr/data/hwp/micorsoft_case.pdf]uzlika[/url] viņiem 31 miljonu dolāru lielu soda naudu. Microsoft nepalika atbildi parādā, viņi piedraudēja, ka atsauks savu produkciju no Dienvidkorejas tirgus.

Ja tā notiktu, tad korejiešu valdības, uzņēmumu un iedzīvotāju dokumentvedība tiktu pilnībā paralizēta. Nebūtu iespējams aplūkot, ar Microsoft Office, veidotos dokumentus un bieži vien arī tos pārveidot uz kādu citu no izplatītajiem formātiem. Šie notikumi rosināja valstu valdības domāt par to, vai īpašnieciskie failu formāti nenostāda to lietotājus ķīlnieku lomā.

Eiropas Savienība patlaban tiesājas ar Microsoft. Viena no prasībām bija – atvērt operētājsistēmas Windows standartus un specifikācijas, kā arī dokumentāciju, lai citi programmatūras ražotāji varētu piedāvāt ar Microsoft produktiem savietojamas programmas.

Eiropas Pretmonopolu Komisija saņēma daļu no prasītās dokumentācijas, taču tā bija ļoti haotiska un nepilnīga. Microsoft uzstāja, ka tā ir visa dokumentācija un, ka citas viņiem neesot. Iespējams, ka tiesas ceļā, EK pieprasīs publiskot .doc, .xls un .ppt failu formātu standartus un uzbūves principus.

[url=http://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument]ODF[/url] – Atvērtais Dokumentu Formāts jeb pilnā vārdā [i]OASIS Open Document Format for Office Applications[/i], ir uz XML bāzēts ofisa dokumentu formāts.
* 3. maijā tas tika apstiprināts kā oficiāls ISO standarts “ISO/IED 26300”,
* tiek atbalstīti tādi failu tipi, kā teksts, datubāzes, elektroniskās tabulas, attēli, grafiki, formulas uc.,
* tas izmanto eksistējošus, labi zināmus standartus, kamēr Microsoft izgudro savus,
* tas ir atvērts formāts, tāpēc ar to ir iespējams strādāt zem Windows, Linux, Solaris, BSD vai citas OS,
* nav pilnībā savietojams ar MS Office formātiem – neatbalsta VBA un OLE
* [url=http://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument_Software]saraksts ar programmām[/url], kuras atbalsta ODF.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us