Par spīti nemitīgajām globālās sasilšanas runām un pareģojumiem, ka šī vasara varētu nest jaunu rekordu polu ledus segas kušanā, Amerikas Savienoto Valstu zinātnieki noteikuši milzīgu pieaugumu ledus segas izmēros. Ja pērn arktiskajos reģionos ledus sega klāja 5,3 miljonus kvadrātkilometru, šogad tā klāj daudzkārt vairāk – 6 miljonus km2.
Nacionālais Sniega un Ledus Datu Centrs (National Snow and Ice Data Center jeb NSIDC) savos pētījumos noskaidrojis, ka ledus klātās platības šogad, salīdzinājumā ar pērno gadu, palielinājušās par apmēram 13 procentiem jeb divu Vāciju izmērā; tagad ledus ziemeļos klāj 6 miljonus kvadrātkilometru. Tā kā arī Arktikā vasara ir beigusies, ledus kušana, par kuru ziņojām [url=http://datuve/raksts/1899/Ziemelos_ledus_varetu_pazust_jau_sogad]iepriekš[/url], izpaliks un līdz nākamajam pavasarim ledus aizņemtās platības tikai palielināsies.
[img]/images/upload/nsidc_ice.png[/img]
Viljams Čapmans (William Chapman) no Arktiskā klimata izpētes centra Ilianoisā (ASV) atzīst, ka šis gads Ziemeļpolā pilnīgi noteikti bija aukstāks salīdzinājumā ar 2007. gadu. Zinātnieks skaidro, ka papildus pērnā gada siltumam, Ziemeļpolā pūta stipri Sibīrijas vēji, kas izraisīja ledus noārdīšanos, dreifēšanu un kušanu, tādēļ arī bija novērojams šāds vēsturiski zems rezultāts. Ja var ticēt NSIDC, iepriekš izteiktie paziņojumi par gaidāmo ledus izkušanu bijuši kļūdaini – izrādījies, ka jauno ledu sedz plānāka sniega kārta nekā ierasts, kas ļāva masai ātrāk sasalt un „audzēt” biezumu.
Šāds pētījuma rezultāts ir kārtējais pierādījums mātes dabas spēlēm ar cilvēka saprātu. Varbūt tomēr nebūs nepieciešamība leduslāčus iekļaut aizsargājamo sugu klāstā?