Personas datu drošība

Cik daudz mēs domājam par savu personisko datu drošību internetā? Šī tēma ir jau daudzkārt apskatīta, bet tomēr vēl joprojām ļoti aktuāla. Ik katram no mums ir e-pasts, kāds vēl ir reģistrējies kādā no mājas lapām un lielākajā daļā no tām tiek prasīti personas dati. Galu galā mēs par sevi esam atklājuši praktiski visu informāciju un tas viss slēpjas aiz vienas vienīgas paroles.

Ja tā padomājam, cik daudz un dažādu mums ir paroļu? Bieži vien mēs izmantojam vienas un tās pašas paroles kā e-pastam, tā piemēram kādā no foto kolekcijām, kas izvietotas internetā, vai tas būtu pareizi no informācijas drošības viedokļa, nē, bet tai pašā laikā ir grūti paturēt galvā milzum daudz dažādu sarežģītu paroļu.

Pirmajā gadījumā risks ir vislielākais, ja tiek izmantotas vienādas paroles, jo ja tā nonāk kāda nelabvēļa rokās, tas var diezgan pamatīgi sagandēt personīgo dzīvi. Otrajā gadījumā, kad paroles ir dažādas, tās parasti cenšas izdomāt pēc iespējas vienāršākas, lai būtu vieglāk tās paturēt galvā, šis veids ir daudz drošāks, bet kādu no parolēm var bieži vien diezgan elementāri uzminēt, jo ja cilvēks ir kaut nedaudz iepazīts kā personība, var nedaudz papūloties, censties izprast viņa domu gājienu un ar pāris mēģinājumiem [i]atkost[/i] to. Tādēļ [b]nekādā[/b] gadījumā nevajadzētu kā paroli izmantot piemēram savu vārdu, niku, uzvādu, dzimšanas datus, telefona nr, kādu no taustiņu kombinācijām (piem. qwerty, asdfgh) utt, ja arī to daram, tad vismaz pievienot klāt kādu skaitli, kas minēšanu padarītu jau daudz sarežģītāku.

Cik droši vai nedroši ir iespēja izmantot “aizmirsu paroli”? Kā piemēru varu minēt draugiem.lv, ja nu gadījumā jūs esat piemirsis paroli un izmantojat “Nesanāk ielogoties? Spied šeit!”, kas īsti notiek – jūsu parole teksta veidā tiek nosūtīta uz e-pastu, bet ja nu kādam ir zināma jūsu e-pasta parole, viņš šo pakalpojumu var izmantot ļaunprātīgiem nolūkiem. Vēl kā piemēru var minēt cilvēkus, kas izmanto mirc čatošanai, tur pastāv tāda opcija kā [i]perform[/i], kurā lietotājs ievada visus datus (reģistrācijas paroli, istabas), kas tiek aktivizēti tiklīdz tiek izmantota čata programma, lai lietotājam katru reizi nebūtu jāievada par sevi dažādi dati. Visi dati tiek saglabāti parastā teksta (perform.txt) failā un tā kā mēs bieži izmantojam internetu dažādu failu apmaiņai, tad mums nākas dot kādām no direktorijām koplietošanas iespējas un gadījumā ja tāda iespēja ir dota C: diskam, uz kura parasti atrodas mirc instalācija, tad pavisam vienkārši ir lejupielādēt perform.txt failu.

Cik tad īsti ir nepieciešams, lai internetā par jums varētu sameklēt personīgo informāciju? Atbilde ir – pavisam maz, jo aktīvāk esat piedalījušies kādās sarakstēs, forumos vai vienkārši komentējuši kādus rakstus ziņu portālā. Izmantojot tādas meklēšanas pārlūkprogrammas kā piemēram [b]Google[/b], var pavisam vienkārši atrast jūsu atstātās [i]pēdas[/i] internetā, kas savukārt sniedz jau pilnīgāku informāciju par jums.

Internetā ir arī pieejamas tādas programmas kā [b]Lattelekom Phonebase[/b], vai, kaut vai izmantojot [b]118.lv[/b] portāla “A-Z Privātie kontakti”, par jums var uzzināt diezgan daudz privāto informāciju, sākotnēji zinot tikai uzvārdu, telefona nr. vai adresi.

Esiet piesardzīgi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us