Policija uzklūp medijam

Pēc tam, kad portāls www.datuve.lv publicēja informāciju par iespēju krāpties ar Latvijas interneta adrešu reģistru nic.lv, Ekonomikas policija esot izdarījusi spiedienu, lai portāls tiktu slēgts.

To Db stāstīja Mārtiņš Kalējs, firmas Bizi Team, kas uztur serveri, kur mājo www.datuve.lv, direktors, kā arī viens no portāla veidotājiem Ričards Ešentāls, kas darbojas ar segvārdu jeb niku oollee.
Uzņēmuma vadītājs un interneta žurnālists abi stāstīja, ka viņiem zvanījis viens un tas pats Ekonomikas policijas (EP) inspektors no EP apakšvienības, kas izmeklē ar IT sistēmām un internetu saistītos t.s. kibernoziegumus.

Pēc M. Kalēja teiktā, EP darbinieks piedāvājis, lai datuve tiek pilnībā slēgta un tās veidotājiem pat liegta pieeja portāla arhīvam un kopijai. Portāla darbību drīkstētu atsākt tikai ar EP piekrišanu. M. Kalējs teica, ka šīm prasībām nav piekāpies, jo uzskatījis, ka EP nav pilnvaru un tiesību šādi rīkoties. Pēc M. Kalēja teiktā, www.datuve.lv regulāri apmeklējot ap 3000 lasītāju.

EP caur Valsts policijas preses sekretāri Sintiju Kājiņu Db elektroniski nosūtīja vispārēju komentāru, kurā cita starpā teikts, ka “policijas pārvaldes darbinieki…īstenoja savu pienākumu kibernozieguma novēršanā”. No komentāra var saprast, ka EP panākusi kāda lasītāja komentāra izņemšanu no portāla datuve, jo tas bijis parakstīts, iespējams, ķengāšanās nolūkos, ar segvārdu, kas bija identisks ar tā policista vārdu, kas sazinājies gan ar Bizi Team, gan R. Ešentālu sakarā ar apstrīdētajām publikācijām. Komentārā arī uzsvērts, ka policisti neesot izteikuši nekādus draudus personām un uzņēmumiem, ar ko sazinājušies šīs lietas sakarā.

Raksts par nic.lv ievainojamību portālā datuve parādījās jau oktobra vidū, un tanī bija norādīts, ka jebkura nedaudz interneta lietās prasmīga persona īstā interneta adreses jeb domēna īpašnieka vietā, izmantojot viltus e-pasta adresi, varēja nomainīt svarīgus šī domēna tehniskos datus. Tas praktiski pavēra iespēju veikt krāpniecisku darbību vai, “labākā gadījumā”, ļaunprātīgi padarīt domēna īpašnieka mājas lapu nepieejamu. Krāpniecības gadījumā ir iespējams novirzīt interneta lietotājus uz viltus mājas lapu, iegūt to personas datus, interneta bankas paroles u.tml.

Nic.lv ir ar Latvijas universitātes Matemātikas un informātikas institūtu saistīta organizācija, kas par maksu reģistrē interneta adreses, kas beidzas ar Latvijas kodu .lv.

Nic.lv sistēmadministrators Kristiāns Meliņš Db teica, ka datuve norādītās nepilnības esot labotas. K. Meliņš arī noliedza, ka iestāde būtu uzsūtījusi EP portālam.

Nic.lv problēmas aprakstītas arī citos interneta medijos, piem., fizikas un matemātikas studentu veidotajā www.fizmati.lv.

Avots: [url=http://www.db.lv]Dienas bizness[/url]

Papildus informācija:
[url=http://latviantelecoms.blogspot.com/2005/10/domain-registration-and-censorship.html]A domain registration and censorship scandal[/url]
[url=http://latviantelecoms.blogspot.com/2005/10/gathering-facts.html] Gathering the facts…[/url]
[url=http://latviantelecoms.blogspot.com/2005/10/waitin-for-da-man.html] Waitin’ for Da Man*[/url]
[url=http://latviantelecoms.blogspot.com/2005/10/da-man-speaks-so-watch-what-you-speak.html] Da man speaks, so watch what you speak?[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us