Tehnoloģiju attīstība ļaus atgūt dienas gaismu aklajiem

ASV un Apvienotās Karalistes pētnieki veikuši sadarbību un pirmo reizi pasaules vēsturē radījuši mākslīgo acs implantu, ar kura palīdzību aklie cilvēki var atgūt kaut nelielu acu gaišumu. Pētījums ir daļa no Agrus II implantu projekta, un tā galvenais „bīdītājs” ir Marks Humajuns (Mark Humayun), profesors no Losandželosas.

Zirņa izmēra implants (attēlā augšā) patiesībā ir videokameras, kas iegūto attēlu pārraida uz optiskajiem nerviem. Pagaidām projekta izstrāde nonākusi stadijā, kad ar šāda veida kameru iespējams atšķirt baltu no melna, gaišu no tumša, kā arī pamanīt kustību un šķēršļus.

[img]/images/upload/eye_02.jpg[/img]
Pirmais mākslīgās acs pacients bija Linda Morfūta (Linda Morfoot), kurai ielika mākslīgo aci ar 16 elektrodiem, taču tūlīt pēc tam Lielbritānijā divi pacienti saņēmuši četrreiz „spējīgākas” acis ar 60 elektrodiem. Austrālijas zinātnieki tuvākajās nedēļās plāno veikt eksperimentu ar 30 elektrodu „aci”. Profesors M.Humajuns cer, ka tuvāko četru līdz piecu gadu laikā varētu tikt sagatavota acs ar 1000 gaismu izšķirošajiem elementiem, kas pacientiem varētu sniegt pat iespēju izšķirt sejas un to atšķirības. Šāda operācija ilgst apmēram 3 stundas un izmaksas ir pat samērā iepriecinošas – vien 23 tūkstoši ASV dolāru; pagaidām gan vēl nav apstiprināts šāds operāciju veids, taču tuvāko gadu laikā tā varētu kļūt par ikdienišķu ķirurģiju.

[img]/images/upload/eye_01.jpg[/img]
Pasaules Veselības organizācija lēš, ka pasaulē ir 37 miljoni pilnīgi aklu cilvēku 0,6% no populācijas), savukārt Lielbritānijā vien tādi ir 350 tūkstoši (ieskaitot vājredzīgos), kas gan ne tuvu nestāv ASV rādītājam – vairāk nekā pus miljons pilnīgi aklo.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us