Latvijā top īpašs robots cīņai ar Covid-19

Covid-19 robots, kas dezinficē virsmas

Sadarbojoties vairākiem Latvijas augstākās izglītības un pētniecības organizāciju pārstāvjiem, top īpašs uzkopšanas robots, ar kura palīdzību būs iespējams dezinficēt dažādas virsmas, tā cīnoties ar Covid-19, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma».

Robotu plānots demonstrēt Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) apmēram pēc mēneša.

Jaunajam robotam par pamatu tiek ņemts uzkopšanas robots, kas izveidots ar lielu Latvijas zinātnieku ieguldījumu un jau tiek izmantots grīdu tīrīšanai lidostā un slimnīcās. Šobrīd zinātnieki to papildina ar jaunām funkcijām. Kā raidījumā norāda RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns Agris Ņikitenko, mērķis ir izstrādāt robota papildinājumu, kas ļautu automātiski dezinficēt telpas un dažādas vertikālas virsmas, piemēram, durvis, durvju rokturus, logus un tamlīdzīgi. 

«Papildus iekārta tiek izstrādāta Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Tā sastāv no automātiskām sprauslām, tvertnes dezinfekcijas šķidrumam un vadības mezgliem, lai sprauslas varētu automātiski vadīt. Elektronikas un datorzinātņu institūts izstrādā sistēmu, kas ļauj vizuāli atpazīt tās virsmas, kas ir īpaši jādezinficē, piemēram, durvju rokturus, durvis, stiklotas virsmas un citas vertikālas virsmas,» stāsta A. Ņikitenko.

Trīs mēnešu laikā Latvijas zinātnieki ir radījuši labu robota jaunās versijas prototipu. Gala produkts būs piemērots lielu industriālu un sabiedrisku telpu, piemēram, slimnīcu, muzeju vai lidostas tīrīšanai un dezinficēšanai.

Robots Covid-19 izplatības ierobežošanai tiek izstrādāts valsts pētījumu programmas Covid-19 seku mazināšanas projektā «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās» (Nr. VPP-COVID-2020/1-0004).

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us