Nanoroboti asinsvadu pētīšanai kļūst pilnvērtīgāki

Zinātnieki no Monašas Universitātes (Austrālija) Mikro un Nanofizikas pētījumu laboratorijas izstrādājuši nelielus robotus ar mikromotoriem ceturtdaļmilimetra lielumā. To izmērs un pjezoelektriskā efekta pielietošana ļaus robotiem brīvāk pārvietoties cilvēka asinsvados.

Pašreiz pētnieki produktu vēl nedaudz „pieslīpē” un gatavojas uzsākt klīniskos pētījumus – vispirms ar dzīvniekiem, un vēlāk arī ar cilvēkiem. Jaunizstrādātais produkts ļaus nanorobotiem sasniegt vietas, kurām līdz šim piekļūt nebija iespējams, piemēram, cilvēka smadzenēm.


Vadošais profesors Džeims Frends (James Friend) skaidro, ka tieši mikromotors ir lielākā inovācija šajā projektā, un, ka to iespējas ir neierobežotas: „Motoriņi izmantojami gan biomedicīnā, gan elektronikā, gan aeronautikā un arī autoindustrijā.” Viņš komentē, ka pjezoelektriskā efekta motoru komanda veidojusi, jo tā ir lieliska platforma mikromotoru izstrādāšanai.

Dž.Frends uzskata, ka motori pēdējos 60 gadus ir „apdalīto” lomā: „Ja paskatās elektronikas katalogus, var atrast LED diodes, atmiņas čipus un citas preces, kas tiek nemitīgi attīstītas. Savukārt motori nav mainījušies kopš pagājušā gadsimta 50.gadiem.”

Nākamais solis pilnvērtīga robota izveidē ir kvalitatīvu datu vākšanas metožu izveidošana, kā arī ierīces vadīšanas uzlabošana.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us