Senču apzināšana datoriskā vidē

Gan jau katram reiz skolā lika zīmēt ciltskoku ar kādu noteiktu paaudžu skaitu, vārdiem, uzvārdiem un tamlīdzīgi svarīgām lietām. Tie, kas to ir darījuši, zin, ka nemaz nav tik viegli uzzīmēt ciltskoku, jo ir jāzin visi priekšteči, senči, radi, radu radi… Vēl grūtāk paliek zīmēt piektās un senākas paaudzes ciltskoku. To darīt grūti paliek gan praktiskā, gan teorētiskā ziņā. Jo, tas nozīmē, ka zem jums būs vēl pieci “slāņi”, ar, piemēram, mātes mātes mātes māti, viņu visu viņu vīriem (cerams ne pa vairākiem katram), brāļiem, māsām un to bērniem, un tā tālāk, un, tas visi ir ne tikai “jāapzina” (jānoskaidro vārdi uzvārdi, radniecība), bet arī vizuāli jānoformē.

Laikam ejot un tehnoloģijām attīstoties, cilvēki ir padomājuši par veidu kā, vismaz praktiski, ātrāk izdarīt šo darbiņu. Protams, nekas nav tik interesanti kā zīmēt ar zīmuli un papīru pamatīgu ciltskoku. Bet ja vēlaties sevi “pasaudzēt” ir izgudrotas speciālas programmas ar kurām datorā ir shematiski vieglāk attēlot, salikt un sagrupēt savu cilts “gājienu”.

Šādas programmas pasaulē nav nekas jauns. Līdz šim nebiju interesējies par šādām programmām, taču par to lika aizdomāties divu kompāniju noslēgts līgums, kā rezultātā
MA-1 Datori iegūst eksluzīvas tiesības izplatīt EVOO SYSTEM INC. ražoto ciltskoka sastādīšanas programmu – [i]WinFamily[/i], arī Latvijā.

Kā [url=http://www.ma-1.lv/news/20051011.asp]apgalvo[/url] MA-1 Datori speciālists, tad turpākā nākotnē pat esot plānota šīs programmas latviskošana, lai to varētu viegli un bez problēmām izmantot katrs gribētājs.

“Vairāk kā pirms diviem gadiem, veicot ģenealoģijas programmu pētījumus, šo programmu mēs novērtējām kā vispiemērotāko Latvijas apstākļiem,” līguma noslēgšanu komentē MA-1 Datori valdes priekšsēdētājs Ints Balodis. “Veicot aptaujas potenciālo lietotāju vidū, rezultāti rādīja, ka par šādu programmu interese ir ļoti daudziem, taču Latvijā nekādi risinājumi netiek piedāvāti. Primārā interese par ciltskoka sastādīšanu parasti ir cilvēkiem gados, taču ieraugot kaut vai nelielu jau sastādīta ciltskoka izdruku, arī jauniešiem radniecības izzināšana kļūst interesanta. Domāju, ka daudzi vecāki būtu priecīgi, ja viņu bērni laiku pie datora izmantotu ciltskoka sastādīšanai, nevis vardarbīgām datorspēlēm.”

Komentējot MA-1 teikto par cerību, ka ciltskoka sastādīšana varētu iegūt virsroku pār spēļu spēlēšanu jaunieši vidū, jāsaka, ka diezgan naivi tie cer, bet, es domāju, ja par Ls 29,90 (tāda ir programmas cena, bet [url=http://www.ma-1.lv/news/documents/wf6www.exe]DEMO[/url] versija ir bez maksas) vecāki varētu atraut savus bērnus no spēlēm, tad būtu brīnišķīgi. Bet ne par to šeit runa.

Raksta doma ir uzklausīt jūsu viedokli, pieredzi un ieteikumus ciltskoka veiksmīgai un produktīvai sastādīšanai. Un, ja jums ir zināmas vēl citas alternatīvas programmas šai (varbūt pat bezmaksas?), padalaties par iespaidiem komentāros.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us