NASA zinātnieki sadarbībā ar Nacionālo zinātnes fondu (National Science Foundation) strādā pie projekta, kura rezultātā taps gaisa balons, kas spēs pacelt tonnu smagu kravu 21 jūdžu augstumā virs zemes.
Šonedēļ NASA paziņoja, ka 28.decembrī veiksmīgi notikusi balona prototipa palaišana gaisā Antarktikā. Balons ir veidots no vieglas polietilēna plēves, kas ir tikpat plāna, kā pārtikas plēve. Balona tilpums ir 7 miljoni kubikpēdu (gandrīz 200 tūkstoši kubikmetru) un tas pašlaik atrodas apmēram 21 jūdžu augstumā virs zemes.
[img]/images/upload/20090112190049.jpg[/img]
NASA zinātnieks Vernons Džonss (W. Vernon Jones) saka: „Ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai balons spētu pacelt tonnu smagu kravu šādā augstumā, taču cilvēki, kas strādā pie projekta, ir pierādījuši, ka tas ir iespējams.” Šī lidojuma mērķis ir izmēģināt arī balona formas un materiāla izturīgumu un funkcionalitāti.
Iemesli, kāpēc balons varētu tikt izmantots ilgām izpētes misijām, ir tā salīdzinoši mazās ražošanas izmaksas un fakts, ka tā nestie instrumenti var tikt palaisti gaisā, atgūti un izmantoti atkārtoti. Projekta beigās NASA cer iegūt trīs reižu lielāku balonu.
[img]/images/upload/20090112190447.jpg[/img]
Šis gan nav vienīgais NASA projekts, kas saistīts ar baloniem. Piemēram, 2017.gadā NASA gatavojas nosūtīt balonveidīgu kosmisko aparātu uz Titānu (Saturna lielākais pavadonis), kur tas lidos virs pavadoņa virsmas un sūtīs iegūto informāciju atpakaļ uz Zemi.