Pret tārpiem datoros cīnīsies digitālas skudras

Drošības eksperti pašlaik strādā pie tā, lai drīzumā jūsu datorus pret tā saucamajiem tārpiem aizsargātu digitālas „skudras”. Tārpi ir Windows XP un Vista operētājsistēmās, tie pat ir ielavījušies OS X. Tie ir spējīgi izplatīties tīklos un ilgu laiku ir sagādājuši galvassāpēs drošības jomā. Tagad eksperti ir ķērušies pie visai neparasta plāna, lai atbrīvotu datorus no nevēlamajiem viesiem. Iedvesmu tam pētnieki smēlušies no parastās skudras.

WFU ([i]Wake Forest University[/i]) datorzinātņu profesors Erins Felps ([i]Errin Fulp[/i]) skaidro: „ Mēs zinām, ka dabā skudras pret draudiem aizsargājas ļoti veiksmīgi. Viņas ļoti ātri var saorganizēt savu aizsardzību un pēc ienaidnieka atvairīšanas tikpat ātri atgriezties ierasto darbību. Mēs šo pašu procesu centāmies atveidot datoru sistēmās.”

WFU izstrādāja digitālas „skudras” – utilītprogrammas, kas pārvietojas pa tīklu no viena datora uz otru, meklējot nevēlamos viesus. Kad viena to atrod, citas ap to sapulcējas, ļaujot pētniekiem, kas vēro skudras, ātri identificēt un ievietot karantīnā bīstamos failus.

Šis pētījums varētu aizsākt jaunu antivīrusu ēru. Tipiski antivīrusu programmas ir lielas un prasa daudz resursu. Tiek izstrādātas „mazākas” antivīrusu programmas, taču resursu jautājums joprojām paliek aktuāls.

WFU pieeja ir pavisam citādāka, atšķirībā no monolītas antivīrusu programmas, kas atrodas katrā tīkla datorā. Plāns ir izveidots 3000 dažādus skudru tipus, kas katrs atpazītu specifisku ļaundabīgās programmas parakstu. Digitālas skudras aiz sevis atstāj datnes, kas līdzinās īsto skudru atstātajām smaržas pēdām. Stiprāka „smarža” norāda uz pamanīto draudu un aicina sapulcēties skudras inficētajā datorā.

Lai novērstu nejaušu skudru izklīšanu, datorā nepieciešams ieslēgt „sarga” utilītprogrammu. Cita, „seržanta”, programma ļauj administratoriem uzraudzīt koloniju un veikt nepieciešamās uzturēšanas funkcijas.

Digitālās skudras veiksmīgi atrada pētnieku veidoto tārpu, kas tika palaists datoru tīklā. Projekta līdzautors ir Glens Finks ([i]Glenn Fink[/i]) no PNNL ([i] Pacific Northwest National Laboratory [/i]). Pašlaik tiek izstrādāta lielāka izmēģinājuma sistēma.

Raksta avots – [url=http://www.dailytech.com/Security+Researchers+Use+Digital+Ants+to+Battle+Computer+Worms/article16354.htm]DailyTech[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us