Skatiens cauri sienām

Uzvar stiprākais, bet spēks vienmēr ir bijis atkarīgs no informācijas. Mūsu IT tehnoloģiju laiks raksturojas ar to, ka informāciju ar dažādu ierīču palīdzību var iegūt no zila gaisa. Sēdi mierīgi savā auto vai istabā un vienkārši „klausies”, bet, ja vajag, pieraksti, piemēram, cietajā diskā. Tie paši bezvadu tīkli paver lielas iespējas. Tomēr, izrādās, ir arī eksotiskāki paņēmieni.

Vai jums kādreiz ir ienācis prātā, ka cilvēks, kurš atrodas tajā pašā mājā, kur jūs, bet citā istabā, varētu lasīt tekstu, kas pašlaik ir jūsu datora LCD monitorā? Tāda situācija ir reāla, un to pierādījis Kembridžas Universitātes datoru drošības pētnieks Markuss Kūns.

Lai to paveiktu, nepieciešama vienīgi antena un radiouztvērējs, kas kopā maksā mazāk par 1000 sterliņu mārciņām. Zemāk redzamo attēlu Kūnam izdevies iegūt cauri divām blakus esošām ofisu telpām un trim apmestām sienām.

[img]/images/upload/textkuhn.jpg[/img]

Jau 1985. gadā Vims van Eks pierādīja, ka ir iespējams uztvert radioviļņus, kurus izstaro CRT monitors, un ar to palīdzību rekonstruēt attēlu. Šis paņēmiens pazīstams kā “Van Eck Phreaking”, un savulaik NATO izdeva milzu summas, lai padarītu savas sistēmas drošas pret šādu izspiegošanu.

CRT monitori tagad tiek lietoti arvien mazāk. Taču Kūns nu ir pierādījis, ka izspiegot var arī LCD monitorus. Tiesa, šis paņēmiens ir mazliet atšķirīgs. Plakanā ekrāna gadījumā tiek uztverti radioviļņi, kurus izstaro kabelis, kas datoru savieno ar monitoru. Attēls, kuru redzam ekrānā, pa kabeli tiek pārraidīts pa vienam pikselim. Tā kā šie signāli pienāk noteiktā kārtībā, tad vajag tos tikai “kraut kaudzē”. Un Kūns ir izstrādājis paņēmienu, kas ļauj noteikt katra pikseļa krāsu pēc tā viļņa formas.

“Man izdevās izspiegot dažus klēpjdatorus cauri trim sienām,” stāsta Kūns. “2006. gada CEBIT konferencē vēroju PowerPoint prezentāciju, būdams 25 metru attālumā no stenda.” Zemāk attēls, kuru viņam izdevās iegūt.

[img]/images/upload/pptkuhn.jpg[/img]

Kūns ir demonstrējis arī monitora attēla atkodēšanu, [url=http://www.newscientist.com/article/dn2029-monitors-flicker-reveals-data-on-screen.html]izmantojot ekrāna ņirboņas atspulgu uz sienas[/url]!

Avots: [url=http://www.newscientist.com/blog/technology/2007/04/seeing-through-walls.html]NewScientist.com[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us