Lielais Hadronu paātrinātājs atsāks darbību tikai nākamvasar

Ziņu aģentūra AP vēsta, ka septembrī no ierindas izgājušais Lielais Hadronu paātrinātājs jeb LHC būs remontā visu ziemu un šī operācija izmaksās vismaz 21 miljonu ASV dolāru. Šie līdzekļi ierīcē būs jāiegulda, jo deviņas dienas pēc ierīces palaišanas notika kļūme ar elektromagnētu savienojumiem, kas noveda pie hēlija noplūdes.

Šodien Eiropas kodolpētījumu centrs (CERN) paziņojis, ka plānotais remonts ieilgs un milzīgā ierīce Šveices kalnos ierindā varētu atgriezties ne ātrāk par nākamā gada jūniju. „Ja mēs to varēsim izdarīt ātrāk, viss OK. Es uzskatu, ka mums jābūt reālistiskiem un jāplāno palaišana vasaras sākumā,” informē CERN ārējo sakaru speciālists Džeims Gilliēs (James Gillies).

[img]/images/upload/800px-LHC_quadrupole_magnets.jpg[/img]
Pašreiz paaugstināta reaktora temperatūra no -268,5 grādiem pēc celsija uz apstākļiem, kuros iespējams strādāt, tādēļ jau šajās dienās tiek sākts ierīces remonts, kurš var ieilgt uz nezināmu laika periodu. Iepriekš kodolpētījumu centrs apgalvoja, ka remonts ilgs vien dažas dienas un paātrinātājs būs iedarbināms jau 2009.gada sākumā – vien pāris mēnešus pēc iziešanas no ierindas.

[img]/images/upload/Cern-complex.gif[/img]
Līdzko paātrinātājs būs darba kārtībā, zinātnieki atkal varēs ķerties pie darba un vienu pretī otram ar teju gaismas ātrumu (99,9%) vienu otram pretī pa 27 kilometrus garo apļveida tuneli raidīt dažādus atomus. Šādā ātrumā vienas sekundes laikā atoms tuneli spēj apceļot 11’745 reizes. Desmit stundu laikā (maksimālais atoma aktīvais periods) kopējā aizvadītā distance tuvosies 10 miljardiem kilometru – attālums no Zemes līdz Neptūnam.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us