Microsoft trešdien paziņoja, ka visas tās nākotnes operētājsistēmas, ieskaitot Windows Vista, tiks pakļautas paša izveidotiem noteikumiem, kas iedrošinās izvēli un atbalstīs konkurenci!
Šos noteikumus Microsoft apņemas sākt izpildīt pēc tam, kad lielākā daļa ASV tiesas spriedumu, nākamgad, vairs nebūs spēkā.
Microsoft izveidotie likumi lietotājiem un ražotājiem ļaus mainīt noklusētos iestatījumus, uzstādīt jebkuru programmu un atinstalēt Windows vadošās iespējas, teica Microsoft galvenais advokāts [i]Brad Smith[/i]. Programmu izstrādātājiem būs plašāka pieeja pie lietojumprogrammu programmēšanas interfeisiem jeb API interfeisiem un jebkuram būs iespēja licencēt Microsoft komunikāciju protokolus vai patentus ar dažiem nosacījumiem.
Tas nozīme, ka Microsoft neiebilst, ja personālo datoru ražotājs vēlas pārdot savus datorus ar uzstādītu konkurējošu programmatūru, teica [i]Smith[/i].
Ar šiem noteikumiem Microsoft dod mājienu, ka atbalstīs interneta neitralitāti, tā ir ideja, ka tīkla administratoriem nedrīkst atļaut veikt darījumus dodot priekšroku saturam un pakalpojuma sniedzējiem, kas maksā par privilēģiju tikt apkalpotiem pirmajiem. [i]Smith[/i] apsolīja, ka Microsoft projektēs un licencēs Windows tā, ka operētājsistēma nebloķēs pilntiesīgas interneta vietnes un neapliks ar sodu ja tiks apmeklētas ne Microsoft interneta vietnes un lietoti ne Microsoft interneta servisi.
Tomēr šajos noteikumos nekas nav minēts par lietotāju privātumu un drošību, tas ir tāpēc, ka Microsoft neuzskata, ka šīs lietas attiecas uz konkurenci, [i]Smith[/i] piebilda, ka lielāko laika daļu Microsoft velta drošības izstrādei un izpētei.
*Microsoft 12 pamatnoteikumi*
[b]Pamatnoteikums I:[/b] Datoru ražotāju un klientu izvēle.
[b]1. Jebkuras programmatūras uzstādīšana:[/b] Datoru ražotāji un klienti pēc izvēles var pievienot programmatūru uz saviem datoriem, kuri tiek darbināti ar Windows operētājsistēmu. Vēl plašāk, jebkurš datoru ražotājs un klients drīkst uzstādīt un sekmēt jebkuru operētājsistēmu, programmu, un jebkuru Interneta servisu uz datoriem, kas tiek darbināti ar Windows operētājsistēmu. Galu galā, gala lietotāji drīkst izvēlēties kādu programmatūru lietot.
[b]2. Ērta piekļuve:[/b] Datoru ražotāji drīkst pievienot ikonas, īsinājumikonas un līdzīgas lietas Windows starta izvēlnē un citās vietās, kuras tiek lietotas, lai piekļūtu programmatūrai, lai klienti varētu tām ērti piekļūt.
[b]3. Noklusējumi:[/b] Microsoft projektēs Windows tā, lai datoru ražotāji un galalietotāji varētu uzstādīt ne Microsoft programmas, kas pēc noklusējuma apstrādā interneta pārlūkošanu un audio/video atskaņošanu, tā vietā piedāvājot atbilstošu galalietotāju funkcionalitāti Windows vidē. Datoru ražotāji drīkst brīvi izvēlēties šos noklusējumus, kad viņi komplektē jaunus datorus.
[b]4. Ekskluzīva ne Microsoft programmu lietošanas sekmēšana:[/b] Lai konkurentiem dotu iespēju tikt pie galalietotājiem uz jauniem datoriem, datoru ražotājiem būs tiesības atcelt veidus, kādos galalietotāji piekļūst pie Windows vadošajām iespējām kā [i]Internet Explorer[/i] un [i]Windows Media® Player[/i]. Šo procesu atvieglos [i]Set Program Access and Defaults utility[/i], kas tika izstrādāta ASV tiesas lēmuma rezultātā pret trestiem (aizsargā tirgošanu un komercdarbību pret negodīgām darbībām).
[b]5. Biznesa noteikumi:[/b] Microsoft neiesniegs pretprasību pret datoru ražotājiem, kuri atbalsta ne Microsoft programmatūru. Lai viss noritētu godīgi, Microsoft izveidos mājas lapu, kura būs pieejama visiem datoru ražotājiem, kurā būs attēlotas Windows licenču cenas. Vēl vairāk, Microsoft piedāvās Windows licenci ar standarta noteikumiem jebkuram datora ražotājam, neatkarīga no tā izvēles par Microsoft konkurentu programmatūras lietošanu. Microsoft apsvērs veikt izmaiņas licences noteikumos individuāliem biznesa modeļiem vai ekspluatācijas pieprasījumiem, bet šīs izmaiņas netiks veiktas balstoties uz datora ražotāja izvēli par konkurentu programmatūras atbalstīšanu.
[b]Pamatnoteikums II:[/b] Izdevīgums izstrādātājiem
[b]6. APIs:[/b] Microsoft nodrošinās programmatūras izstrādātāju sabiedrību ar plašiem novatoriskiem operētājsistēmu servisiem caur dokumentētiem programmēšanas lietojumu interfeisiem (APIs), modernu programmu izstrādāšanai. Microsoft atklās kā darbojas Windows iespējas un kā ar tām darboties. Micrososft atklās arī citus savas programmatūras interfeisus, piemēram, [i]Microsoft Office[/i] sistēmu vai [i]Windows Live[/i]. Tas nozīmē, ka jebko, ko ar Windows operētājsistēmu spēj darīt Microsoft produkti, spēs darīt arī konkurentu produkti.
[b]7. Interneta servisi:[/b] Microsoft dot ieguldījumu interneta novatoriskuma servisos ar savu servisu [i]Windows Live[/i]. Microsoft projektēs [i]Windows Live[/i] kā atšķirtu produktu no Windows operētājsistēmas. Klienti varēs izvēlēties Windows ar vai bez [i]Windows Live[/i].
[b]8. Atvērta Interneta piekļuve:[/b] Microsoft projektēs un licencēs Windows tā, ka operētājsistēma nebloķēs pilntiesīgas interneta vietnes un neapliks ar sodu ja tiks apmeklētas ne Microsoft interneta vietnes vai lietoti ne Microsoft interneta servisi.
[b]9. Bez ekskluzīvām tiesībām:[/b] Microsoft neslēgs līgumus ar trešo personu par starpprogrammatūru ekskluzīvu uzstādīšanu Windows operētājsistēmā. Microsoft līgumi nodrošinās trešās personas, ne Microsoft programmatūras, Windows lietošanas iespējas līdzīgos apmēros. Microsoft vēlas, lai izstrādātāju sabiedrība zina, ka tai ir tiesības izstrādāt, atbalstīt un sekmēt produktus, kas konkurē ar jebkuru Windows daļu. Saskaņā ar ASV tiesas spriedumu, Microsoft neiesniegs sūdzību pret šādām darbībām.
[b]Pamatnoteikums III:[/b] Sadarbspējas lietotājiem
[b]10. Komunikāciju protokoli:[/b] Microsoft izveidos pieejamus, ar komerciāli saprātīgiem noteikumiem, visus savus komunikāciju protokolus, kas ir iebūvēti Windows operētājsistēmā, lai sekmētu komunikāciju starp Windows serveru versijām. Lai to sekmētu, Microsoft dokumentēs savus Windows protokolus, kā vienu no produkta izstrādēs soļiem. Microsoft sadarbosies ar firmām, kurām ir īpašas vajadzības, kur vajag citu protokolu licencēšanu.
[b]11. Microsoft patentu pieejamība:[/b] Microsoft galvenokārt licencēs operētājsistēmas jaunievedumus (tas sevī neietver izstrādājumus, kuri atbild par produktu izskatu) uz godīgiem un saprātīgiem noteikumiem, tik ilgi, kamēr licence aizsargā Microsoft intelektuālo īpašumu.
[b]12. Standarti:[/b] Microsoft atbalstīs lielāko industrijas standartu daļu Windows operētājsistēmā, ko izstrādātāji varēs lietot, lai izstrādātu savstarpēji sadarbības spējīgus produktus. Microsoft dos ieguldījumu industrijas standartos, kā arī sadarbosies ar citiem industrijas dalībniekiem caur speciālu komiteju.
Microsoft pārskatīs šos principus laika gaitā, vismaz reizi trijos gados, lai noteiktu vai ir vajadzīgi jauni pamatnoteikumi vai jāpārveido esošie, lai atspoguļotu tehnoloģijas, biznesu un legālu izstrādi.
Raksta Avoti:
[url=http://www.zdnetasia.com/news/software/0,39044164,39376582,00.htm]www.zdnetasia.com[/url] , [url=http://www.microsoft.com/presspass/newsroom/winxp/WindowsPrinciples.mspx]www.microsoft.com[/url]