Linux un Playstation 3

Linux uz Playstation mums solīja jau konsoles otrajā versijā. Sony solījumu turēja un bija iespējams uzstādīt Linux uz PS2. Tikai tā pielietojums bija vairāk lietderīgāks programmētājiem un entuziastiem, jo Playstation 2 bija aprīkots ar 32MB operatīvo atmiņu, kas ir daudz par maz, lai Linux uz Playstation 2 varētu lietot pilnvērtīgi kā savu darbstaciju. Tieši tā arī tika reklamēts Linux komplekts – cilvēkiem, kas ir ieinteresēti iemācīties vai iepazīties ar spēļu izstrādi Playstation 2 konsolei.

Playstation konsoles trešā versija, ja nekas nemainīsies, iznāks šī gada novembrī Japānā, ASV un Kanādā, bet Eiropā nākošā gada martā. Pēc Sony plānu paziņošanas par konsoles turpinājumu, tika paziņots arī, ka Playstation 3 atbalstīs Linux. Bet neviens nezināja cik lielā mērā. Vai atbalsts būs tāds pats kā uz konsoles otrās versijas vai arī iespēju bagātāks? Daži jau minēja, ka nākamreiz varēs iegādāties tikai PS3 un ar to aizstāt savu darbstaciju vai pat kādu serveri, jo jaunās paaudzes konsole ir aprīkota ar jaudīgu aparatūru. Nebūtu arī jāuztraucas par jaudas nepietiekamību, lai pilnvērtīgi varētu baudīt kādu spēli, ar ko bieži vien saskaras PC lietotāji. Atliktu tikai izslēgt Linux un iesāknēt PS3 un izbaudīt visas tā spēļu priekšrocības.

Playstation trešā versija darbojas uz Cell tipa procesora, kas atšķiras no AMD/Intel procesoriem. Cell ir bāzēts uz RISC procesoru arhitektūras, kas izmanto citādākas instrukcijas komandu izpildei. Līdz ar to Linux distributīvu loks, kas varētu atbalstīt Playstation 3 ir sarucis. Yellow Dog Linux distributīvas izstrādātāji no Terra Soft oficiāli paziņoja, ka šo Linux distributīvu būs iespējams uzstādīt uz Playstation 3. YDL ir bāzēts uz Fedora Core 5 un izmanto RPM programmu uzstādīšanai. Terra Soft ar savu Linux distributīvu visu laiku atbalstīja tieši PPC lietotājus, kas kādreiz bija arī Apple ražotie datori.

Tomēr, pēc Terra Soft paziņojuma, palika spēkā jautājums par to, cik lielu pieeju Sony dos savas konsoles izmantošanā. Jo Linux komplektam Playstation 2 bija liegta pieeja DVD diskdzinim tāpēc, ka Sony baidījās pieļaut šīs iespējas izmantošanu pirātiskiem mērķiem.

Terra Soft iestādes vadītājs Kai Staats nesen paziņoja, ka YDL uz Sony jaunās konsoles sniegs tādas iespējas kā CD, DVD, MP3 atskaņošanu un to varēs izmantot kā pilnvērtīgu datoru. YDL būs pieejamas vairāk kā 1000 lietojumprogrammu, ieskaitot OpenOffice, FireFox, Thunderbird, izstrādes rīkus un tīkla programmas, kā arī būs iespēja nepieciešamo programmatūru lejupielādēt no interneta. Staats apgalvo, ka nav iespējams uzdod tādus jautājumus, ko YDL spēs paveikt, jo būs pieejamas pilnvērtīgas darbības iespējas uz PS3. YDL uzstādīšanas process būs vienkāršs, ikviens, kurš ir strādājis ar datoru spēs to izdarīt. Kai Staats vēl darīja zināmu, ka Yellow Dog Linux dažās vietās tiks pārdots uz viena plaukta ar Playstation 3 un būs arī iespēja to lejupielādēt no interneta. Tā ir liela priekšrocība, salīdzinot ar PS2 Linux komplektu. PS2 Linux tika pārdots kopā ar cieto disku, klaviatūru, peli, monitora kabeli un tīkla adapteri, kas bija neizdevīgs pirkums, ja lietotājs tās lietas jau bija iegādājies atsevišķi.

Noklusētā darbvirsmas vide, kura būs iekļauta YDL, ir E17, kas vēl joprojām ir izstrādes stadijā. Bet E17 ir apbrīnojams ar to, ka izstrādātāji ir pacentušies tajā iekļaut grafiskas iespējas, ar kurām var papriecēt acis arī uz ne tik ļoti spēcīgas aparatūras. Izvēle par labu E17 iespējams ir tāpēc, ka PS3 būs aprīkots tikai ar 256MB operatīvās atmiņas, kas KDE un Gnome darbvirsmas vidēm kopā ar programmām būtu par maz.

Ja iegādāsieties dārgāko PS3 komplektāciju, kurā ietilps – 3.2Ghz Cell procesors, 60GB cietais disks, 256MB XDR DRAM, 256MB VRAM, Blue-Ray diskdzinis, Bluetooth, Wifi, Ethernet tīkla atbalsts, zibatmiņas karšu lasītājs un USB 2.0, tad jums būs pilnvērtīga darba stacija. Ja kāds domā, ka ar 256MB operatīvās atmiņas būs par maz, tad jāpiebilst, ka tā ir XDR tehnoloģija, kas ļauj operatīvo atmiņu darbināt lielos takts ātrumos. PS3 gadījumā tas būs 3.2Ghz! Ja 60GB cietais disks ir par mazu, tad var nopirkt ārējo cieto disku un pievienot caur USB.

Ja Yellow Dog Linux distributīvs tiešām sniegs pilnvērtīgu darbības pieredzi uz Playstation 3, tad, manuprāt, tas ir labs pirkums, lai aizstātu savu esošo veco datoru, tiem, kuri nav piesaistīti Windows operētājsistēmai. Jūs būsiet iegādājušies divus vienā – datoru un spēļu konsoli.

Pirmos iespaidus un problēmas ar Yellow Dog Linux uz Playstation 3 mēs varētu uzzināt jau pēc dažām nedēļām.

Raksta avoti: [url=http://playstation2-linux.com/]ps2-linux[/url], [url=http://www.coloradoan.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20061018/BUSINESS/610180339]coloradoan.com[/url], [url=http://www.terrasoftsolutions.com/news/2006/2006-10-17.shtml]terrasoftsolutions.com[/url], [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Playstation_3]wikipedia.org[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us