Smadzeņu audzēja riska mazināšanai iesaka izvairīties no mobilā tālruņa lietošanas

Jau līdz ar mobilo tālruņu parādīšanās pirmo dienu zinātnieku vidū nemirst strīdi par to, vai šīs ierīces paaugstina ļaundabīga audzēja izveidošanās risku. Lielais vairums lietotāju par to nemaz neaizdomājas un, ja arī aizdomājas, nav īsti skaidrs risks – viens pētījums apgalvo, ka tas ir milzīgs, otrā pētījumā ziņo pretējo, trešajā lēš vēl kādu variantu. Joprojām par ticamāko variantu vairums uzskata audzēja rašanās iespējamību. Viens no pasaulē atzītākajiem vēža ārstiem Ronalts B. Herbermans (Robert B. Herberman) no Pitsburgas Audzēju institūta apkopojis zināmos un vēl nepublicētos pētījumus, un saviem darbiniekiem ieteicis limitēt mobilā tālruņa izmantošanas laiku…

Mobilais telefons sadzīvē ienācis tikai pirms neilga laika – 90. gadu vidū – un tā radītais kaitējums vēl nav precīzi aprēķināms, uzskata doktors Herbermans. Viņš skaidro, ka labākais variants šobrīd būtu mazināt tālruņa izmantošanas laiku līdz brīdim, kad būs kāds vērā ņemams pētījums: „Līdz sirds dziļumiem esmu pārliecināts, ka nevajadzētu cerēt uz tālruņus aizstāvošiem pētījumiem; labāk nogaidīt nekā nožēlot.”

Savā atskaitē, kas nonāca pie vairāk nekā 3000 institūta darbiniekiem, profesors stāsta, ka vislielākajās briesmās ir bērni, jo viņu smadzenes vēl tikai attīstās un ir neaizsargātākas, tādēļ šim patērētāju lokam tālruni būtu jāizmanto tikai ārkārtas gadījumos. Labākais veids kā izvairīties no tālruņa ietekmes, ja tas tomēr ir jālieto bieži, ir brīvroku sistēma vai iebūvētais skaļrunis. Tāpat R.B.Herbermans brīdina telefonus neizmantot publiskās vietās (autobusos, vilcienos), jo tad elektromagnētiskajam riskam tiek pakļauti arī apkārtējie.

Lai arī ārsta viedoklis vairāk paredzēts piesardzības nolūkiem, tā ir pirmā reize, kad kāds no lielajiem vēža pētniecības institūtiem publiski atzinis tālruņa-vēža saiknes iespējamību: „Lai arī pierādījumi ir nenoteikti, esmu pārliecināts, ka dati pietiek, lai šai problēmai pievērstu uzmanību.” Eksperti jau lēš, ka tas varētu atstāt iespaidu arī citu institūtu darbā un patērētāju domāšanā; uzskatam jau pievienojusies Devra Lī Deivisa (Devra Lee Davis): „Jautājums ir – vai jūs vēlaties spēlēt krievu ruleti ar savām smadzenēm? Es nezinu vai telefoni ir bīstami, taču tāpat es nezinu vai tie ir droši.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us