Skype ziņojumi Ķīnā tiek pārtverti un analizēti

„Ķīnas mūrim” robežu nav – cilvēktiesību aizstāvji no Toronto Universitātes Kanādā uzgājuši milzīga apjoma novērošanas sistēmu, kas paredzēta interneta tekstu novērošanai un ziņojumu pārbaudīšanai. Kā ziņo Reuters, pirms diviem gadiem izstrādātajā TOM-Skype tiešsaistes ziņojumu programmā notiekošās sarunas pārbauda un pat saglabā vēlākai izmantošanai.

Pētnieki no Citizen Lab universitātē noskaidrojuši, ka Ķīnā ir veselas serveru kopas, kas uzglabā cenzējamos ziņojumus. Jau noskaidrota daļa no cenzējamo vārdu saraksta: zemestrīve, demokrātija (!!!), kā arī dažādas frāzes, piemēram, piena pulveris (iespējams, neseno notikumu dēļ), „Falun Gong” (reliģiskais grupējums), Taivānas neatkarība, Ķīnas Komunistu partija un citas.

[img]/images/upload/firewallchina.jpg[/img]
Pēdējo pāris mēnešu laikā serveros noglabāti apmēram 166 tūkstoši cenzētu ziņojumu no vairāk nekā 44 tūkstošiem TOM-Skype lietotāju.

Atklājums kārtējo reizi saasina Ķīnas valdības attiecības ar pārējo pasauli, jo ne reizi vien šīs valsts pārstāvji pieķerti masīvā privāto ziņu novērošanā – pieminēšanas vērts ir nesenais gadījums Pekinas olimpiskajās spēlēs, par kuru [url=http://datuve/raksts/1970/Kina_olimpisko_spelu_laika_dramatiski_ierobezo_interneta_brivibu]rakstījām[/url]. Veiktajos pētījumos noskaidrots, ka šajā valstī ir vairāk nekā 30 tūkstoši cilvēku, kas nodarbojas ar interneta pārlūkošanu un politisko draudu meklēšanu dažādās interneta vietnēs – šo sistēmu jau zināmu laiku iesaukuši par „Lielo Ķīnas ugunsmūri”.

[img]/images/upload/firewallinchina.png[/img]
Interesanti, ka TOM-Skype ir īpaši Ķīnai izstrādāta Skype versija, kuru radījuši eBay (Skype īpašnieki) un kāds ķīniešu bezvadu sakaru nodrošinātājs, taču ne visi ķīnieši izmanto šo pielāgoto versiju; iespējams, nojauzdami, ka tajā ir kas nelāgs.
Skype jau atvainojušies Ķīnas lietotājiem, kas Skype līdz šim uzskatīja par sava veida drošības garantu un lietoja to tieši iespējas palikt privātiem dēļ.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us