Linux pilsēta Korejā

Tuvākajā laikā Korejas valdība plāno izvēlēties pilsētu un universitāti, kurā tiks izmantota tikai uz Linux un citiem atvērtā koda produktiem balstīta programmatūra.

Trešdien Korejas informātikas un komunikāciju ministrija (IKM) nodeva atklātībā projektu, pēc kura tiks izveidota pilsēta un tajā atradīsies universitāte, kura tiks izmantota kā izmēģinājumu poligons atvērtā koda programmatūrai.

“Pieteikumus sāksim pieņemt nākamnedēļ un pēc kandidātu izvērtēšanas marta beigās tiks izvēlēta piemērotākā pilsēta,” paziņoja IKM direktors Lee Do-kyu. “Projekta izpilde tiks uzsākta nekavējoties, pēc pilsētas izvēlēšanās. Jāpiebilst, ka projekta finansējums šogad vien paredzēts 4.1 miljardu vonu apmērā (saprotamākā valūtā tas būs aptuveni 3.5 miljoni eiro).

Jau pašlaik ļoti daudzas organizācijas un pašvaldības ir izrādījušas interesi par šo projektu, un domājams, ka tas realizēsies vienā no lielākajām Korejas pilsētām,” piebilda Lee Do-kyu.

Izvēlētajai pašvaldībai un universitātei, kas atrodas tās pakļautībā, būs pilnībā jāpāriet uz atvērtā koda programmatūru un šo pāreju ar finansēm un tehnoloģijām atbalstīs IKM.

Īsāk sakot – visi galddatori un portatīvie datori migrēs no pasaulē lielākā programmu ražotāja Microsoft uzstrādātās programmatūras uz bezmaksas atvērtā koda produktiem.
Domājams, ka šis vienas pilsētas piemērs pievērsīs citu pilsētu un universitāšu uzmanību un rosinās uz atvērtā koda produktu izmantošanu. Šajā gadījumā Linux tiks prezentēta kā pamatoperētājsistēma – droša no klupēm (glitch@[url=http://www.termini.lv]termini.lv[/url]) un atbrīvota no regulārajām Windows drošības problēmām.

Atvērtā koda programmatūra tika izstrādāta kā alternatīva lielākā programmatūras tirgus dalībnieka Microsoft piedāvātajai slēgtā koda programmatūrai. Atvērtā koda programmatūras spēks slēpjas tajā apstāklī, ka jebkurš programmētājs var piedalīties produkta izstrādē no jebkuras pasaules malas, līdz ar to programmas kods tiek vērtēts no dažādiem skatu punktiem, kas pieļauj lielākas iespējas atklāt kļūdas jau izstrādes stadijā. Liels pluss ir arī iespēja katru open-source produktu pielāgot savām konkrētajām vajadzībām, kas nav iespējams Microsoft gadījumā.

Šis gan nav pirmais šāda veida projekts – 2002. gadā Minhenes pilsētas vadība pieņēma lēmumu izpētīt iespējas migrēt uz Linux vidi un pēc diviem gadiem migrācija sākās. Pirmais solis bija pārlūka Internet Explorer nomaiņa uz Mozilla Firefox. Tas gan nebija nekas grūts, jo gandrīz pusei no Minhenes pašvaldības datoriem lietotāji patstāvīgi bija aizvietojuši šos pārlūkus. Nākamais solis bija 2005. gada sākuma, kad sākās pāreja no MS Office uz OpenOffice.

Savukārt 2004. gada vasarā Norvēģijas otrā lielākā pilsēta Bergena pirmajā etapā nolēma pārlikt 20 savus Oracle datubāzu serverus no Windows un Unix vidēm uz SuSE Linux Enterprise Server 8. Otrs posms bija pilsētas izglītības tīkla apmēram 100 Windows aplikāciju serveru aizvietošana ar 20 IBM eServer BladeCenter plātņtipa serveriem, kuri darbojās uz Linux-bāzētas operētājsistēmas.

Vai Koreja būs līderis Linux izplatības ziņā? Patiesībā tā nebūt nav, jo tikai apmēram viens procents no Korejas galddatoriem darbojas Linux vidē, tajā pašā laikā Eiropā tie ir trīs procenti. Savukārt serveru tirgus daļā Linux aizņem apmēram divdesmit procentus. Korejas plānos ietilpst šos skaitļus palielināt attiecīgi līdz pieciem un četrdesmit procentiem 2010. gadā.

Mēs nevaram radīt savus programmproduktus. darbojoties zem Microsoft diktatūras, tādēļ tika pieņemts šis lēmums – atteikties no Microsoft produktiem pēc iespējas lielākā apjomā un izstrādāt pašiem savus – atvērtā koda produktus, teica Ko Hyun-jin, valsts aģentūras prezidents.

Lai tas notiktu, valdība izstrādās Linux popularizācijas kampaņu. Korea post, korejas nacionālais pasta pakalpojumu sniedzējs pagājušajā gadā uzsāka četru gadu programmu, kuras laikā uz 4748 datoriem 2800 pasta nodaļās tiks uzinstalētas Linux-bāzētas operētājsistēmas.

Korejas plānošanas un budžeta ministrija šogad uzsāks 37 ar Linux saistītus IT projektus, kuru kopējās izmaksas ir apmēram 70 miljoni eiro.

Jauna tiešsaistes informācijas apmaiņas sistēma skolām, kura dublēs National Education Information System, uz saviem 2331 serveriem izmantos Linux-bāzētus risinājumus.

Valdība cer, ka šis projekts būs izšķirošais pavērsiena punkts valsts IT attīstībā un izraisīs aizvien pieaugošus open-source izmantošanas apjomus.

“Linux pilsēta norādīs ceļu, kā padarīt programmas elastīgas un samazināt to izmaksas,” teica IKM direktors Lee.

Runājot par Latviju – vienīgais tāda veida, bet ne tāda apjoma projekts ir realizēts Vidzemes augstskolā. Ja kļūdos, tad nesitiet mani, bet gan palabojiet komentāros.

Avots: [url=http://times.hankooki.com/lpage/tech/200602/kt2006021517494311780.htm]times.hankooki.com[/url]
P.S. ar Koreju tik tiešām ir domāta Dienvidkoreja.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us