Latvijas mobilās datu pārraides lietotājs neatšķiras no stacionārā interneta lietotāja

Telekomunikāciju operators Triatel, izpētot savu mobilā interneta lietotāju paradumus, atklāja, ka vidējais operatora klients ir 30 – 40 gadus vecs un dienā patērē aptuveni 130 līdz 140 Mb datu.

Interesanti, ka vidējais mobilā interneta lietotājs savos datu pārraides lietošanas paradumos neatšķiras no kabeļinterneta lietotāja, proti, kā liecina iepriekšējie interneta lietotāju pētījumi, tad tie, kas lieto internetu, visbiežāk to dara mājās, tādu ir vairāk nekā 2/3.Triatel mobilā interneta lietotāju pētījuma dati atklāj līdzīgu tendenci – aptuveni 17% klientu mobilo internetu lieto darba vajadzībām, savukārt absolūtais vairākums (83%) bezvadu datu pārraidi izmanto ārpus darba. Būtiski pieaug mobilā interneta noslodze uzreiz pēc pulksten 18:00, kad vairākums valsts iedzīvotāju beidz savas ikdienas darba gaitas.

„Šie dati pierāda, ka mobilais internets jau šobrīd tiek uztverts kā alternatīvs datu pārraides pieslēgums kabeļinternetam. Gan viens, gan otrs tiek izmantots identiskām vajadzībām,” skaidro Raimonds Peļņa, Triatel valdes priekšsēdētājs. „Tas skaidrojams ar aizvien jaunu komunikācijas līdzekļu pieejamību interneta tīmeklī. Tā, piemēram, strauji aug lietotāju skaits sociālos portālos, kas daļai iedzīvotāju kļuvuši arī par darba instrumentu. Tieši pateicoties aizvien jauniem komunikācijas līdzekļiem, internets kļuvis par darba rīku, kas nepieciešams gan birojā, gan ārpus tā, līdzīgi kā mobilā telefonija. Šo iemeslu dēļ mobilā interneta izmantošana darba vajadzībām pieaug.”

Klientu mobilā interneta lietošanas paradumi atklāja, ka datu pārraide tiek lietota galvenokārt komunikācijai, proti, elektronisko pastu sūtīšanai un sociālo mediju izmantošanai, informācijas ieguvei, izklaidei, mācībām, ikdienas laikrakstu aplūkošanai, pirkumiem internetā, kā arī ļoti populāri ir internetbanku pakalpojumi. Izskaidrojums, kādēļ tieši šie pakalpojumi ir tik populāri Triatel klientu vidū, ir meklējams, analizējot uzņēmuma auditoriju. Proti, Triatel klienti galvenokārt ir lauku reģionu iedzīvotāji, kas nereti apmetušies ārpus blīvi apdzīvotām vietām, kuriem tuvākās banku filiāles, bibliotēkas, izklaides vietas nereti ir vairāku kilometru attālumā, tādēļ lieti noder datu pārraides priekšrocības. Uzņēmumi un zemnieku saimniecības laukos mobilo internetu lieto galvenokārt saziņai ar sadarbības partneriem, pasūtījumu veikšanai un rēķinu apmaksai internetā, savukārt iedzīvotājiem datu pārraide ir resurss izklaidei, informācijas ieguvei un saziņai.

Otra būtiska tendence, ko novērojis uzņēmums: mobilā interneta lietošanas intensitāte straujāk pieaugusi krīzes laikā, kad daudzi Latvijas lauku reģionu iedzīvotāji devās darba gaitās ārpus Latvijas robežām. „Ir pilnīgi skaidrs, ka komunikācija interneta vidē šobrīd ir daudzkārt lētāka par tradicionālo saziņas līdzekļu izmantošanu – īpaši komunicējot ar radiem ārzemēs. Mobilās telefonijas izmaksas par katru sarunas minūti ar ārzemēm ir ļoti augstas, savukārt interneta sniegtās saziņas iespējas ar draugiem, radiem un paziņām ārzemēs lielākoties ir bez maksas ,” norāda R. Peļņa.

Par bezvadu interneta augošo popularitāti liecina ne vien mobilā interneta straujā izplatība, bet arī publisko WiFi punktu skaita palielināšanās, kā arī bezvadu interneta tehnoloģiju ieviešana mājās. Šis fakts vēlreiz apliecina bezvadu interneta potenciālu. „Esmu pārliecināts, ka, aizvien vairāk attīstoties mobilā interneta tehnoloģijām, absolūtais vairākums izvēlēsies šo datu pārraides tehnoloģiju tās priekšrocību dēļ. Tas ir tikai laika jautājums,” pārliecināts R. Pelņa.

Izšķirošais parametrs ir mobilā interneta ātrums. Šī iemesla dēļ Triatel noslēdzis līgumu ar vienu no pasaulē vadošajām telekomunikāciju tehnoloģiju kompānijām Huawei par pasaulē modernākā CDMA datu pārraides tīkla izveidi Latvijā. Triatel tīkla modernizāciju plānots veikt līdz 2012. gada nogalei, tādējādi interneta ātrums lejuplādei sasniegs 24,5 Mbit/s, augšuplādei – 9 Mbit/s. Šobrīd datu pārraides ātrums ir 3,1 Mbit/s lejuplādei un 1,8 Mbit/s augšuplādei. Pirmie tīkla modernizācijas darbi uzsākti jau šī gada oktobrī.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us