Līdz 2100.gadam okeāna līmenis būs paaugstinājies par 2m

Latvijas daivinga portāls www.daivings.lv ziņo: Oksfordas universitātes rīkotajā klimata tēmai veltītajā konferencē eksperti nākuši klajā ar paziņojumu, ka ūdens līmeņa celšanos pasaules okeānā vairs praktiski nevar apturēt un līdz 2100.gadam tas būs paaugstinājies par 2m. „Pasaules okeāna ūdens līmeņa celšanās notiek ļoti lēnām, bet tā kā šī procesa apturēšana ir iekavēta, tad to apturēt ir praktiski neiespējami,” konferencē uzsvēra Stefans Ramstorfs no „Potsdam Institute” Vācijā.

„Pat ja mēs tagad samazināsim līdz pat nullei kaitīgo izmešu daudzumu, pasaules okeāna ūdens līmeņa celšanos tas vairs neapturēs,” atzina Stefans Ramstorfs. Pēc viņa domām labākais veids kā izkļūt no šīs situācijas, būtu temperatūras stabilizēšana, lai gan arī šajā gadījumā pasaules okeāna līmeņa celšanos izdotos nedaudz piebremzēt tikai uz kādu gadsimtu. Pēc zinātnieka domām, cilvēces uzdevums šobrīd ir nepieļaut ūdens līmeņa celšanos vēl lielākos apmēros.

Pēc oficiālajiem datiem, gadsimta beigās vidējā gaisa temperatūra būs cēlusies par 2 grādiem Celsija, vai pat vairāk. Aizvadītajā gadsimtā temperatūras celšanās nepārsniedza 0,7 grādus. Zinātnieki ir noteikuši, ka temperatūras celšanās jau par 1,5 grādiem Celsija faktiski garantēs pasaules okeāna ūdens līmeņa celšanos par 2 metriem nākamo 100 gadu laikā. Un lai cik tas skumji nebūtu – daudzām valstīm, kas atrodas uz salām, tās nozīmētu izzušanu no pasaules kartes.

Pēc Ramstorfa optimistiskākā scenārija gadsimta beigās pasaules okeānā ūdens līmenis būs cēlies par metru, bet pesimistiskākajā scenārijā – ja atmosfēras sasilšana palielināsies līdz 3 grādiem, tad pasaules okeāna ūdens līmenis celsies par 5m, bet tas gan būtu turpmāko 300 gadu laikā.
„Mēs vairs nespēsim neko ietekmēt, ja nu vienīgi atradīsim veidu kā atdzesēt planētu. Bet tas nozīmē, ka no atmosfēras pilnībā būtu jāizslēdz ogļskābā gāze. Pagaidām mēs to vēl neesam iemācījušies izdarīt,” atzīst klimata pētnieks.

Pēc zinātnieka teiktā, pasaules okeāna ūdens līmeņa celšanās lūzuma punkts būs brīdis, kad sāksies ļoti aktīva polāro ledāju kušana un planēta sāks akumulēt arvien vairāk un vairāk Saules siltumu. „Ja nākamo 100 gadu laikā cilvēce nepieņems kardinālus mērus, tad es neizslēdzu scenāriju, ka turpmāko 300-1000 gadu laikā pasaules okeāna līmenis celsies par 7m”, uzskata klimata pētnieks Pjērs Vellinga no Veningenas universitātes.

Pēc zinātnieku teiktā, pirms 3 miljoniem gadu temperatūra uz mūsu planētas bija tikai par 3-4 grādiem siltāka, bet tajā laikā okeānu līmenis bija par 25-30m augstāks. Pirms 122 000 gadiem temperatūra bija augstāka par 2 grādiem, bet ūdens līmenis par 10m augstāks. „Ļoti iespējams, ka Grenlande un Antarktika ir tikai laicīgi fenomeni, kas nākotnē var arī nebūt”, teica Vellinga.
Pēc oficiālajiem datiem, aizvadītā gadsimta laikā pasaules okeāna ūdenslīmenis cēlies par 20cm. Uz doto brīdi apmēram 40 miljoni cilvēku dzīvo reģionos, kas atrodas zem jūras līmeņa.

Paldies par iesūtīto informāciju Shofja no www.daivings.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us