Latvijā uzsākta pirmā visaptverošā mājsaimniecību energoefektivitātes programma

No šī gada maija AS “Latvenergo” tirdzniecības zīmols Elektrum uzsācis Latvijas mēroga mājsaimniecību energoefektivitātes programmu Energo pulss. Šis ir pirmais tāda veida datu apkopojums Latvijā, kura mērķis ir uzlabot mājsaimniecību īpašnieku izpratni par sava mājokļa energoefektivitāti, individualizēt patēriņa paradumus un samazināt ekoloģiskās pēdas nospiedumu. Tādējādi klienti varēs sniegt arī savu ieguldījumu Eiropas klimata mērķu īstenošanā.

 AS “Latvenergo” tirdzniecības zīmols Elektrum apkalpo vairāk nekā 800 000 mājsaimniecību Latvijā. Kā liecina aptaujas dati, pēdējo piecu gadu laikā ir izteikti augusi energoefektivitātes nozīme mājsaimniecībās – 87% no Elektrum klientiem ir paaugstinājuši sava mājokļa efektivitāti. Lielākās izmaiņas ir vienkāršākajā, bet efektīvākajā risinājumā – LED spuldžu lietošanā. Ja 2015.gadā tās izmantoja 46%, tad šobrīd tie ir 72% mājsaimniecību.

Novērtējot Latvijas sabiedrības ieinteresētību un atbildību pret vidi, Elektrum ir uzsācis mājsaimniecību datu apkopojumu Latvijas mērogā ar īpaši šim nolūkam izstrādātu rīku Energo pulss. Šis ir pirmais tāda veida datu apkopojums un visaptveroša kampaņa, kas tiek īstenota Latvijā, un viens no tās mērķiem ir arī klientu ekoloģiskās pēdas nospieduma samazināšana. Latvijas sabiedrība ir apliecinājusi, ka tai ir svarīga energoefektivitāte un videi saudzīgs dzīvesveids, piemēram, 86% klientu ir svarīgi vides aizsardzības jautājumi un videi saudzīga saimniekošana ikdienā.

Energo pulsa mērķis ir apkopot un analizēt datus par Latvijas mājsaimniecību paradumiem un lietotajām ierīcēm, uzlabojot izpratni par sava mājokļa individuālo energoefektivitāti un nodrošinot atgriezenisko saiti ar individuāliem risinājumiem tās uzlabošanai. Koncernā uzkrātā pieredze energoefektivitātes jomā rāda, ka, lai arī kopumā Latvijas iedzīvotāju elektrības izmantošanas paradumi kļūst arvien energoefektīvāki, tomēr joprojām ir ievērojamas iespējas to vēl vairāk palielināt.

“Šajās dienās tiek runāts par to, ka, mazinoties pandēmijas ierobežojumiem, mazināsies arī negaidītais pozitīvais vides efekts – tīrāks gaiss, ūdens un mazāks visa veida piesārņojums. Tomēr – mēs esam to pieredzējuši un zinām, ka to panākt varam tikai paši, arī efektīvi lietojot enerģiju. Elektrības lietošanas gadījumā tas iet arī roku rokā ar izmaksām – jo efektīvāk saimniekosi, jo zemāks būs tavs rēķins. Energo pulss pirmo reizi dod iespēju katram klientam individualizēti novērtēt savas mājsaimniecības iespējas būt vēl efektīvākiem, un tā mēs visi esam kopā par tīru gaisu un mazākiem izdevumiem,” saka Sanita Bilzena, Elektrum Energoefektivitātes centra vadītāja.

Klientiem portālā elektrum.lv sniedzot informāciju par savu mājokli – apkures sistēmas veidu, elektroierīcēm un enerģijas izmantošanas paradumiem – tiks digitāli analizēta informācija un apkopota līdzīgās mājsaimniecību grupās. Energo pulss mājsaimniecībām sniegs iespēju salīdzināt, cik daudz enerģijas patērē līdzīgā mājsaimniecību grupā, kādi ir labākie rezultāti, kā vēsturiski mainījies patēriņš utt. Mājsaimniecībām, kuras būs sniegušas informāciju, Elektrum nodrošinās datu analīzi un individualizētus padomus, kā izmantot enerģiju vēl efektīvāk.

Tādējādi pirmo reizi elektroenerģijas lietotājs iegūs sava individuālā mājokļa elektroenerģijas patēriņa novērtējumu un salīdzinājumu ar līdzīgām mājsaimniecībām Latvijā. Tas sniegs ieteikumus energoefektivitātes uzlabošanai, lai līdzsvarotu patēriņu un izdevumus, kā arī mazinātu ekoloģiskās pēdas nospiedumu dabā. Šī ir iespēja veikt pasākumus mājokļa elektroenerģijas patēriņa efektivizēšanai, nemazinot ierasto komforta līmeni.

Sanita Bilzena: “No tā, kā cilvēks izmanto savu enerģiju, ir atkarīga viņa veselība un labklājība. Līdzīgi ir arī ar elektrību mājās – nepārdomāta elektroenerģijas lietošana ietekmē gan ģimenes budžetu, gan apkārtējo vidi. Taču, sekojot līdzi sava mājokļa energo pulsam, varam saimniekot apdomīgi, tērējot enerģiju tik daudz, cik nepieciešams, turklāt, nezaudējot komfortu!”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us