„Pasaules gala mašīna” būs salabota pavasarī

Pirms kāda laika interneta portālos tika ziņots par lielā hadronu paātrinātāja (LHC) apturēšanu hēlija noplūžu dēļ. Tolaik tika prognozēts, ka ierīce no ierindas izgājusi uz pāris mēnešiem, taču jaunākā informācija liecina, ka LHC no jauna tiks iedarbināts tikai nākamā gada pavasarī. Tādējādi vismaz uz pus gadu apturētas ļaužu runas par pasaules gala izraisīšanu.

Eiropas Kodolpētījumu organizācijas (CERN) paziņojumā teikts, ka bojāts elektrisks savienojums starp diviem no 1746 uzstādītajiem magnētiem, un tas izraisījis dzesēšanai izmantotā hēlija noplūdes.

[img]http://datuve/images/upload/lhc_hall_1.jpg[/img]
Lai salabotu šo savienojumu, bojāto ierīces daļu jāuzsilda līdz istabas temperatūrai (šobrīd tā ir -267,(7) grādi pēc celsija), kas vien prasīs trīs nedēļas. Lai arī remontdarbi prasīs vien pāris dienas, pēc tiem paredzēta sekcijas atdzesēšana līdz nepieciešamajiem -267 grādiem, kas atkal prasīs pāris nedēļas. Tīri teorētiski ierīce būs saremontēta novembrī, taču tad klāt būs ziemas periods – šajos mēnešos ieplānota obligātā ierīces apkope -, un tas LHC iedarbināšanas datumu atliks līdz agram pavasarim.

[img]/images/upload/lhc_cern.jpg[/img]
Jāpiezīmē, ka LHC ir 17 jūdžu garš tunelis 100 metrus zem zemes un tā ir pasaulē lielākā zinātniskā ierīce. Lai arī tā būvēta 20 gadus, kļūdas tik lielā objektā ir saprotamas un ir pat nedaudz brīnumaini, ka līdz šim brīdim notikušas tikai pāris tehniskas kļūmes.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us