Vai bailes no pirātiem pārņem arī e-grāmatu izdevējus?

Mūzikas industrija ir skaidri formulējusi viedokli par internetu, nosakot, ka internets ir bailīga vieta pilna ar tā sauktajiem pirātiem. Tagad panika notiekot ar e-grāmatu izdevējiem. Nemācoties no mūzikas industrijas pieļautajām kļūdām, e-grāmatu izdevēji un to autori grasās pieļaut tās pašas kļūdas, tiesa, laboties laiks vēl esot, raksta torrentfreak.com

Visvairāk piratizētās e-grāmatas 2009. gadā esot pamācības, iepazīšanās padomi un palīdzības līdzekļi. Tikai dažu žanru autori iekļuvuši pirātu topā. Šāds pirātisma trūkums izskaidrojams ar to, ka e-grāmatu lasītāji joprojām ir ekskluzīvi priekšmeti. Tomēr e-grāmatu lasītājiem kļūstot pieejamiem un iekārojamiem, teorētiski e-grāmatu pirātisma daudzums varētu palielināties, jo īpaši e-grāmatu izdevējiem pieļaujot tās pašas kļūdas, ko pieļāva galvenie mūzikas ierakstu “leibli” .

Kā e-grāmatu izdevējiem gājis līdz šim? Sāksim uzskaitīt izdarītās kļūdas. Turpmāk minētās kļūdas pieļāva visvairāk piratizētie e-grāmatu izdevēji vai to autori.

[b]DRM[/b]

DRM nedarbojas – praktiski. Tā aizvākšanu var veikt viens cilvēks, izplatot e-grāmatu miljoniem cilvēku, kā arī DRM aizvākšana ļauj e-grāmatas oficiāliem lietotājiem izmantot to neatļautos veidos. E-grāmatu izdevēji nav mācījušies no mūzikas industrijas DRM neveiksmēm. Piemēram, pēc CNN ziņotā, „Twilight” series izdevējs autortiesību aizsardzību uzskata par pašu svarīgāko aspektu, apgalvojot, ka pirātisms ir nopietnākā izdevēju problēma. Šajā paziņojumā skaidri sadzirdamas izdevēja bailes. Bet tā vietā, lai piedāvātu lielisku servisu lasītājiem (tā izveidi), visticamāk, šīs bailes novedīs pie DRM aizsardzības (kopēšanas aizsardzības).

[b]Aizkave[/b]

Uztraucoties par fizisko grāmatu noietu, jaunākās „Stephen King” grāmatas „Under the Dome” izdevēji aizkavēja e-grāmatas versijas izlaidi uz dažām nedēļām. Rezultātā pēc dažām dienām grāmata bija pieejama ieskenētā un teksta veidā failu apmaiņas tīklos. Tā vietā, lai piedāvātu lasītājiem autorizētu versiju par maksu, izdevējs panāca to, ka desmitiem tūkstoši cilvēku lejupielādēja neautorizētu versiju. Tā esot viena no visstūlbākajam kļūdam, ko izdevējs spēj pieļaut.

[b]Liegšanās digitālajam[/b]

Populārā „Harry Potter” autore atteikusies izlaist „Harry Potter” grāmatas digitālās versijas, līdz ar to „Harry Poter” grāmatas ir vienas no vispiratizētākajām e-grāmatām. Katra „Harry Poter” grāmata ir pieejama digitālā veidā – gan ieskenēta, gan pilnībā pārrakstīta. To esot izdarījuši fani.

“Koncentrēties vajadzētu uz izcila produkta izveidi un izcilu lietotāju pieredzi. Jāsniedz patērētajiem viņu vēlmes un par atbilstošu cenu, un neļaujieties mūzikas industrijai jūs iebiedēt.”

Sagatavots pēc torrentfreak.com viedokļa.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us