Pārdomas par BitTorrent

Pateicoties FIB un ICE, pēdējās dienās īpaša uzmanība tiek pievērsta BitTorrent. Pēc Elite Torrents aizvēršanas, ir manāma panika citu trakeru uzturētāju vidū un daži jau ir labprātīgi aivēruši savas lapas. Domāju, ka mēs vēl daudz dzirdēsim par mirušiem trakeriem. Ja tie neaizvērsies paši, tad par to aizvēršanu noteikti parūpēsies FIB, ICE, RIAA vai MPAA. Tā kā BitTorrent šobrīd ir tik aktuāla tēma, tad mazliet parunāsim par to, kas jauns gaidāms šajā jomā.

BitTorrent ir kļuvis tik populārs, ka šobrīd tikai retais nezin, kas tas ir. Visi mēs esam pieraduši atvērt savu iecienītāko trakeri, piemēram, [url=http://torrents.lv]torrents.lv[/url], [url=http://danger.lv]danger.lv[/url], [url=http://www.source.lv]source.lv[/url]. Kā redzams trakeri Latvijā ir saradušies kā sēnes pēc lietus. Katrā no šiem trakeriem valda savi administratori/moderatori ar savām ambīcijām un mazi bērni viņus pielūdz kā Dievus. Katrā no šiem trakeriem ir arī savi lietošanas noteikumi, kā arī neiztrūkstošā podziņa “Ziedojam”. Trakeru īpašniekiem parasti ir diezgan grūti uzturēt serveri, jo [i]dzelzim[/i] ir jābūt diezgan jaudīgam, lai spētu uzņemt visus gribētājus, kuri vairojas ģeometriskā progresijā. Pazīstama aina vai ne? 🙂 Šādai sistēmai liels pluss ir, ka viss ir centralizēts un kontrole atrodas dažu cilvēku rokās, kas izvērtē vai pievienotie faili ir jauni, labi un kvalitatīvi. Trakeris ir arī pilnībā informēts par visām lietotāju darbībām. Trakeris zin cik, kad un ko lietotājs ir lejupielādējis un augšupielādējis. Vadoties pēc šīs trakerim pieejamās statistikas, lietotājiem tiek piemēroti dažādi ierobežojumi, ja viņš ir lejupielādējis vairāk nekā augšupielādējis. Tāpēc, lietotāji paši ir ieinteresēti vairāk dalīties ar pārējiem. Tas viss protams ir ļoti jauki, bet šādai sistēmai ir arī savi mīnusi. Tā kā nevienam nav noslēpums, ka šajos trakeros neizplata mājās filmētas dzimšanas dienas video ierakstus un paša iedziedātas dziesmas, tad varas iestādēm, kas cīnās pret pirātismu darbs tiek atvieglots par 100%. Iznīcinot vienu šādu pirātisma punktu, viss apstājas un vairāki tūkstoši lietotāji paliek “gaisā karājoties”. Aizverot trakeri, parasti tiek paņemts arī serveris izmeklēšanai. Kā jau teicu, tad trakeris zin visu par katru lietotāju. Domāju, ka tālākais šo datu pielietojums visiem ir skaidrs.

Mūsu BitTorrent tēvs Brams Kohens ir nācis klajā ar jaunu risinājumu, kurš beidzot ļauj izmantot BitTorrent [url=http://www.bittorrent.com/trackerless.html]bez trakera (decentralizēti)[/url]. Pagaidām tas viss ir tikai beta stadijā un tiek cītīgi attīstīts. Galvenais pluss ir, ka lietotājiem nav nepieciešams trakeris, lai apmainītos ar failiem. Jaunā sistēma ir bāzēta uz Kademlia ([url=http://en.wikipedia.org/wiki/Distributed_Hash_Table]DHT[/url]). Katrs lietotājs ir kā neliels trakeris, tādejādi izlīdzinot slodzi uz visiem iesaistītajiem un nevis uz vienu serveri. Mīnuss šājā gadījumā ir fakts, ka izmantojot šo beztrakera BitTorrent netiek vākta nekāda statistika. Lietotājus vairs nevar izkontrolēt un, katrs dara ko grib. Savairojas [i]leecheri[/i] un lejupielādes ātrums krītas.

[img=/images/upload/bram_kohen.jpg]Bram Cohen[/img]

Šāda beztrakera BitTorrent parādīšanās jau sen tika gaidīta, bet, godīgi sakot, mazliet pārsteidza, jo kā visi atceramies, tad Kohens nav pirmais, kas izveidoja beztrakera torrentus. Pirmie bija [url=http://datuve/raksts/613/eXeem_nodots_publiskai_apskatei]eXeem[/url]. Toreiz Kohens izteicās, ka šai programmai nav nekāda sakara ar BitTorrent un tā ir kārtējais [i]warez tūlis[/i]. Šķiet, ka Kohens ir nonācis nelielā pretrunā ar sevi, jo beztrakera torrentu ieviešanai ir pavisam cits mērķis (mēs visi zinam šo mērķi) un pārējie iemesli ir tikai atrunas. Šobrīd [url=http://www.bittorrent.com]oficiālajā BitTorrent lapā[/url] ir pieejams torrentu meklētājs, ar kuru var atrast ļoti daudz pirātisku lietu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us