Tiek prognozēts, ka 2050.gadā vismaz pusei cilvēku būs problēmas ar redzi

redze

Pētījumi liecina, ka 2050.gadā vismaz puse pasaules iedzīvotāji būs tuvredzīgi, pateicoties elektroierīču ekrāniem – pie kuriem cilvēki pavada lielu daļu savas dzīves.

Patlaban jau ap 34% no pasaules iedzīvotājiem ir ar redzes problēmas, un iemesls ir pavisam vienkāršs – pārlieku ilgi pavadīts laiks pie datora vai viedtālruņa ekrāniem, nepavadot pietiekami daudz laika svaigā gaisā un neatpūtinot acis, tā vēsta Opthalmology žurnālu pētījuma rezultāti.

Šie pētījumi paredz, ka jau 2050.gadā 4.8 miljardi cilvēki (tas ir 49.8 procenti no prognozētā pasaules iedzīvotāju skaita tajā laikā) būs vajadzīgas brilles. Jau 2010 gadā 28.3% (2 miljardi) no pasaules iedzīvotājiem sirga ar tuvredzību jeb miopiju. Pēc tā var secināt, ka tehnoloģijas laika gaitā tikai pasliktinās šo stāvokli vismaz divkārtīgi.

Kā norāda Ophthalmology – dzīves stils mainās, un cilvēki arvien vairāk pavadu laiku noslēgtās telpās pie tehnoloģijām nevis laukā. Turklāt ikdienā arvien vairāk ienāk arī tādas pārnēsājamas ierīces kā planšetdatori un mobilie telefoni, kas tikai liek pavadīt arvien vairāk laika pie tām, noslogojot acis.

Turklāt pētījumi arī parāda, ka bagātām valstīm Ziemeļamerikas, Eiropas un Āzijas reģionos ir daudz lielāka iespēja saslimt ar miopiju, jo tur iedzīvotāji pie ekrāniem pavada īpaši daudz laika.

Atsevišķs pētījuma, ko veica Olsteras Universitātē, parāda – vismaz 16.4% Lielbritānijā bērnu sirgst ar tuvredzību. Taču pirms 50 gadiem ar tuvredzību slimoja tikai 7.2 procenti bērnu Lielbritānijā, kas tikai norāda uz to, ka 50 gadu laikā tuvredzīgo skaits ir divkāršojies.

Joprojām tiek diskutēts, vai tuvredzības iemesls patiešām ir ekrāni, vai iemesls tomēr meklējams kur citur. Piemēram Ohaio Štata Universitātes pētnieki konstatējuši, ka vairāku stundu skatīšanās ekrānā neizraisot tuvredzību. Līdzīgi rezultāti ir arī citiem desmitgades pētījumiem ar 4500 bērniem – tie liecina, ka šiem bērniem nav konstatētas problēmas ar redzi.

“Cilvēkiem, kuriem darbs ir saistīts ar lielu slodzi acīm – rakstnieki, redaktori u.c., vienmēr nostādījuši sevi lielākam riskam saslimt ar tuvredzību jau vairāk nekā 100 pēdējos gadus”, stāsta Ohaio štata Universitātes dekāne un optometrijas speciālist Karla Zadnika (Karla Zadnik). “Starp vairākiem pētījumiem un apkoptiem datiem nav atrasts nekādas tiešas saistības starp ekrānu izmantošanu un redzes pasliktināšanos”.

Pētījumi ir dažādi, taču vairums ir vienisprātis par to, ka cilvēkiem, kuri uzturas vairāk svaiga gaisā un pavada vairāk laiku laukā un nevis mājās, ir mazāks risks saslimt ar tuvredzību. Ir skaidrs, ka arī acīm ir vajadzīgas kustības gluži tāpat kā visam pārējam cilvēka ķermenim. Acis nav piemērotas skatīties ilgstoši kādā noteiktā punktā. Turklāt, veroties ekrānā, acis saspringst un mirkšķināšanas biežums samazinās līdz pat 4 reizēm minūtē, kamēr norma ir 20 reizes minūtē.

Joprojām paliek neatbildēts jautājums: vai datora un viedtālruņa ekrāns atstāj ietekmi uz cilvēka acīm. Kāds ir Tavs viedoklis?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us