Netflix dokumentālā filma Tinder Swindler šobrīd ir viena no skatītākajām filmām pasaulē, tostarp arī Latvijas skatītāju vidū. Tajā attēlotas situācijas, kad caur iepazīšanās lietotnēm no sievietēm tiek izvilinātas lielas naudas summas, un nevar noliegt, ka līdzīgi krāpšanas gadījumi notiek arī pie mums. Apskatīsim izplatītākās romantiska rakstura krāpniecību pazīmes, kurām pastiprināti būtu jāpievērš uzmanība.
Bēdīgi slavenie Tinder randiņi
Dažādos ziņu avotos reizi pa reizei parādās informācija, ka arī Latvijas iedzīvotāji piedzīvo tā dēvēto romantisko krāpniecību. Visbiežāk šāda veida krāpšana tiek vērsta pret sievietēm, lai gan tas nav viennozīmīgi.
Krāpniecību scenārijs parasti ir visai līdzīgs. Tipiski viss sākas kādā no sociālajiem tīkliem, un bieži vien turpinās e-pasta sarakstēs. Laika gaitā svešinieks no tālās zemes iemanto sievietes uzticību, solot drīzumā braukt ciemos un darīt visu iespējamo, lai padarītu viņu laimīgu un mīlētu. Taču vienmēr ir kāda problēma – topošajam līgavainim steidzami vajadzīga nauda. Tā bieži vien ir “vajadzīga”, lai atrisinātu biznesa problēmas, veiktu operāciju, atbrauktu uz Latviju utt.
Šodien finanšu krāpnieki savus upurus cenšas medīt gan telefoniski, gan internetā – iepazīšanās portālos, spēļu platformās un sociālajos tīklos. Tāpat ir svarīgi atcerēties, ka nedrīkst dalīties ar savu bankas karšu informāciju, internetbankas piekļuves kodiem un citu svarīgu informāciju, ko krāpnieki var izmantot, lai piesavinātos naudu vai piedalītos citās shēmās.
Padomi, kā izvairīties no krāpniecības
Rūpīgi izvērtē, cik daudz informācijas par sevi ievieto iepazīšanās portālos un sociālajos tīklos. Krāpniekam var pietikt pat ar personas vārdu un darba vietas nosaukumu, lai tiešsaistē atrastu informāciju, ko vēlāk izmantot ļaunos nolūkos.
Ja šo cilvēku tiešsaistē esi saticis pavisam nesen, pārāk liela pieķeršanās izrādīšana un uzaicināšana uz tikšanos var liecināt par sliktiem nodomiem. Ja nolem ar šo cilvēku satikties dzīvē, pirms tam pastāsti par to draugiem vai ģimenei drošības apsvērumu dēļ.
Pievērs uzmanību valodai un profilam, no kura šī persona ar tevi sazinās. Vari arī pārbaudīt, vai fotoattēli un informācija no šī profila ir atrodama citās vietnēs. Viens veids, kā pārliecināties, ka šis cilvēks ir īsts, ir palūgt šodien uzņemta pašportreta fotoattēlu, kurā redzama tuvākā apkārtne un laikraksts ar šīs dienas datumu.
Nedalies ar materiāliem, kurus vēlāk varētu izmantot šantāžai
Krāpnieki var lūgt tev atsūtīt kādu intīmāku fotoattēlu vai īsu video — ja tu to dari, pastāv risks, ka tas var tikt izmantots, ja atteiksies aizdot vai dalīties ar naudu. Naudas pieprasīšana jebkurā formātā – pārskaitījums, skaidra nauda vai liela pirkuma apmaksa – ir milzīgs risks, kuru vajadzētu uzskatīt kā sarkano karodziņu.
Pat ja šī persona šķiet uzticama, īsi pēc iepazīšanās nevajadzētu aizdot naudu vai izpaust savus bankas kartes datus vai citu privātu informāciju.
Identitātes zādzība un krāpšana tiešsaistē mūsdienās ir ļoti izplatīta. Bieži vien šīs viltus attiecības sākas ātri un tikpat ātri tiek mēģināts iegūt upura uzticību, lai krāpšana varētu turpināties arī vēlāk. Krāpniecības stāsti parasti ir nereālistiski un tiek mēģināts spēlēt uz cilvēku jūtām, piemēram, armijnieks, kas iesprostots karadarbības zonā, ārsts, kas strādā palīdzības misijā utt. Parasti tiek prasīta nauda, lai segtu ceļa izdevumus, samaksātu kādu atlīdzību vai dokumentu nokārtošanai. Mērķis ir viens – “aizņemties” pēc iespējas vairāk naudas, kura, būsim godīgi, visdrīzāk netiks atgūta, turklāt krāpnieku nodoms ir vedināt upuri uz satikšanos, kas diemžēl nekad nenotiek.
- Kā ierakstīt zvanus savā tālrunī?
- Kā parūpēties par viedierīci gada aukstajā laikā?
- Jo vairāk ierīču ir pievienots tīklam, jo vairāk drošības risku: ko darīt, lai tos mazinātu?
- Spiegošanas ierīces: kā vislabāk izspiegot kādu?
- Vai uztraucies par to, ka viedtālrunis izseko tavu atrašanās vietu? Vai to maz ir iespējams izslēgt?